BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Gazetari i njohur: Greqia ka investuar te figura Belerit, e shikon simbol të helenizimit të Himarës

Gazetari i njohur: Greqia ka investuar te figura Belerit, e shikon simbol

Arrestimi i Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës është kapitulli i fundit i një historie që përsëritet në raportet mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Fqinji ynë nuk ka nguruar edhe këtë here, që një çështje të brendshme të Shqipërisë, ta shndërrojë në kauzë për të drejtat politike të minoritetit. Akoma më tepër, ta ngrejë deri në nivelet e larta të Bashkimit Evropian, aty ku Shqipëria synon të integrohet.

“Greqia ka investuar te figura e Fredi Belerit pavarësisht drit-hijeve të tij është një figurë që njihet në Greqi si simbol i asaj që shihet mbrojta e helenizmit në Himarë”, u shpreh gazetari, Artur Bibe.

Një emër me të shkuar të dyshimtë, akuzuar e dënuar për përdhosjen e simboleve shqiptare, akoma më keq, i hetuar si i përfshirë në Masakrën e Peshkopisë. Një i zgjedhur vendor që dyshohet dhe hetohet për blerjen e votave, për të cilin Greqia lobon dhe miraton me 290 vota në Parlamentin Evropian një rezolutë.

Një akt politik që çuditërisht kërkon të dilet mbi vendimet e gjykatave duke kërkuar lirimin e një personi të arrestuar si i dyshuar për krim elektoral.

“Nënvizohet se kjo çështje lidhet me respektimin e përgjithshëm të të drejtave themelore, çështjen e pazgjidhur të pronave të pjesëtarëve të pakicës etnike greke në zonën e bashkisë dhe akuzat për cenim nga shteti në arsyetimin e vendimit për miratimin e ndryshimeve”, shton gazetari.


Ai votim u kompromentua kur u zbulua se nismëtar, as më shumë e as më pak, ishte një politikan grek i quajtur Thanasis Bakolas, dikur, këshilltar i kryeministrit grek Kiriakos Micotaqis.

Nuk duhet të harrojmë, se mbajtja prapa hekurave e Fredi Belerit, është një vendim unanim i të gjitha shkallëve të gjyqësorit bazuar në provat e mbledhura. Në zgjedhjet e Majit të vitit 2023, në Greqi u arrestuan 5 persona për blerje votash që u mbajtën prapa hekurave. Politika e shtetit fqinj, në atë rast nuk u shqetësua për parimin e prezumimit të pafajësisë, duke nxjerrë standartin e dyfishtë me rastin Beleri.

Më të lexuarat