BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

“Imazhi i qeverisë është dëmtuar”, analisti : Komisionet Hetimore fitore e opozitës, akuzat nuk janë në ajër

“Imazhi i qeverisë është dëmtuar”, analisti :

Analisti Erl Murati i ftuar në një program televiziv ka komentuar ngritjen e Komisioneve Hetimore në parlament dhe situatën politike në vend.

Murati thekson se Komisionet Hetimore janë fitore e opozitës. Ai tha se vetë arrestimet për çështjen e sistemit TIMS dhe Koncesionet në Shëndetësi tregojnë se opozita nuk po bën akuza në ajër. Më tej, Murati deklaroi se tashmë na duhet të presim përfundimet e Komisioneve Hetimore. Erl Murati vlerësoi se arrestimet nga SPAK të përfaqësuesve të mazhorancës kanë prishur imazhin e qeverisë.

“Në lidhje me Komisionet Hetimore, dyshoj se ata do të arrijnë rezultate konkrete. Të dyja palët e kanë të vështirë të kuptohen për Komisionet Hetimore. Ka mungesë vullneti për të çuar gjërat deri në fund. Janë ngritur Komisione Hetimore, ndërsa ka hetime, të cilat kanë disa rezultate. Kujtojmë se është ngritur Komision Hetimor për Shëndetësinë dhe kemi nën hetim Ilir Beqajn dhe gjithashtu për ndërhyrjet në sistemin TIMS u arrestua shefi i IT në Policinë e Shtetit.

Opozita ka hedhur akuza reale, akuzat nuk janë në ajër. Mund të them se është fitore politike e opozitës, për sa kohë që Prokuroria ka marrë indiciet dhe ka shkuar në masa shtrënguese dhe arrestime. Shumë vite më parë Komisionet Hetimore kanë shërbyer më shumë për shou. Unë besoj se Prokuroria dhe Gjykata janë ata që vendosin në fund. Besoj se ka vullnet për të penguar punën e Komisioneve Hetimore. Sa i përket opozitës, përpos punës që bën në Kuvend dhe në Komisione, duhet të bëjë më shumë sa i përket thithjes së elektoratit në zgjedhjet e 2025. Nga akuzat dhe arrestimet është dëmtuar imazhi i qeverisë, por kjo nuk garanton fitoren e opozitës në zgjedhje”, deklaroi Murati.

 

Më të lexuarat