BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

"Janë një çerdhe djajsh", Rama 'hap kthetrat' në mbrojtje të administratës publike: Çfarëdo që të thonë, se kam fare problem

"Janë një çerdhe djajsh", Rama 'hap

Kryeministri Edi Rama i pranishëm në prezantimin e planit të motivimit për administratën publike ka përgëzuar punën e saj, në rrugën e procesit të integrimit në BE.

Rama tha se më parë për administratën publike ishte krijuar ideja se ‘janë një çerdhe djajsh’, por sot theksoi kryeministri, duke parë punën që ka bërë për integrimin ne BE, mund të thotë se është në aset kombëtar.

"Nëse unë vet nuk do të isha i penguar psikologjikisht që ta vlerësoja administratën tonë publikisht. Megjithëse e dija që administrata jonë ka plot të meta dhe boshllëqe për të mbushur. Çerdhja ku janë mbledhur gjithë djajtë dhe ndodhnin gjëra të këqija. Por qysh nga momenti kur kam parë dhe kam përjetuar me një krenari të jashtëzakonshme sesi një përfaqësi e kësaj administratë e ka përfaqësuar Shqipërinë, në procesin screeming, se kam fare problem se çfarë do që të thotë kush, sepse vërteta është se ne kemi në administratën tonë një aset të jashtëzakonshëm kombëtar. Ky aset është shumatorja juaj dhe e shumë të tjerëve si ju. Nuk është aspak penguese si mua që ta shohë dhe ta vlerësojë punën tuaj si një kontribut të rëndësishëm kombëtar për shkak të rasteve të korrupsionit dhe keq bërjes. Besoj se fakti që po ekspozohen dhe po trajtohen është shumë inkurajues.

Fakti që sot publiku ballafaqohet me më shumë raste nuk tregon se korrupsioni është rritur, tregon s epo luftohet seriozisht, sepse aty kanë qenë problematikat korrupsioni, por flitej nga të 4 anët dëgjohej dhe askush nuk ekspozohej. Për këtë arsye duke u gjendur para ekspozimit, vetvetiu krijohet ideja se këtu po ndodh diçka shumë e rëndësishme. Po ndodh diçka shumë e rëndësishme dhe në aspektin e nderit të punonjësve të administratës. Është e padrejtë se për shkak të një pjese që janë në çdo sektor të shikohet gjithë masa e madhe a atyre që punojnë si e infektuar. E përsëris, se fakti që ne Shqipëria përballemi me një porces sfidues, aq profesional si ai i screenimin të gjithë organizimit nga BE, me aq sukses dhe fakti që ky rezultat u tha në mënyrë të përsëritur nga partnerët tanë, është një arsye shumë e fortë për tu ndjerë të motivuar të pasjes më në fund të një administratë publike që është në lartësinë e ambicieve të kësaj republike. Do t’ja dalim se këtu ka një ndërthurje shumë të madhe të eksperiencës me energjitë e reja.

Për t’i dhënë një qetësi dhe siguri punonjësve për shkak të ndryshimit të pushtetit të kahjeve politike. Unë besoj se është shumë pozitive kjo që ka nisur dhe jam shumë mirënjohës Adeas për pasionin dhe vendosmërinë dhe aftësinë për të rregulluar skuadrën. Jetën e administratës publike ta bëjmë sa më përmbushëse."- tha Rama.

Më të lexuarat