BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga arresti me burg dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991, ja si Berisha ka qenë kundër rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, si u largua atë ditë nga bulevardi me një makinë të Si...

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e Shëndetësisë janë shtrirë deri në Poloni për transferta të dyshimta parash, hetuesit futin në “sitë” lidhjet klienteliste, favorizimet me kompanitë të ndryshme farmaceutike, ja çfarë është gjendu...

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x

Politike

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha duket se janë aleatë me njëri-tjetrin prej vitesh. Edhe pse në publik zihen dhe bëjnë sikur shahen, Rama dhe Berisha janë njerëz të afërt me njëri-tjetrin, ku përveç se i lidhin aferat, ata i qëndrojnë besnik lidhjes së tyre edhe falë njohjeve të përbashkëta që kanë. Gazeta “SOT” herë pas here ka denoncuar faktin se Rama dhe Berisha kanë bërë pazare në kurriz të shqiptarëve dhe dobi të njëri-tjetrit, ndërkohë që këtë skandal e kanë vënë në dukej dje edhe mediat kroate, të cilat teksa kanë komentuar vizitën e djeshme të kryeministrit shqiptar në Zagreb të Kroacisë, kanë zbardhur prapaskena të forta. Ka qenë gazeta “Tportal”, e cila ka treguar emrin e oligarkut që lidh Sali Berishën me Edi Ramën, i cili është Bashkim Ulaj. Po ashtu, media në fjalë tregon se si biznesmeni ngriti perandori biznesi gjatë qeverisjes së PD dhe po përfiton miliona euro nga socialistët gjatë viteve të fundit, ndërsa zbulon se kryeministri shqiptar ka shkuar në Zagreb për të inauguruar hotelin e oligarkut Ulaj, i cili i ka falur një zyrë Berishës, duke konfirmuar lidhjet me “non gratë” dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione. Më poshtë gazeta “SOT” po pasqyron artikullin e plotë të medias kroate “Tportal”.

Ja artikulli i plotë i gazetës kroate “Tportal”

Ulaj investime në Zagreb

Dy kryeministra do të dalin të hënën në hapjen zyrtare të hotelit “Met Boutique” në qendër të Zagrebit. Së bashku me Andrej Plenkoviqin tonë, eventin do ta zbukurojë kryeministri shqiptar Edi Rama. Në ftesë për mediat thuhet se hoteli është një 'shembull i shkëlqyer i bashkëpunimit ekonomik mes Shqipërisë dhe Kroacisë'. Konkretisht, investitor është kompania shqiptare Gener 2, në pronësi të një prej shqiptarëve më të pasur, Bashkim Ulaj. Projekti filloi në vitin 2017, kur ndërtesa në Prashka 4 u ble nga kompania Abau nga Lovran , pronar i së cilës është Gener 2. Hoteli i ri Met Boutique ka pesë yje. Ka 26 dhoma në pesë kate, dhe në papafingo ka dhoma takimi, një banjë dhe tre apartamente. Faqja e internetit e hotelit thekson se qëllimi ishte "krijimi i një brendshme që nxjerr në pah modernitetin, komoditetin dhe luksin e pagabueshëm, duke shmangur parashikueshmërinë". Ulaj ka dy kompani të regjistruara në Kroaci, të dyja me seli në Lovran. Përveç kompanisë së lartpërmendur Abau, ajo është Gener 2 , një degë e kompanisë mëmë. Drejtor i të dyja kompanive është Ahmet Ulaj .Shtatorin e kaluar, Lovran's Gener 2 mori një punë në Rijekë, me vlerë rreth 27.5 milionë euro, si kontraktor në kuadër të projektit të BE-së për përmirësimin e infrastrukturës ujore dhe komunale. Ahmet Ulaj me atë rast ka thënë se është hera e parë që po paraqiten në Kroaci në punë të tilla dhe synimi i tyre është që të vazhdojnë të investojnë këtu. Bashkim Ulaj ndërtoi perandorinë e tij të biznesit në ndërtim. Mediat shqiptare e renditin atë ndër biznesmenët më të fuqishëm në vend, duke theksuar lidhjet e tij të shkëlqyera politike.

Lidhjet Berisha-Ulaj-Rama

Ulaj është me origjinë nga fshati Vuthaj i Malit të Zi. Në vitet '60, familja e tij u shpërngul në Shqipëri, në qytetin e Laçit, jo shumë larg Tiranës. Ai u shfaq si një sipërmarrës ndërtimi në mesin e viteve '90. Ndërsa kryetar i Bashkisë së Tiranës ishte Edi Rama, Ulaj mori leje ndërtimi në lokacione atraktive të qytetit. Media shënoi se në vitin 2004 ai i shiti tre apartamente me çmime simbolike familjes së kryeministrit prej shumë kohësh shqiptar Sali Berisha. Bumi i biznesit të Ulay ndodhi pikërisht gjatë mandatit të Berishës, i cili drejtoi qeverinë shqiptare nga viti 2005 deri në 2013. Mediat shqiptare raportojnë se në vetëm pak vite, Gener 2 është kthyer nga një kompani anonime në një kompani lider në ndërtimin e rrugëve , duke fituar çdo tender. Kur Berisha u largua nga pushteti në vitin 2013, Ulaj u “kombinua” shpejt me grupin e ri në pushtet, të drejtuar nga Edija Rama, ndonëse shoqërohej nga zëri i “burrit të Berishës”. Perandoria e tij e biznesit vazhdoi të rritet. Dhe një nga kontratat më të mëdha që Ulaj mori ishte koncesioni i autostradës Tiranë-Thumanë-Vorë, me vlerë 225 milionë euro. Sot, Gener 2 është një gjigant ndërtimi që ndërton ndërtesa banimi, impiante industriale, hidrocentrale dhe rrugë, si dhe është aktive në sektorët e energjisë, telekomunikacionit dhe pasurive të paluajtshme. Në fillim të vitit 2018 , CNN International bashkëpunoi me Gener 2 Group për të nisur A2 Neës Channel, filialin ekskluziv të CNN në Shqipëri.

Më të lexuarat