BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë

Rithemelimi i Sali Berishës dhe Partia e Lirisë së Ilir Metës kanë protestuar dje para Bashkisë së Tiranës, ndërsa kanë kërkuar dorëheqjen e kryebashkiakut Erion Veliaj, pasi sipas tyre, është i korruptuar dhe inkriminuar. Protesta e “kamikazëve” të Sali Berishës dhe Ilir Metës nisi në orën 11:00, ndërsa ra në sy fakti se ajo u braktis edhe nga vetë militantët, njëjtë si një javë më parë, ndërkohë që degjeneroi edhe në dhunë. Protestuesit hodhën molotov, tymuese dhe mollë e tentuan të heqin gardhin metalik për t’u futur me forcë në institucion, duke u përplasur me efektivët e Policisë së Shtetit dhe asaj bashkiake. Në protestë nuk munguan mesazhet politike për lirimin e Berishës, ndërsa e tubimit i printe vajza e tij, Argita Malltezi, si dhe djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi, Sali Lushaj dhe dhëndri i socialistit, Artan Shkreli, Belind Këlliçi. Molotovët u hodhën dhe zjarri u ndez pikërisht në momentin kur Këlliçi mbante fjalë para qytetarëve të mbledhur te bashkia. Thirrjet për të përshkallëzuar përplasjen erdhën edhe nga megafoni i protestës. “Ne do të nxjerrim nga bashkia prej leckash, grabitës bëhu gati shko në SPAK, merr me vete shefin tënd”, tha Këlliçi. Ndërkohë militantët agresivë të Sali Berishës nuk kanë kursyer as efektivët e policisë duke hedhur drejt tyre molotov. Nëse nuk do të ishte reagimi i shpejtë i një punonjësi të policisë, protesta mund të ishte kthyer në tragjedi. Gjithashtu anëtarët e Rithemelimit në Këshillin Bashkiak tentuan të dorëzonin në zyrën e protokollit kërkesën për mbledhje urgjente, por në mesin e përplasjeve në protestë, dera kryesore e bashkisë qëndroi e mbyllur.

Veliaj thumbon Berishën

Por sa i takon protestës dje reagoi në rrjetet sociale edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Teksa publikoi pamje të dhunës së militantëve të thirrur nga Argita Berisha ndaj policëve, kryebashkiaku Erion Veliaj shkruan se skenat e '97 nuk kanë vend në Tiranën e 2024-ës. Kryebashkiaku i Tiranës thotë më tej se ka problem të protestosh dhe kur je pinjoll i Saliut e Fahriut që e dogjën këtë vend. “Asllan Shyti shmangu djegien e kolegeve e te vetes! As e njoh, as me njeh. Shkoi ne pune me koleget e policisë jashtë, si koleget e Bashkisë brenda! Nuk ka problem te protestosh dhe kur je pinjoll i Saliut e Fahriut qe e dogjën këtë vend! E drejta jote! Por ka shume problem kur kërkon te vazhdosh te djegësh për te kompensuar votat e protestuesit qe s'te mbështesin. Ne Bashki punojnë njerëz qe nga koha e Kelmendit e Brojkes. Policet gjithashtu kane qene e do jene te shtetit. Skenat e '97 nuk kane vend ne Tiranen e 2024-es! Asllanin e shokët i ruajti Zoti me ate reagim! Mirënjohje te gjithëve", shkroi dje Veliaj.

Këlliçi: Nuk tërhiqemi deri në largimin e Veliajt nga Bashkia e Tiranës

Nga ana tjetër, anëtari i Kryesisë së Rithemelimit, Belind Këlliçi u shpreh se opozita do të protestojë sërish para Bashkisë së Tiranës. Përmes një shënimi të gjatë në rrjetet sociale, Këlliçi deklaron se akuzat që rëndojnë ndaj zyrtarëve të bashkisë dhe kryebashkiakut Veliaj nuk janë vetëm ato të dosjes “5D”. Këlliçi akuzon Veliajn edhe për shkatërrimin e banesave në disa lagje të kryeqytetit për t’i kthyer ato në sheshe ndërtimi si dhe katet pa leje te kullat që zyrtarët nuk i shohin. “Ndërsa zyra e propagandës nxjerr nga arkivi foto të vjetra të qytetit dhe ua shpërndan medieve të huaja për të shoqëruar shkrimet e paguara që tregojnë se Tirana është qyteti që po shpërthen nga zhvillimi… Kjo hipokrizi, kjo vjedhje, kjo tallje me Tiranën duhet të marrë fund një orë e më parë. Falenderoj përzemërsisht qytetarët e Tiranës që dolën sot në protestën e thërritur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe Opozita. Falenderoj Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit për qëndresën e tyre epike 7 vjeçare dhe për faktin që banditët e strehuar në bashki, kanë nisur ti kallëzojnë në SPAK që para 3 vitesh, më janar të vitit 2021, kur kallëzuan vjedhjen përmes Tirana DC. Javën tjetër shihemi në protestën e radhës. Ne nuk tërhiqemi pa larguar nga zyra kryebashkiakun dhe kryehajdutin e Tiranës, pronarin faktik të inceneratorit dhe të organizatës 5D, Erion Veliajn. O sot, o kurrë”, shkroi Këlliçi.

Më të lexuarat