BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

"Filipinasit do të zgjedhin..."/ Punëtorët e huaj, Teliti: Duhej të aplikoheshin skemat e trajnimeve për shqiptarët

"Filipinasit do të zgjedhin..."/ Punëtorët e huaj,

Dorjan Teliti, këshilltar për çështjet ekonomike në PD, në një program televiziv, tha se

Në emision është trajtuar çështja e punëtorëve të huaj, filipinas në Shqipëri, dhe nëse ato mund të zgjidhin nevojat që ka biznesi, në kushtet kur ka një largim të shqiptarëve, ose kur këta të fundit, nuk pranojnë punësimin në sektorë të caktuar.

Teliti tha se zgjidhja nuk bëhet as duke hequr qytetarët nga ndihma ekonomike dhe ti detyrojnë të punojnë, pasi ka një diferencë shumë të madhe.

“Nëse burrë e grua marrin sot ndihmë ekonomike ato përfitojnë 65-70 mijë lekë të vjetra në muaj. Ndërkohë po të punonin do të merrnin bashkarisht 1 mln lekë në muaj.

Tani ndihma ekonomike është tregues i varfërisë, këta njerëz që janë sot në ndihmë ekonomike duhej të ishin trajnuar, të kualifikoheshin, në mënyrë që të bëheshin të aftë për të punuar dhe të dilnin nga varfëria”, tha Teliti.

Ai shtoi se janë paguar 3.6 mld euro, ndërkohë që kualifikimin kanë shkuar 1.2 mld euro, pra 1/3 e shumës.

Teliti tha se edhe filipinasit mes Tiranës apo Berlinit, Romës apo Parisit do të zgjedhin kryeqytetet europiane.

“Edhe këta punëtorë të huaj, përfshi filipinas, kur vijnë në Shqipëri duhen parë kushtet, sa paguhen, sa janë kostot e jetesës, sa mund të kursejnë”, tha ai.

Më të lexuarat