BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

Kosovë-Shqipëri-Maqedoni e Veriut, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për bashkëpunim drejt integrimit evropian, Kodheli zbardh detajet

Kosovë-Shqipëri-Maqedoni e Veriut, nënshkruajnë Memorandum

Një delegacion i përbashkët me anëtarë nga Komisioni për Politikën e Jashtme dhe Komisioni për Çështjet Europiane, udhëhequr nga kryetaret Mimi Kodheli dhe Jorida Tabaku, morën pjesë në takimin trilateral Kosovë-Shqipëri-Maqedoni e Veriut mbajtur dje në Kuvendin e Kosovës. Takimi iniciuar nga Komisioni për Politikën e Jashtme dhe Diasporë i Kosovës pati si temë kryesore bashkëpunimin rajonal, perspektivën europiane të rajonit tonë si dhe shkëmbimin e eksperiencave të ndërsjellta në këtë drejtim. Në ndërhyrjet e tyre kryetaret Kodheli dhe Tabaku vlerësuan rëndësinë e bashkëpunimit rajonal dhe të vepruarit si një grup i vetëm.

Për kryetaren Kodheli e rëndësishme mbetet ndarja e informacionit, si dhe shkëmbimet e herëpashershme me fqinjët. Nga ana tjetër kryetarja Tabaku duke e cilësuar procesin e integrimit çështje strategjike por tashmë me zhvillimet e fundit ne arenën ndërkombëtare është edhe një çështje sigurie, theksoi se duhet të shfrytëzojmë procesin e integrimit për transformimin e vendeve tona. Ajo nënvizoi rëndësinë e përafrimit të legjislacionit dhe po ashtu shpejtësinë më të cilën realizohet ky proces. Në përfundim të takimit u nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit për bashkëpunimin drejt integrimit evropian, marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe harmonizimin me vlerat euroatlantike ndërmjet Komisioneve për Punë të Jashtme dhe Integrim Evropian të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Në takim morën pjesë deputetët Lavdrim Krrashi, Bardhyl Kollçaku si dhe Ilirjan Pendavjini ndërsa kishte përfaqësues edhe nga Kuvendi i Bosnjë-Hërcëgovinës si dhe Kroacia. Gjatë vizitës në Prishtinë delegacioni nga Kuvendi u prit në takim nga Besnik Bislimi, Zëvendëskryeministër i Parë si dhe u zhvilluan takime të tjera.

Më të lexuarat