BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do

Analisti i njohur, Frrok Çupi ka komentuar situatën politike në vend, ndërsa ka bërë disa deklarata të forta. Teksa ishte i ftuar në një studio televizive, zoti Çupi zbuloi se përse Prokuroria e Posaçme (SPAK) nuk po e arreston ish-kryeministrin Sali Berisha, ndaj të cilit Gjykata e Posaçme (GJKKO) ka caktuar masën e detyrimit për t’u paraqitur në prokurori dhe bllokim të pasaportës për të mos dalë jashtë shtetit sa i takon aferës së “Partizani”, vendim të cilin kreu i Rithemelimit e ka injoruar për plot tre herë, duke refuzuar të paraqitet të hënë e parë dhe të tretë të çdo muaji para oficeres së Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Por pavarësisht “luftës” që i ka hapur Strukturës së Posaçme, analisti është i bindur se ish-kryeministri Berisha do të hetohet dhe se sipas tij, atë e presin prangat. Madje ai thekson se Berishën nuk e shpëton nga përballja me drejtësinë as kaosit që po provokon në Kuvendin e Shqipërisë dhe as kërcënimet ndaj prokurorëve e gjyqtarëve të SPAK. “Shteti është i fuqishëm dhe se ka për gjë Sali Berishën, qoftë edhe një sulm nga jashtë sepse ne jemi anëtar i NATO dhe aleate e Amerikës. Kam dëgjuar se thonë pse se çojnë në burg, do përsëritje Ilir Meta, ose Enver Hoxha që e merrte me forcë armikun e klasës dhe e pushkatonte. Berisha atë po kërkon që të merret me forcë, ai po ndez zjarre, letra dhe këto i bënë për t’u viktimizuar. Berisha në burg do shkoj me ose pa forcë. Në kohën që SPAK toleron nuk do të thotë se ka shkelje ligjore, por nëse do ishte një qytetarë i thjeshtë nuk do ishte toleruar. Një polic që do ta marr ta shoqëroj nuk do ndihej mirë, shteti është aq i fuqishëm sa ta marr, por ai nuk do shkoj sot, do shkoj njëherësh vepra penale aty është. SPAK është krijesë ligjore e bërë me vullnetin e qeverisë dhe me ndihmën e SHBA, por që edhe SPAK është e përbërë me njerëz. Kanë frikë thuhet, por SPAK ka frikë vetëm nga vetja. Berisha dhe shokët e tij aty do jenë deri sa të jap llogari. Berisha bënë atë lojë që ka bërë gjithë jetën. Sot ndez letra në Kuvend, kur ishte në pushtet ai vriste gjysmën e Shqipërisë”, deklaroi ai.

Kuvendi i Rithemelimit

Më tej analisti Frrok Çupi ka komentuar edhe Kuvendin e Rithemelimit të mbajtur këtë të shtunë, ku ish-kryeministri Sali Berisha me 99% të votave të delegatëve. Në Kuvend Berisha u shfaq krah bashkëshortes së tij, Lirisë dhe vajzës së tij, Argitës, e cila madje mbajti edhe një fjalim. Por sa i takon daljes së kësaj të fundit në skenë, ka folur edhe analisti Çupi. “Ai Kuvendi nuk ka punë me ne, as ne me të. Ishte si një zallamahi familjare, nuk ishte një grupim politik. Ajo është një gjë familjare që i bëjnë qejfin njëri-tjetrit dhe nuk ndikon fare tek shteti, as lajm nuk bënë. Ishte një event i familjes së Berishës. Sot njerëzit mendojnë pse doli Argita dhe pse nuk tha këtë, kur ka qenë njeri i ligjit ai, ai ka qenë i klanit dhe armës. Populli ka pësuar vetëm tmerre prej tij. Ata që ishin atje ishin njerëz të tij dhe njerëz të ardhur nga fshatrat që se dinin se ku ishte Tirana”, u shpreh ai.

Integrimi i Shqipërisë në BE

Ndërkohë analisti Frrok Çupi u ndal edhe tek fenomeni i korrupsionit në vend dhe procesit të integrimit të Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian, duke u shpreh optimist se pandëshkueshmëria në vend ka trokitur dhe se sipas tij, nuk do të jetë e largët dita kur Shqipëria të jetë në nivele të njëjta me ato të vendeve të BE. “Ne jemi këtu, jetojmë këtu dhe u bënë 7 vite që ka nisur reforma dhe 10 vite që s’është më Berisha në pushtet dhe Shqipëria ka hapa europianiste drejt kontinentit. Është gjithë kjo kohë kur politika perëndimor kërkon prej vendit tonë luftën kundër korrupsionit. Hap pas hapi do të jemi dëshmitar edhe të gjërave të tjera që do të ndodhi. Shqipëria do të afrohet më shumë Europës dhe do të jetë anëtare e  BE. Nuk do të jetë më për t’u çuditur që korrupsioni do të jetë në  nivelet e vendeve të BE”, nënvizoi analisti i njohur, Frrok Çupi.