BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Politike

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tiranë

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta

Analisti i njohur, Frrok Çupi ka komentuar situatën politike në vend, teksa e ka ndalur theksin tek vizita e Sekretarit Amerikën të Shtetit, Antony Blinken të enjten që shkoi në Tiranë, situatë në opozitës dhe situata në të cilën ndodhet ish-kryeministri, për të cilin hodhi një lumë akuzash. I drejtëpëdrejtë në atë që thoshte, zoti Çupi zbuloi gjatë një interviste se amerikanët investuan te Sali Berisha në fillim, ndërsa tregoi edhe të vërteta tronditëse ata që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, duke nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997. Sipas tij, situata në PD është si pasojë e autoritarizmit të ish-kryeministrit Sali Berisha të mbështetur nga korrupsioni. Madje ai shprehu bindjen se Uashingtoni do ta shpallë ‘non-grata’ Rithemelimin njësoj si Sali Berishën. Ndërkohë analisti Çupi u shpreh se me vizitën e Blinken, Shqipëria u nda nga jeta e pasigurisë në atë përkrah fuqive të mëdha. Më poshtë pasqyrojmë të gjithë prononcimin e zotit Çupi.

Ja prononcimi i analistit Frrok Çupi

Vizita e Blinken në Tiranë

Bilanci i kësaj ngjarjeje do marrë shumë kohë për të treguar se çfarë ka ndodhur sot. Do duhet kohë për të bërë analizën e çdo elementi, jo se ishte e gjatë, por ishte e ngarkuar. Kjo ishte vizita që do të mbahet mend gjithë jetën si një moment që e ndau jetën e Shqipërisë nga një jetë pasigurie, në një politike tashmë të përcaktuar me dinjitet përkrah fuqive të mëdha. Ndërkohë mendoj se vizita e Blinken ishte e veçantë, krahasuara me ato që kanë zhvilluar paraardhësit e tij amerikanë. Të gjitha vizitat kanë pas një pjesë kortezie, i vetmi që s’ kishte kortezi, ishte kjo vizitë. Blinken ka dhënë një kontribut në teorinë e demokracisë. Parullat e opozitës se Shqipëria është narkoshtet është goditje jo vetëm për shtetin, por edhe për Amerikën që e konsideron vendin tonë si aleatin më të rëndësishëm , por sipas atyre Amerika ka aleat narkoshtetin, diktaturat, krimin. Nëse ka dallim mes Blinken dhe të tjerëve u duk se Blinken e mbylli paketën e gabimeve të SHBA ndaj Shqipërisë. Bejker kur erdhi në Shqipëri tha se u mahnit, sepse në atë kohë SHBA ishte e izoluar dhe ne ndaj tyre. Nuk kishin informacione për vendin tonë dhe pas disa vitesh ja ku jemi. Gjërat ndryshuan shumë.

Gabimet e opozitës

Sigurisht, me këtë rast është ajo që Amerika u nda prej Partive Demokratike. Unë pres që hap pas hapi Amerika ta konsiderojë edhe Partinë Demokratike një parti ‘non-grata’ siç edhe është shefi. Janë dy çështje, vet Berisha është urë lidhëse mes sistemit komunist me këtë që u quajt demokraci. Që pas ’94, Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë kontrolluar në distancë dhe me imtësi Sali Berishën. Fillimisht e morën si antikomunist dhe më pas kuptuan që është komunist. Erdhi ’97 Berisha i nxori jashtë senatorët amerikanë, i akuzoi si projektuese e luftës civile, por gjatë gjithë kohës ata e kanë monitoruar atë. Ata e kanë quajtur edhe burrë shteti. Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dhanë duart Berishës, sepse iu kishte ngelur në dorë, e përkëdhelnin. Kjo e tërë rruga që  kanë ndjekur Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndaj Sali Berishës. Një investim aq i madh që kishte bërë Amerika ndaj Berishës dhe në fund arritën në një tjetër përfundim. Hajdutëria e Berishës është një fakt. Amerikanët e kanë monitoruar mirë Sali Berishën deri edhe te parullat e tij.

Më të lexuarat