BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

"Këta kanë firmosur peticionin", studiuesi Muka tregon emrat e firmëtarëve 'intelektual' drejtuar AMA-s: Nuk kanë thuajse asnjë punim shkencor dhe janë të vetëquajtur...

"Këta kanë firmosur peticionin",  studiuesi Muka tregon

Pedagogu Taulant Muka ka komentuar një peticion të ngritur sëfundmi nga një grupim intelektualësh, të cilët janë të shqetësuar për mënyrën sesi po merr peshë në publik, edhe përmes mediave, hapësira që po zënë njerëz të cilët nuk përfaqësojnë atë që është realisht shkencore.

Në një emision televiziv, Muka tha se ata që kanë firmosur peticionin, nuk kanë thuajse asnjë punim shkencor dhe janë të vetëquajtur intelektual.

Muka tregoi se ka zbuluar emrat e disave prej tyre dhe tha që ata nuk janë as në statusin e një studenti doktorature, e jo shkencëtarë.

Sipas Mukës, ky peticion është i pakuptimtë në një moment që Shqipëria ka shumë problematika të tjera.

“Ishte shqetësuese të shikoje një peticion të hedhur publik, i cili më pas të gjithë i kanalizoi fillimisht me një kauzë të drejtë dhe më pas kanalizoi edhe një problem të vetëm që ka të bëjë me gjuhën shqipe.

Pra të mblidhen një grup intelektualësh për të hedhur poshtë disa të dhëna që po paraqiten edhe në disa revista prestigjoze shkencore dhe të krijojnë këtë artikulim, këtë shqetësim publik, ndërkohë që Shqipëria ka shumë probleme të tjera, është shqetësuese. Ndërkohë që unë analizova kush ishin këta individë që erdhën me një status sikur ishin intelektualë dhe studiues. Janë 20 të parët në listë.

Ata e kanë 0 ose 1 publikim dhe kanë një faktor impakti 1, që nuk kalon as statusin student doktorature dhe të vetëquhesh intelektual dhe shkencëtar… hajde diskutojmë sepse i bie që ju jeni sharlatanët shkencëtarë. Statusi shkecëtar nuk parashikohet nga politika, siç ndodh në Shqipëri”, tha Muka.