BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

Ilir Meta paralajmëron “ditë të zeza” për shqiptarët: Fasulja do shkojë 6 mijë lekë kilja

Ilir Meta paralajmëron “ditë të zeza” për

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka paralajmëruar rritjen e mëtejshme të çmimeve të produkteve bujqësore gjatë vitit të ardhshëm dhe kjo sipas tij, për shkak të problematikave të shumta që ka ky sektor. Komentet Meta i bëri dje përmes një deklarate për mediat, ku tha se sipas INSTAT gjatë gjysmës ë parë të këtij viti ka pasur një rritje me 11 % të produkteve ushqimore, ku sipas tij, një kilogram fasule ka shkuar 600 lekë të reja dhe një litër vaji ulliri 1 mijë lekë të reja. Ai kritikoi mënyrën e miratimit në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave të buxhetit prej 7 miliardë eurosh për 20 minuta gjatë një mbledhjeje online. “Komisioni i Ekonomisë miratoi online në 22 minuta paketën e re fiskale dhe buxhetin e ri mbi 7 miliardë euro. Paketa fiskale e re do të ketë vetëm efekte negative në ekonomi, sepse rrit bazën fiskale. I jepet një goditje shumë e fortë profesionistëve. Ky buxhet siç e kemi theksuar ul shpenzimet sociale.

Fondi për rritjen e pensioneve do të jetë 2.1 %. Asnjë fond nuk parashikohet për mbështetjen e shtresave më të varfra. Shpenzimet për PPP-të do të rriten me 10 %, në një kohë që shumica e tyre janë nën hetim. Do të theksoja financimin e Bujqësisë që është skandaloz, pasi përkeqësohen duke u tkurrur nga 0.7 % në 0.6 %. Dua të nënvizoj edhe rrezikun ndaj financave të konsumatorëve shqiptarë, që përbën rritja dyshifrore e çmimeve bujqësore. Këto janë në qendër të shqetësimeve të shtresave në nevojë. Ekspertët thonë se kjo rritje do të vijojë”, deklaroi ai. Më tej Meta theksoi se produktet bazë kanë pësuar një rritje të madhe.“Vendi po përballet mungesë të fuqisë punëtore dhe problem të tjera.

Në periudhën janar gusht 2023, ushqimet u rritën me 11 %, aq sa edhe produktet më bazike kanë pësuar rritje shumë të fortë, si fasulja deri në 600 lekë të reja, apo dyfishimi i vajit të ullirit deri në 1 mijë lekë të reja. Kemi të bëjmë me zhvlerësimin e euros. Euro për 15 ditë vijon të jetë në pozita zhvlerësuese. Rritja e çmimeve pritet të jetë edhe më kritike në muajt në vijim. Nuk është opozita që ka bllokuar Parlamentin, por qeveria që e ka kapur dhe shndërruar në një noter dhe opozita po lufton që Parlamenti të zhbllokohet. Ju e ndoqët edhe raportin e KE-së që fliste për raportin e Parlamentit me qeverinë, për kapjen që qeveria i ka bërë Parlamentit”,  nënvizoi Meta.

Më të lexuarat