BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga

Pas izolimit historik ndërkombëtar, hapjes së disa llogarive me drejtësinë, Sali Berisha, Ilir Meta, por edhe familjarët e tyre, në përpjekje për të shtrënguar radhët dhe për të mbajtur stafetën opozitare dhe ushtruar trysni politike ndaj SPAK kanë intensifikuar daljet e tyre me konferenca për media. Ish-kryeministri Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta kanë dosje të hapura në SPAK, madje kreut të “Foltores” i është bllokuar pasaporta dhe në ditët në vijim rrezikon dhe arrest shtëpie. Prokurorët kanë hapur dosjen e aferës së privatizimit të ish Klubit Partizani, ndërsa ka regjistruar disa procedime penale për Ilir Metën për korrupsion, pastrim parash, fshehje pasurie etj. Edhe Ilir Meta u thirr për të dytën herë për çështjen “CEZ-DIA”. Lidhur me këto zhvillime analisti i njohur Ilir Demalia paralajmëron se si Meta dhe Berisha po përdorin presionet dhe shantazhet për të justifikuar vjedhjet e tyre në mënyrë për të shpëtuar nga prangat e SPAK. Demalia, i pyetur në një intervistë televizive për marrjen në pyetje të Metës dhe deklarimet e tij se ai që e ka paditur është dënuar për dhunë në familje tha se: Po ça lidhje ka ai. Edhe nëse ai është dënuar  për dhunë nuk ka lidhje me akuzën. Ky është akuzuar për këtë gjë dhe merret me paditësin. Ata duan që të justifikojnë veten, ai duhet që të përgjigjet për “CEZ-DIA” dhe të thotë ku janë lekët dhe dokumentet. Ke hedhur firmë. Tek “CEZ-DIA” është bërë nami”, u shpreh Demalia.

Mbrojtja e Berishës dhe Metës

Sipas Demaliat, si Meta, apo Berisha po përdorin çdo lloj karte për tu mbrojtur nga akuzat. Një nga ato janë sulmet nda prokurorëve të çështjes. “Prandaj them se unë se drejtësia nuk është në qëndrimin e duhur. Ku ke parë ti në ndonjë vend në botë që njerëz që janë akuzuar për grabitje, jo që kanë vjedhur se vjedhja është luks për këta, por këta kanë grabitur dhe thotë këto deklarata. Del edhe ajo vajza e tij, Berishës edhe thotë se babai im ka bërë ligje, cilat ligje ka bërë ai. Dy ligjet më antishtet dhe më kriminale janë 7501 dhe ligji i legalizimit të pronave që e kanë bërë të dyja partitë sepse i ka interesuar, sepse me ngatërrimin e pronave kanë përgatitur këta, ka përfituar  media. Njoh njërin që ka marrë  një vilë, këta janë kriminale, si mund të merret një njeri që drejton një media me gjëra të  tilla. Këta janë banditë. Saliu thotë ky ka qenë prokuror i komunizmit, po ti shoku Sali  ca ke qenë. Njeriu e mban pak vetën por ky është bërë qesharak fare, hyjnë nga kangjellat, dalin nga dritare, hyjnë nga dritaret. Atëherë nëse funksionon le të shpërbëhet Shqipëria sepse nuk do të ndërtohet dot kurrë tregon se ne nuk kemi shtet, do vijnë edhe ata emigrantët nga dhe le të bëhet një shtet rrumpallë, sepse rrumpallë ka qenë dhe rrumpallë ka për të qenë. Kanë filluar më këtë prishjen e imazhit tani këta, po i prishet imazhi një hajduti, a ka imazh trafikanti dhe a ka imazh një i korruptuari. të gjithë nuk jemi engjëj, por njeriu mban një bosht burrërie dhe integriteti. Ca pune ka politika këtu, zotëri këtu është dokumenti që ke firmos, ku kanë shkuar këto lekë. Pastaj kush janë këta që nuk i binden drejtësisë, në çdo vend të botës thirrjes së gjykatës ti nuk mund ti shmangesh, pastaj është gjykata ajo që vendos. Ne deri tani nuk kemi pas as gjykata as prokurori. Nuk jam për tu dënuar dy vetë, le të dënohet Berisha  dhe Meta, por duhet që të shkohet edhe me thellë”, u shpreh Demalia.  Kujtojmë se disa ditë më parë Këshilli i Lartë Gjyqësor foli për “sulme mediatike, të pajustifikuara ndaj gjyqtarëve të Republikës së Shqipërisë, që përbëjnë sulm ndaj gjyqtarëve për shkak të detyrës, duke synuar intimidimin, kërcënimin dhe ndikimin e paligjshëm të tyre nëpërmjet përndjekjes mediatike.