BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Politike

Çdo ndodhë me PS post-Rama, ja fushëbeteja mes 3 klaneve, Erion Veliaj lojtari më i fortë në fushë me veteranët socialistë

Çdo ndodhë me PS post-Rama, ja fushëbeteja mes 3 klaneve, Erion

Goditjet e Prokurorisë së Posaçme dhe pozitën e vështirë në të cilën ndodhet kryeministri Rama pas thellimit të hetimit në aferën “McGonigal”, inceneratorëve dhe problemeve që dyshohet si janë shtuar me drejtësinë  në lidhje me Olsi Ramën, ka rigjallëruar opozitën brenda PS.  Me një dorëheqje të detyruar të Ramës përpara zgjedhjeve të 2025, situata brenda Partisë Socialiste do të jetë me e nxehtë se kurrë. Lufta e nëndheshme e 3 klaneve që po zhvillohet në PS pritet të dalë në sipërfaqe pas largimit të Ramës. Përplasja do të jetë shumë e egër. Klanet socialiste janë gati dhe të përgatitura mirë për tu aktivizuar më fort se kurrë kur të vijë momenti i zhvillimeve të mëdha. Si fillim është Erion Veliaj, lojtari më i fortë në fushë, i cili ka pas vetes veteranë socialistë, si Etjen Xhafaj, Fatmir Xhafaj, Toni Gogu, Etilda Gjonaj dhe shumicën e anëtarëve të Asamblesë Kombëtare të PS. Po ashtu është dhe Belinda Balluku në grup me Damian Gjiknurin. Nga ana tjetër në lojë është futur dhe Blendi Gonxhe që po mbështetet fuqishëm nga kryeministri Rama. Gonxhe mund të jetë “asi nën mëngë” i kryeministrit Rama, nëse ndodh skenari që vazhdon të përsëritet çdo ditë nga opozita, ai i zgjedhjeve pa Ramën në krye të PS. Në këtë situatë, Rama do të vendosë Gonxhen në vendin e tij.

Rama kërkon të dobësojë Veliajn

Nga ana tjetër, në PS po përpiqen të dobësojnë Veliajn, pasi e shohin si lojtarin më të fuqishëm në betejë dhe këtë e kanë treguar rezultatet e tij me rekorde të pakonkurrueshme në krye të Bashkisë së Tiranës. Për të treguar se forcën e tij po e ekzagjërojnë, u kujdes kryeministri Rama. Në mbledhjen e fundit të Asamblesë Kombëtare të PS, kryesocialisti sulmoi para drejtueseve Veliajn. “Ça janë këto mbledhje kot që bëni, je bërë si OJQ”-mësohet t’i jetë drejtuar Rama Veliajt, duke iu referuar riorganizimit të PS-së për qarkun Tiranë dhe veçanërisht rezultatin mjaft të dobët në dy bashkitë Kavajë dhe Rrogozhinë, ku PS e humbi Kavajën. Rama e sulmoi hapur dhe plani i tij është që të dobësojë pozitat e Veliajt, për shkak se e sheh si rrezik për t’i marrë partinë.  Në këtë kontekst, mësohet se në prapaskenë po bëhet një luftë shumë e fortë, ku secili klan punon fort, në mënyrë që të fitojë simpatinë e kryeministrit Rama, me qëllim që në momentin e dorëheqjes së tij nga politika rruga të jetë e hapur. 

Futja në lojë e Gonxhes

Nga ana tjetër, futja në lojë e Gonxhes ka futur në panik edhe Belinda Ballukun. Kjo e fundit është sponsorizuar shumë nga Edi Rama. “Belinda është burri më i fortë që kemi në qeveri sa për dijeni. Përveçse është edhe grua, edhe nënë, edhe shoqe, është edhe kokderre e madhe”, shprehej Rama gjatë takimeve teksa përshkruante Belinda Ballukun. Ajo është bashkëpunëtore Edi Ramës që prej vitit 2004. Në atë kohë, Balluku i ishte bashkuar stafit të Bashkisë Tiranë, që drejtohej nga Rama. Fillimisht si këshilltare për Marrëdhëniet me Publikun dhe më vonë si Drejtore e Kabinetit të Kryetarit të Bashkisë. Prej vitit 2006, Balluku ka qenë pjesë Partisë Socialiste, ku ka drejtuar kabinetin e kryesocialistit gjatë periudhës janar 2011-janar 2012. Më 9 janar 2019, Balluku emërohet ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, duke zëvendësuar Damian Gjiknurin. Më pas Rama e bën numrin 2 të qeverisë. Por kandidatura e saj për të marrë PS mund të digjet, pasi edhe pse ka patur besimin e Ramës, Balluku është shumë e rrezikuar nga drejtësia e re për shkak të dosjeve ndaj saj që po bëhen mal në SPAK. Ajo është paditur nga opozita në Prokurorinë Speciale për të paktën 6 vepra penale në lidhje me koncesionin 30 milionë euro për Portin e Durrësit. Po ashtu, Balluku akuzohet edhe për disa tendera rrugësh. Një gjë është e sigurtë, që gazeta e ka evidentuar shpesh” Partia Socialiste është shndërruar në “fole grerëzash ” dhe se aty në çdo moment mund të plasë sherri dhe “lufta” për pushtet. PS mund të pësojë një fat edhe më të hidhur se PD.

Më të lexuarat