BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Politike

“Financial Times”: Ja si Edi Rama refuzoi kërkesën e Boris Johnson për refugjatë

“Financial Times”: Ja si Edi Rama refuzoi kërkesën e Boris

Në intervistë për gazetën e njohur “Financial Times”, kryeministri Edi Rama ka hedhur dritë mbi faktin se ish-kryeministri Boris Johnson ishte lideri i parë që i kishte kërkuar atij transferimin e të gjithë azilkërkuesve në territorin shqiptar. Por kërkesa e britanikëve ishte refuzuar. “Boris Johnson më tha se e vlerësonte udhëheqjen time dhe më sugjeroi që të bënim diçka së bashku. U shpreh se mund të arrinim një marrëveshje që Britania e Madhe të sillte emigrantë të paligjshëm në Shqipëri për t’i mbajtur dhe për t’i përpunuar. I thashë, më fal, kjo nuk është e mundur.“ Ndryshe nga marrëveshja italiane, e cila është për strehimin deri në 3,000 njerëz, thekson Rama, oferta e Mbretërisë së Bashkuar nuk ishte “një numër fiks”. “Oferta ishte për të pranuar në territorin shqiptar gjithë që shkonin në Britaninë e Madhe…si tranzit. I thashë se kjo nuk pranohej.” “Më pas kemi pasur kërkesa edhe nga vende të tjera ndër ato më të pasura në Evropë për të negociuar të njëjtën marrëveshje si ajo me homologen italiane Meloni, por që i kemi refuzuar. Unë ju thashë jo, sepse ato propozime nuk kishin kuptim për mua. Italia është shumë e veçantë për ne, kemi më shumë se një marrëdhënie strategjike me ta. Është një miqësi e rrënjosur thellë. Dua t’u them se marrëveshja e Shqipërisë me Italinë për emigrantët është unike.” Rama shprehet se është kundër trajtimit të migracionit si problem sigurie pasi kjo çështje nuk mund të trajtohet nga qeveritë që e transferojnë problemin. “Përveç Shqipërisë, do të mund të ndihmonin edhe vendet e tjera të Ballkanit nëse ky proçes do të strukturohej mirë dhe do të ruhej në të drejtën ndërkombëtare. Evropa e ktheu atë në një çështje ideologjike, elektorale dhe harroi faktin se do t’i duheshin njerëz për të shmangur një “dimër demografik” dhe si rezultat një rënie ekonomike.”

Më të lexuarat