BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Fqinjët e Sali Berishës po tentojnë të shesin banesat e tyre, SPAK gati të plasë “bombën e madhe”, ja çfarë do të ndodhë ditët në vijim, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta

Fqinjët e Sali Berishës po tentojnë të shesin banesat e

Avokati i njohur, Idajet Beqiri ka komentuar zhvillimet më të fundit për sa i përket situatës politike në vend. Në një intervistë për gazetën “SOT”, ai ka folur për fatin e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe ka paralajmëruar se në ditët në vijim se në SPAK do të shpërthejë një dosje përvëluese. Sipas avokatit, Berisha është në pritje te akuzave të tjera dhe është i vetëdijshëm që është hapur fleta e parë, pasi dosja e tij është me mijëra faqe. Gjithashtu, Idajet Beqiri thotë se Berisha është bërë i neveritshëm dhe një barrë për fqinjët që shikojnë atë Kortezh të përditshëm që i prish edhe imazhin atij vendi të bukur me gjëra të dëgjuara e stërdëgjuara prej 32 vitesh. Ai thotë se fqinjët e tij po tentojnë të shesin banesat nga frika. Avokati paralajmëron se dosjet e tjera që do ta fundosin Berishën janë, dosja e 21-janarit, “CEZ-DIA” që sipas tij, ai do akuzohet edhe aty bashkë më gjithë djalin e tij. Pastaj është dosja e Gërdecit që është nga më të rëndat ku ai është personazhi kryesor pasi ato vrasje u bënë për llogari të tij dhe familjes së tij kështu që ai do të jap llogari për të gjitha këto përpara drejtësisë ligjorë. Avokati thotë se SPAK nuk do të ndalet pasi drejtësia nuk është vetëm e Shqipërisë, por ka mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe Amerikës ndaj nuk duhet të ketë frikë edhe të vazhdojë përpara me çështjet.

-Në lidhje me ish-kryeministrin Berisha, si e shihni mënyrën e opozitës së tij në kushtet e izolimit?

Nuk mund të flitet për opozitë në këto kushte. Ai ndodhet në arrest shtëpiak, masa e dytë më e rëndë pas arrestit me burg dhe është në pritje te akuzave të tjera dhe është i vetëdijshëm që është hapur fleta e parë por dosja e tij është me mijëra faqe. Kështu ai po përpiqet me forcat e tij që ka mbledhur gjatë këtyre 32 viteve, me gjithë të ardhurat nga aferat korruptive që kanë bërë bashkarisht dhe postet e dhëna me qellim që ta mbështesnin në krimet që ka bërë njëkohësisht edhe ti dilnin për zot kur ti vinin duart ‘ne fyt’ organet e drejtësisë. Pra nuk mund të flitet për opozitë në këtë rast pasi opozita është e shqiptarëve.

-A krijon ‘frymë’ Berisha duke dalë çdo ditë në dritaren e shtëpisë dhe duke u folur mbështetësve?

Absolutisht që jo, madje është bërë i neveritshëm gati gati një barrë për fqinjët që shikojnë atë Kortezh të përditshëm që i prish edhe imazhin atij vendi të bukur me gjëra të dëgjuara e stërdëgjuara prej 32 vitesh. Ata po kërkojnë të shesin shtëpitë e tyre nga frika dhe të shpërngulen prej aty. Ai është kthyer në një të keqe të madhe dhe jo vetëm që nuk ngjall frymë por ngjall neveri. Ai vazhdon ti keqpërdor edhe ata pak njerëz që i kanë ngel dhe po i vë në rrezik edhe ata duke i sakrifikuar për interesat e veta, duke mos përjashtuar këtu as familjen e tij.

-A priten masa të tjera ndoshta më të ashpra ndaj ish-kryeministrit duke qenë se tashme SPAK ka në dore edhe ngjarjen e 21-janarit, si mendoni avokat?

Jo vetëm dosjen e 21-janarit, por SPAK ka në dorë edhe ‘CEZ-DIA’ që është gati edhe ajo do të shkojë në gjyq për gjykimin e çështjes edhe ai do akuzohet edhe aty bashkë më gjithë djalin e tij. Pastaj është dosja e Gërdecit që është nga më të rëndat ku ai është personazhi kryesor pasi ato vrasje u bënë për llogari të tij dhe familjes së tij kështu që ai do të jap llogari për të gjitha këto përpara drejtësisë ligjorë. SPAK nuk do të ndalet, ai tashmë është i mbytur në çështje edhe po mundohet ti japë udhë çështjeve që kanë edhe një afat kohor.

-Çfarë pritet nga SPAK në ditët në vijim, a do të kemi një dosje të fuqishme që do të tronditë opinionin publik? A do të vihen të tjerë zyrtarë përpara drejtësisë?

Sigurisht që po, është e gatshme dhe SPAK nuk do ta vonojë më, por të vazhdojë normalisht punën duke u ndjekur thjesht dhe vetëm nga kodi i procedurës penale. Nuk ka tjetër, ajo është Kushtetuta e tyre dhe mbi këtë bazë duhet të operojnë duke qëndruar shurdh-memecë nga e majta, e djathta dhe gjithçka tjetër. Pra duhet te justifikojë të gjitha lëvdatat dhe mbështetjen popullore që ka marr SPAK dhe Dumani për nismat e marra duke lëvizur kështu rrotën e drejtësisë për krijimin e një niveli besueshmërie tek kjo e fundit. Duhet të vazhdojnë përpara se ndryshe pastaj do ti kthehet vet në kurriz edhe do bëhen organi më I sulmuar pastaj.

-Dumani ka deklaruar vetëm pak ditë më parë se është kërcënuar familja e një prokurori te SPAK por pa dhënë shumë detaje. Dini diçka më shumë rreth kësaj?

Krimi i organizuar edhe këta kriminelë që nuk kanë çfarë të humbasin më, kryesisht ata që janë ende në kërkim ose i atyre që pritet të ekstradohen dhe i duhet të përballen më drejtësinë,sikurse politika që I ushqen ata pasi ata krimet nuk I kanë bërë pa pasur mbështetje te fuqishme politike lidhur me aferat e mëdha korruptive të cilat kanë të bëjnë më miliona euro të Shqiptarëve. Para që janë përdorur edhe për blerje votash qoftë edhe blerje të protestave në vend. Këta të gjendur në këto pozita mund të japin edhe urdhra sigurisht duke nisur kështu telefonatat, mesazhet kërcënuese por që sipas mendimit tim nuk janë aspak serioze në aspektin që shtetit nuk kanë çfarë ti bëjnë pasi SPAK nuk është vetëm e Shqipërisë, por ka mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe Amerikës. Duke qenë në këto pozita ne më shumë informacione na vijnë sesa zbulojmë vet ne brenda vendit tonë.

Intervistoi: Rovena Topalli

Më të lexuarat