BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Politike

"Kishim avionë, nëndetëse e armatime të fuqishme", avokati Idajet Beqiri akuza ndaj Berishës: Shkatërroi ushtrinë, e la për skrap

"Kishim avionë, nëndetëse e armatime të fuqishme",

Shqipëria ka pësuar një dëm të konsiderueshëm në aspektin ushtarak në tri dekadat e fundit, sipas avokat Idajet Beqirit, dhe kjo është "vepra e ish-presidentit dhe ish-komandantit të Forcave të Armatosura, Sali Berisha".

Beqiri e bëri deklaratën në një studio televizive, duke e cilësuar "tradhti" ndaj vendit sabotimin e mbrojtjes shqiptare.

"Në këto 32 vjet është lajmi më i mirë që u jepet shqiptarëve, sepse më në fund po shohin që ky vend, i cili sigurinë kombëtare, në aspektin e kufijve dhe që ishim të rrezikuar, tani thonë që më në fund po e marrim veten. Pas asaj tradhtie të rëndë kombëtare që iu bë Shqipërisë dhe shqiptarëve me shkatërrimin përfundimtar të ushtrisë, të mbrojtjes së këtij vendi, që për cilindo të vend, sado i fuqishëm të ishte, sepse vetëm asetet ushtarake të shkatërruara ishin 130 miliardë dollarë. Po të marrësh në konsideratë faktin që në 24 orë, Poliçani prodhonte 40 tonë municion në ditë dhe po të kesh parasysh faktin që vetëm fabrika e armëve në Gramsh prodhonte 480 kallashnikovë në 24 orë dhe po të kesh parasysh faktin që kishim 192 avionë luftarakë, plus 6 helikopterë ushtarakë, dhe po të kemi parasysh faktin që kishim 1.200 tanke - 1 tank e kishte vlerën 800 mijë dollarë, të rinj, pasi nuk e provuan luftën - pra në një situatë sabotimi kaq të rëndë kombëtar, për të mos folur për flotën detare me katër nëndetëse.

Kjo është vepra e ish-presidentit dhe ish-komandantit të Forcave të Armatosura, Sali Berisha. Derisa pesë vjet i lë për skrap dhe nuk mori asnjë masë që t'i mirëmbante, i nxori njerëzit nga puna aviatorët, tankistët, ushtarakët i nxori me 24/1, i hodhi në rrugën e madhe që të shisnin banane, si mund të ndodhte ndryshe," tha avokat Beqiri.

Më të lexuarat