BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Edi Rama mungon në varrimin e babait të Sal Rusit, a ka frikë kryeministri të kalojë “oqeanin” pas skandalit “McGonigal”?

Edi Rama mungon në varrimin e babait të Sal Rusit, a ka frikë

Ndërsa arrestimi i Charles McGonigal ka tronditur FBI-në, ai ka shkaktuar gjithashtu një stuhi politike në Shqipëri, sepse padia për nëntë akuza për McGonigal zbuloi se ai kishte një marrëdhënie afatgjatë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Ky i fundit qysh kur ka plasur skandali ka rënë në heshtje dhe ndryshe nga herët e tjera ku reagon me pathos, ai e ka mbrojtur veten me argumente deri diku jobindëse (shterpe). Por teksa debati zien në Shqipëri dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shtohen zërat se Edi Rama rrezikon të futet në listën e zezë të Uashingtonit, duke patur fatin e kundërshtarit të tij politik, Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Gazeta “SOT” ka mësuar se pak ditë më parëështë ndarë nga jeta në SHBA, i ati i mikut të Edi Ramës, miliarderi Selim (Sal) Rusi. Mirëpo, Rama nuk ka shkuar në varrimin e babit të mikut të tij, të cilin e ka bërë edhe konsull nderi, ndërkohë qëmiqësia e tyre është e çeliktë. Ky bojkot shihet nga burime pranë kryeministrit dhe qytetarëve shqiptaro-amerikanë si një shenjë frikë që Rama ka, pasi rrezikon tëshpallet “non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në rast se përfshirja e tij në skandalin “McGonigal” ka cenuar interesat dhe sigurinë kombëtare të Amerikës. Megjithatë, mbetët të shihet në ditët në vijim se çfarë do të ndodhë më konkretisht dhe si do shkojë gjyqi i Charles McGonigal. Kujtojmëkryeministri Edi Rama ështëtakuar disa herë me biznesmeni Rusi. Ai disa vite më parë mori pjesë në një darkë që shtroi biznesmeni shqiptarë, Selim Rusi, i njohur si Sal Rusi. Ky i fundit është mik i ngushtë i Edi Ramës dhe ata darkuan bashkë në banesën e tij qëquhet “Shtëpia e Bardhë” dhe në të ka jetuar mafiozi i famshëm i Neë York-ut, Paul Castellano. Banesa u ble nga Rusi në vitin 2000. Kështu që fakti që Rama bojkoti varrimin e babait të Sal Rusit ngre dyshime dhe lë vend për hamendësime. Sidoqoftë nga ana tjetër, duhet theksuar se kohët e fundit ka pasur fërkime me amerikanët, ku përveçse kunjave që ka hedhur për ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim në disa momente, ai është lënë në hije nga amerikanët, pasi nuk ka zhvilluar takime zyrtarë në nivel tëlartë dhe sikur të mos mjaftonin këto, ai sulmoi edhe një raport të DASH për Shqipërinë. Të gjitha këto tregojnë se kemi një krisje të raporteve Rama-Uashington.

Më të lexuarat