BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

"Historia duhet të mbarojë", Balla bën paralajmërimin e fortë për përdoruesit e paautorizuar të fishekzjarrëve: Do të jemi shumë strikt, do ndëshkoheni penalisht duke...

"Historia duhet të mbarojë", Balla bën

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, pas mbledhjes së qeverisë, ka njoftuar miratimin e rregullave të reja për procesin e licencimin për përdorimin e fishekzjarrëve dhe për procesin e magazinimit të tyre në mënyrë të sigurt.

Balla tha se e kupton dëshirën për të festuar duke shpërthyer fishekzjarrë, por kur bëhet nga persona të paautorizuar, cilësohet shkelje dhe ndëshkohet edhe penalisht.

“Kemi patur ankesa lidhur me përdorimin në mënyrë të parregullt të lëndëve piroteknike, fishekzjarrëve kryesisht. Sot në mbledhjen e qeverisë kemi miratuar rregulla të reja për procesin e licencimin, por edhe me procesin e magazinimit. Do të jemi shumë strikt në këtë drejtim, ndërsa procedura do të lehtësohet.

Apeli im ndaj çdo qytetari, e mirëkuptoj dëshirën për të festuar, por kjo nuk duhet të dëmtojë apo të prishë qetësinë e anëtarëve të tjerë të komunitetit. Sot në Shqipëri, është e palejuar dhe ndëshkohet edhe penalisht përdorimi i lëndëve piroteknike nga persona të paautorizuar dhe natyrshëm duke shkaktuar prishje të qetësisë publike.

Apeli im është; të dashur qytetarë Policia e Shtetit po monitoron situatën dhe është detyruar të aplikojë dhe penalitete. Gjatë kësaj jave kemi pasur disa raste dhe pas kësaj vihet re që jo të gjithë qytetarët e kanë kuptuar se historia duhet të mbarojë. Besoj do të gjejë mirëkuptimin”, tha Balla.

Gjithashtu në mbledhjen e qeverisë është miratuar dhe vendimi për ristrukturimin e Këshillit Konsultativ mes qeverisë qendrore dhe atij vendor.

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku u shpreh si vijon:

“Një tjetër vendim i rëndësishëm që kaloi sot është një vendimi për ristrukturimin e Këshillit Konsultativ mes qeverisë qendrore dhe pushtetit vendor. Në vijim të bisedave gjatë turit të dialogut vendor, një nga nevojat që u pa qartësisht ishte nevoja  që të ristrukturojmë dhe të përafrojmë edhe më tej mënyrën se si qeveria dialogun në mënyrë të vazhdueshme me strukturat e pushtetit vendor.

Ndaj Këshilli Konsultativ, i përbërë nga 11 anëtarë të qeverisë dhe 11 anëtarë të pushtetit vendor takohen vazhdimisht për të diskutuar paraprakisht aktet qe qeveria kërkon të kalojë dhe lidhen me pushtetin vendor, por edhe problemet që bashkitë kanë në lidhje me situatat e tyre financiare apo nevojat e tjera ndërveprimi që ata kanë.

Elementi i dytë që shtohet në këtë akt është krijimi i një Këshilli Teknik, e cila do të marri në shqyrtim nga ana teknike aktet, të ketë mundësinë të përmirësojë para se të kalojnë.

Ne kemi vendosur, që duke nga filluar nga muaji maj i vitit të ardhshëm, të kemi çdo muaj takim mes bashkive dhe të gjithë kabinetet qeveritar, për të diskutuar në mënyrë specifike për problemet që ata mund të kenë.”