BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Ish-ministri Manjani i përgjigjet drejtuesit të Gjykatës së Lartë: Nuk janë avokatët problemi

Ish-ministri Manjani i përgjigjet drejtuesit të Gjykatës së

I ftuar në një program televiziv për të komentuar deklaratat e drejtuesit të Gjykatës së Lartë, Sadushi mbi problematikat që sipas tij lindin nga ana e ankimeve të avokatëve ishte Ylli Manjani.

Manjani është shprehur se drejtuesit e sotëm të drejtësisë duhet të shqetësohen nga mbingarkesa me çështje penale të stisura nga kallëzues popullor, partish politike, apo letra anonime dhe këto janë burimi kryesore sot që prokurorët shqiptarë hanë kohën e punës.

"Deklaratën e quaj të papërgjegjshme dhe e pa mbështetur në asnjë lloj logjike, nëse kryetari i Gjykatës së Lartë është i shqetësuar për mbingarkesën e gjykatave dhe të gjej zgjidhjen e këtij problemi. Unë do ta ftoja me shumë dashamirësi kryetarin e GJL dhe të bënte një anatomi të plotë se çfarë ndodh në sistemin gjyqësor.

Pse nuk shqetësohen drejtuesit e sotëm nga mbingarkesa me çështje penale të stisura nga kallëzues popullor, partish politike, apo letra anonime dhe këto janë burimi kryesore sot që prokurorët shqiptarë hanë kohën e punës. Qëllimi i reformës ishte që prokurorët të merrnin nisma vetë dhe të mos prisni kallëzues popullor, ose njerëz të mllefosur.

Është njëri që ka bërë 20 kallëzimi, duke e filluar kallëzimin me fjalët: “Kryeministri ka thënë që tu prishim gjumin gjykatëseve”.  Deputetë të cilët shkojnë dhe kërkojnë të bëjnë kallëzimi nga 20 herë duke harruar se janë atje për të bërë politikë dhe jo për të bërë kallëzime pa fund.

Avokatët po bëjnë punën e tyre dhe mos të merren me avokatët por me faktorët e vërtetë që sjellin këtë  problem."

 

 

 

Më të lexuarat