BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

“Jemi praktikisht në diktaturë”/ Ligji i ri për komisionet hetimore, ironizon Paloka: Rama është i paprekshëm, drejtësia nuk e heton

“Jemi praktikisht në diktaturë”/ Ligji i ri për

Deputeti demokrat, Edi Paloka, shprehet se ligji i ri i propozuar nga socialistët për komisionet hetimore e bën praktikisht të pamundur që Parlamenti të ushtrojë kontroll mbi qeverinë.

Gjatë një interviste televizive Paloka tha se mosbindja civile në Parlament do të reflektohet edhe në rrugë. Sipas tij nuk do të ketë vetë, protesta të mosbindjes civile por nuk dha më shumë informacion në mënyrë që mos t’i japi Ramës mundësinë e “mbrojtjes”.

“Ajo që ndodh në Parlament është një nga mënyrat e mosbindjes civile dhe kjo është tashmë e njohur edhe ndërkombëtarisht. Të drejtat e opozitës janë eliminuar dhe me ligjin që Rama paraqiti së fundmi nëpërmjet Felajt në Parlament, praktikisht e drejta e opozitës por edhe e Parlamentit për të kontrolluar qeverinë, kjo e drejtë eliminohet totalisht me ligjin që kanë paraqitur dhe ka vetëm një synim, heqja e çdo mundësie për një hetim të kryemafiozit Edi Rama, i cili nuk preket nga drejtësia. Duke ia hequr këtë të drejtë edhe Parlamentit, Rama është i pahetueshëm në Shqipëri.

Rezultati që mosbindja civile ka në Parlament, detyrimisht do të reflektohet edhe në rrugë. Jo vetëm protesta dhe forma të të gjitha llojeve të mos bindjes civile, të cilat do t’i merrni vesh në kohën e duhur sepse nuk kemi ndërmend t’i japim Ramës mundësinë e “mbrojtjes”. Greva e urisë është një nga propozimet për situatën në Parlament por ajo që ndodh në Shqipëri jemi praktikisht në diktaturë, jo si ajo e Enver Hoxhës, por aty afër. E vetmja liri që kanë sot shqiptarët është liria për të ikur”, tha Paloka  

Më të lexuarat