BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Rajoni

Habit Noam Chomsky: Nuk kam qenë kurrë kundër pavarësisë së Kosovës, serbët kanë kryer krime të mëdha

Habit Noam Chomsky: Nuk kam qenë kurrë kundër

Profesori, filozofi dhe teoricieni politik amerikan Noam Chomsky ka deklaruar se kurrë nuk ishte kundër pavarësisë së Kosovës, por ishte kundër ndërhyrjes së NATO-s dhe krimeve që u përshkallëzuan gjatë ndërhyrjes së kësaj aleance, duke gjykuar se serbët në Kosovë sot kanë nevojë për një model federal me “shkallë autonomie”. “Para së gjithash, unë nuk isha kundër pavarësisë së Kosovës, mendoja se ishte një ide e mirë. Ajo që unë kundërshtova ishte lufta e NATO-s, e cila përshkallëzoi rrënjësisht krimet ashtu siç pritej”, tha Chomsky në një intervistë. “Nëse e shikoni situatën në Kosovë në vitet 1998-1999, ne dimë shumë për të, sepse Kosova ishte e ngopur me vëzhgues të OSBE-së që shkruanin raporte të detajuara për atë që po ndodhte. Kishte një nivel të rregullt krimi”, tha Chomsky. Chomsky, si pjesë e kritikës së tij ndaj NATO-s, tha se më pas konfliktet "midis guerrilasve të UÇK-së dhe ushtrisë jugosllave u përshkallëzuan në një shkallë të gjerë" dhe se, "ndonëse shkëndijat e para i atribuohen UÇK-së, goditja më e madhe erdhi nga reagimi i serbëve”. Ai përmendi bisedimet në Rambuje, duke vlerësuar se ka hapësirë ??për negociata dhe se pavarësisht kësaj “SHBA vendosi të pushtojë”. Chomsky beson se arsyeja e dështimit të këtyre negociatave është Sllobodan Millosheviç, i cili i hodhi poshtë propozimet për marrëveshje në Rambuje. I pyetur për paralajmërimet se mund të ketë përshkallëzime ushtarake në Ballkan, pra në entitetin e serbëve të Bosnjë-Hercegovinës dhe në pjesën veriore të Kosovës të banuar kryesisht me serb, Chomsky tha se nuk e sheh një gjë të tillë si të mundshme. “Mund të ndodhë, por nuk ka asnjë shenjë për këtë”, theksoi profesori në intervistën e tij.

Më të lexuarat