BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuroria e Tiranës

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të

Avokati i njohur, Idajet Beqiri thotë në një intervistë për gazetën “SOT”, se çështja e “21 janarit” duhet të hetohet nga SPAK, pasi funksioni i këtij institucioni është pikërisht ky. Sipas tij, Gjykata e Lartë tashmë ka ndezur dritën jeshile për një proces të rregullt dhe ligjor. Sipas tij, në datën 12, gjykata do tërhiqet për vendim dhe ai mendon se do e marrë brenda ditës, ose do e marrë maksimumi një javë. Por brenda marsit, për avokatin, kjo çështje është e përfunduar dhe do t’i vejë SPAK, sepse nuk mund të luhet me vendimin e Strasburgut dhe me një krim që është shtetëror që ata 4 protestues u vranë për të mbajtur me forcë pushtetin. Beqiri, thotë se ata kanë dhe një provë ku tregohet se është urdhëruar që të qëllohet. Sipas tij, ata kanë një video si provë dhe nuk është dorëzuar te Prokuroria e Tiranës, sepse nuk kanë besim. Nëse e merr SPAK nën hetim, videoja do të dorëzohet tek ata, theksoi ai.

-Avokat Beqiri, vendimi i Gjykatës së Lartë për 21 janarin ishte në pritshmëritë tuaja?

Po ishte. Çështja nuk është ndjekur nga pala e dëmtuar, viktima Aleks Nika pas vendimit të Gjykatës së Strasburgut, por para vendimit  të gjykatës familja e Aleks Nikës bëri një kallëzim penal dhe ja drejtoj SPAK dhe thuhej se ky është krim që është bërë jo nga ata që keni gjykuar ju, por krim shtetëror dhe këtë krim e kanë kryer me emra Berisha dhe Andrea Prendi me bashkëpunëtorët e tjerët të tyre dhe këtë kallëzim penal dhe një provë që kishte dal e re një video regjistrim ku dalloheshin urdhrat që ishin dhënë nga komanda e gardës. Ata kallëzuesit ja çuan SPAK kallëzimin. SPAK e mori dhe në vend që ta regjistronte procedimin dhe të fillonte hetimin ja çoj prokurorisë së Tiranës dhe meqenëse nuk u pajtua me këtë sepse i thamë SPAK nuk është kompetencë e prokurorisë hetimi i çështjeve që kanë të bëjnë me ish-kryeministër dhe ish-ministër të brendshëm. Kundër këtij vendimi të SPAK bëmë ankim në GJKKO, nuk e pranoi, e hodhëm në Apel dhe nuk e pranoi. Ja çuam gjykatës së Lartë rekurs dhe kur ishte duke e shqyrtuar doli vendimi i Strasburgut dhe ne vendimin e gjykatës me një shtesë rekursi ja dërguam si plotësim Gjykatës së Lartë. Gjykata e Lartë tashmë ka ndezur dritën jeshile për një proces të rregullt dhe ligjor. Gjykata do vendos se kush është kompetente për të vijuar hetimin kësaj çështje.

-Ju do të përfaqësoni familjen Aleks Nikës, ku do ta mbështesni argumentin tuaj?

Është ligjore sepse SPAK-u për këtë u krijua për të luftuar korrupsionin e lartë shtetëror dhe krimin e organizuar të nivelit të lartë. Në rast se është ai person që kallëzohet penalisht dhe ne penalisht kemi kallëzuar Berishën, Bashën dhe këta të dy janë subjekt të hetimit në SPAK. Ata kanë urdhëruar që të qëllohet, kemi një video si provë dhe nuk e kemi dorëzuar sepse i thamë SPAK i dorëzojmë vetëm tek ju, ata thanë çojini në Prokurorinë e Tiranës. Nuk e çuam në Prokurorinë e Tiranës sepse nuk kemi besim, është e kapur, ka qenë ortake me Berishën dhe me familjen e tij. Të gjitha çështjet që kanë shkuar nga ajo familje janë me mosfillim ose me pushim. Prokuroria e Tiranës i çeli hetimet për 21 janarin në 2021 dhe deri më sot nuk ka bërë asgjë, zero. Për Berishën dhe Bashën kjo është një çështje e re që do të filloj nga e para dhe aty do të thuhet kush janë provat dhe pikat më të fuqishme. E para ata u vranë jashtë rrethimit, pse u vranë ata? Pse tha ai janë vrarë nga protestuesit dhe qitjet janë bërë me çadra pistoletë? Pse u tha ai mjekëve që qitjet janë bërë nga afër, kur ato janë nga larg? Pse s’ja dha kamerat policisë ai? Kur u dha urdhër që gardistët të arrestohen, po Berisha në vend që ti lejonte që të arrestoheshin por i dekoroi? Këto janë prova që tregojnë se SPAK duhet që të filloj hetimin. Në datën 12, gjykata do tërhiqet për vendim dhe mendoj se do e marr brenda ditës, ose do marr maksimumi një javë. Por brenda marsit kjo çështje është e përfunduar dhe do ti vejë SPAK, sepse nuk mund të luhet me vendimin e Strasburgut dhe me një krim që është shtetëror që ata 4 protestues u vranë për të mbajtur me forcë pushtetin.

-Mendon se do të duhet të vijohet me masën arrest me burg për Berishën, pavarësisht atyre që thotë mbrojtja se ai nuk largohet jashtë?

 Këto janë çështje ligjore të dyja, si për Dakon edhe për Berishën. Për Dakon kam vlerësimin ligjor që për ato akuza që i kanë ngarkuar ishte e nxituar masa arrest me burg pa afat, sepse nuk merret një masë e tillë edhe për qytetarë të thjesht sepse rrezikshmëria e veprës dhe autori nuk janë për atë masë, por mund të ishin detyrim paraqitje. Për Berishën  në rast se ka kaluar afati i paraburgimit ai nuk e mban dot më, sepse afatet janë afate edhe në rast se janë mbyllur hetimet dhe nuk rezulton asnjë provë tjetër përveç atyre që ka koha e paraburgimit është e tillë që nëse do jap vendim gjykata mund ta dënoj me aq burg sa ka bërë paraburgim në këtë situatë e çojnë në arrest shtëpie dhe pastaj do dal në gjyq.  Kurse Berisha e ka masën që të mos flas dhe ai flet me përkrahësit e tij, por SPAK e ka konsideruar si diçka që nuk përbënë problem.

Intervistoi: Rigels Seliman

Më të lexuarat