BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Politike

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin

Ultimatumi dhe lista që mori kryeministri nga Erdogan për të “shfarosur” turqit e skeduar si “gylenistë” që jetojnë në Shqipëri ka shkaktuar përplasjet e para. Një episod i pakëndshëm ndodhi në xhaminë “Dine Hoxha” në Tiranë. Gjatë dëgjesave në kuadër të ritualeve ditore, besimtarët myslimanë kanë pasur një konfrontim me Myftiun e Tiranës, Lauren Luli. Besimtarët i kanë ndërprerë fjalën myftiut dhe ambienti ka degraduar në kakofoni, ku për fat të mirë ka ndërhyrë hoxha i xhamisë, ligjëruesi, Ahmed Kalaja për t’i qetësuar. Besimtarët i bëjnë thirrje myftiut të largohet, duke kundërshtuar qëndrimin e tij në pozicionin që mban. Ata drejtohen, se sipas tyre ai e ka pushtuar vendin e myftiut. Më tej dëgjohen dhe thirrje: “Nuk të duam. Largohu! Gylenist! Largohu! Terrorist”. Vitet e fundit një numër i madh përkrahësish dhe punonjës të Gylenit janë larguar në mënyrë të fshehtë nga Shqipëria. Presidenti Erdogan ka rritur presionet ndaj kryeministrit Rama dhe të gjithë janë trembur. Një pjesë po arratisen, ndërsa shumë të tjerë po tentojnë të gjejnë mënyra që të mos ekstradohen në Turqi. Kjo situatë ka çuar deri në kërcënime me jetë. 

Në rrezik edhe Bujar Spahiut

Një ndër personazhet kryesorë që Erdogan kërkon është Bujar Spahiu. Pak kohë më parë ai është kërcënuar me jetë për të dhënë dorëheqjen nga drejtimi i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Burime diplomatike, por edhe nga KMSH konfirmuan se në të paktën dy raste kryetari i KMSH-së është kërcënuar fizikisht nga persona që janë prezantuar si besimtarë. Një person me background kriminal dhe i armatosur ka hyrë në zyrën e Bujar Spahiut dhe i ka kërkuar të largohet. Jo vetëm kaq, mësohet se edhe dy biznesmenë të fuqishëm në Shqipëri janë takuar me kreun aktual të KMSH dhe i kanë kërkuar që të bëjnë një tërheqje fiktive nga detyra. Këto përpjekje vijnë në një kohë kur konflikti brenda Komunitetit Mysliman ka dalë në sipërfaqe mes një grupimi që konsiderohet si afër Turqisë dhe që e akuzon Spahiun si gylenist. Disa muaj më parë para selisë së  Komitetit Mysliman Shqiptar pati edhe një protestë kundër kryetarit Bujar Spahiut. Duket se konflikti i ndezur për kryetarin e KMSH-së po mban peng edhe hapjen e Xhamisë së Namazgjasë e cila po ndërtohet me fonde të besimtarëve mysliman turq. Për këtë arsye edhe presidenti Erdogan ka mbajtur deri më tani peng inagurimin e kësaj xhamie. Punimet për ndërtimin e Xhamisë së Namazgjasë nisën ne vitin 2015 dhe ishte parashikuar që të zgjasnin 2-3 vite. Por sot pas 9 viteve dyert e xhamisë nuk janë hapur ende për besimtarët myslimanë dhe vizitorët.

Paralajmërimi në mediat turke

Kujtojmë gjithashtu se para pak javësh, mediat turke u hodhën në sulm ndaj Komunitetit Mysliman Shqiptar. Në artikullin e tyre, ata sollën një situatë ku Bujar Spahiu sipas tyre është braktisur nga besimtarët. “Skena e ndodhur në një xhami të premten, në një vend ku terroristët e FETO-s kanë depërtuar në shumë institucione nga lart poshtë, tregon se ata kanë neutralizuar edhe kryeministrin Edi Rama. Para faljes së namazit të xhumasë në xhaminë Mbret në qytetin e Beratit, ku Bujar Spahiu, i cili njihet për afërsinë e tij me Organizatën Terroriste Fetullah, është ngjitur në minber dhe ka tentuar të mbajë hutbe, por xhemati ka reaguar dhe është larguar nga xhamia. Shqiptarët, të cilët nuk donin të dëgjonin fjalët e anëtarit të FETO-s Spahiu dhe të faleshin pas tij, u larguan nga xhamia dhe e falën namazin e xhumasë në xhami të tjera”, thuhej në artikullin e tyre.

Më të lexuarat