BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Fatos Klosi dhe Sabit Brokaj në listën e veteranëve të UÇK, pagë mujore nga Kosova

Fatos Klosi dhe Sabit Brokaj në listën e veteranëve të
Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi dhe ish-ministri i Mbrojtjes, Sabit Brokaj, do të marrin një pagë mujore nga shteti i Kosovës si veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.   
 
Lista e Shtabit të Përgjithshëm, Komanda - Statusi i veteranit dhe invalidit, është publikuar nga komisioni qeveritar në Prishtinë.
 
Ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi theksoi sot se është njoftuar zyrtarisht nga pala kosovare për vendosjen e emrit të tij në listën e veteranëve të UÇK-së.
 
Ndërkaq, Brokaj tha se kishte dijeni që emri i tij mund të jetë në listën e veteranëve, por se nuk i është komunikuar zyrtarisht një fakt i tillë.
 
Përfshirja e tyre në këtë listë dhe dhënia e statusit të veteranit vjen në vlerësim të kontributit që Klosi dhe Brokaj kanë dhënë gjatë konfliktit në Kosovë, përmes detyrave që ata kanë ushtruar. Fatos Klosi ka qenë në krye të Shërbimit Informativ Shtetëror deri në vitin 2002, ndërsa Brokaj ka drejtuar Ministrinë e Mbrojtjes deri në ’99, kohë kur përfundoi lufta në Kosovë me ndërhyrjen e NATO-s. Sabit Brokaj ka qenë edhe Këshilltar i Sigurisë Kombëtare të Presidentit. 
 
Emrat e dy ish-zyrtarëve të lartë të shtetit shqiptar janë të listuar në të njëjtën njësi ku bën pjesë edhe ish-kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh drejtues i UÇK-së, Adem Demaci, Ali Ahmeti, Fatmir Limaj, Jakup Krasniqi dhe Kadri Veseli. 
 
Ali Ahmeti njihet si një nga drejtuesit e Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe themelues i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si dhe i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Maqedoni. Në krye të listës janë vënë eksponentë të PDK-së dhe forcave aleate të saj, si Adem Grabovci, Agim Çeku, Fatmir Limaj, e Jakup Krasniqi.
 
Lista e veteranëve të Komandës së SHP të UÇK-së
 
1.Adem A. Grabovci 063042 Saradran VETERAN
2. Adem Z. Demaçi 047401 Prishtinë VETERAN
3. Agim H. Çeku 000002 Qyshk VETERAN
4. Ali I. Ahmeti 057538 Zajaz VETERAN
5. Alush S. Agushi 064628 Drenoc VETERAN
6. Avdi H. Raci 00004 Siqevë VETERAN
7. Azem R. Syla 000007 Kishnarekë VETERAN
8. Berat S. Luzha 045873 Begracë VETERAN
9. Bislim S. Zyrapi 042992 Studençan VETERAN
10. Fatmir K. Limaj 014976 Banjë VETERAN
11. Fatosh Q. Klosi 039569 Tiranë VETERAN
12. Hashim H. Thaqi 000001 Burojë VETERAN
13. Isni B. Thaqi 055439 Burojë VETERAN
14. Jakup J. Krasniqi 000478 Negroc VETERAN
15. Kadri F. Veseli 064383 Mitrovicë VETERAN
16. Lahi Sh. Brahimaj 000003 Jabllanicë VETERAN
17. Musa H. Jashari 006952 Prekaz I Poshtëm INVALID
18. Naim R Maloku 003095 Llabjan INVALID
19. Nait Xh. Hasani 000475 Randobravë VETERAN
20. Nuri I Bexheti 016257 Tetovë VETERAN
21. Ramë G. Buja 045994 Bujan VETERAN
22. Rexhep D. Selimi Aqarevë VETERAN
23. Sabit L. Brokaj 032393 Brataj VETERAN
24. Sabit Sh. Geci 004153 Llaushë INVALID
25. Sali Sh. Veseli 041623 Smolicë VETERAN
26. Shaip H. Muja 016162 Gradicë VETERAN
27. Sokol M. Bashota 014814 Caravik VETERAN
28. Sokol Q. Dobruna 059504 Gjakovë VETERAN
29. Sylejman Selimi 014588 Aqarevë VETERAN
30. Xhavit I Ferizi 000014 Plluzhinë VETERAN
31. Xhavit M. Haliti 057611 Novosellë VETERAN
32. Xheladin H. Gashi 050416 Komoran VETERAN 
 

Më të lexuarat