BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Politike

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi

Analisti dhe juristi i njohur, Kreshnik Spahiu ka komentuar situatën politike në vendin tonë. Gjatë një prononcimi për gazetën “SOT”, juristi Spahiu teksa u ndal tek vizita e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken në Tiranë, theksoi se ky i fundit, jo vetëm që e injoroi opozitën duke mos takuar asnjë përfaqësues të tyre, por sipas tij, bëri edhe një gjest që nuk e ka bërë as Hillary Clinton në vizitën e saj. Spahiu nënvizoi se Blinken nuk zgjodhi as të fliste në Parlament, gjë që sipas tij, tregon se ai nuk donte t’i shihte as me sy përfaqësuesit e opozitës. Sipas tij, Blinken nuk pranoi të takonte as opozitën e Berishës, as të Bashës, pasi ka një lloj zhgënjimi të faktorit amerikan edhe me ata që dolën kundër Berishës, sepse edhe ata shkojnë tek ballkoni i ish-kryeministrit. Ndërkohë ai foli edhe për sekretet e bazës së Kuçovës, e cila sipas tij, është një investim amerikan dhe mesazh për Moskën.

Takimi i Sekretarit Blinken me kreun e SPAK

Unë doja të specifikoja 4 karakteristika të veçanta të vizitës së Biden. E para në lidhje me faktorin ndërkombëtar, Shqipëria është i vetmi vend në Europë që se merr seriozisht rrezikun e një lufte të Rusisë në Europë. Po të lexoni mediat europiane janë të mbushur me probabilitetin e fillimit të një lufte që thonë është çështje kohe fillimi i saj. Një nga mesazhet kryesore të Blinken ishte se rreziku rus është shumë serioz dhe real. E dyta, vizita e tij përkon me një ditë kur marrëdhëniet Prishtinë-Uashington janë në ditën më të zezë të vet. Përfaqësuesit e SHBA në Prishtinë kanë dal dhe kanë akuzuar Kurtin si mashtrues që përpiqet të tregoj se është duke rregulluar marrëdhëniet me SHBA, por përkundrazi sipas tyre është duke prishu partneritet me SHBA. Në këtë prizëm përkon edhe baza e Kuçovës. Në njëfarë mënyre, ardhja e dhënies së mesazhit të Uashingtonit për hapjen e bazës së Kuçovës, është një lloj relativizimi i bazës së Don Stillit dhe heqjes së ekskluzivitetit të bazës së Ferizajt, bazës së amerikanëve në Kuçovë. Kanë qenë disa mesazhe të heshtura të Blinkenit, që i kanë dhënë një lloj relativizimi marrëdhënieve me Prishtinën, duke e sfumuar atë. Nga ana tjetër, ardhja e Blinken në Tiranë, rifreskon edhe njëherë se Tirana konsiderohet edhe njëherë partneri kryesor dhe qendra kryesore e amerikanëve në Ballkan.

Sekretari Amerikan i Shtetit injoron opozitën shqiptare

Blinken vërtetë e injoroi opozitën që nuk i takoi, por bëri edhe një gjest tjetër që nuk e bëri Hilary Clinton. Mund të zgjidhte fjalën në Parlament, i injoroi edhe në Parlament. As me sy nuk denjoi t’i shihte. Nuk pranoi të takojë as opozitën e Berishës dhe as të Bashës. Sepse ka një lloj zhgënjimi të faktorit amerikan edhe me ata që dolën kundër Berishës, sepse edhe ata një nga një shkuan poshtë ballkonit. Edhe ata dyshojnë se një ditë ata mund të shkojnë pas ballkonit të gjithë. Tjetra është se ai u takua edhe me Erion Veliajn. Ata dëshmuan se vetëm një faktor politik njohin në Tiranë dhe ai është Edi Rama. Kur një person takohet nga kryetari shtetit nuk është e lehtë, sepse kalon në filtra fillimisht.

Situata brenda NATO-s

NATO është aleancë ushtarake dhe jo artistike. Dhe ku ka aleancë ushtarake nuk do të ketë koncerte. Në një bazë lufte minimumi është trajnimi i ushtarakëve të çdo nacionaliteti. NATO e ka deklaruar se pilotët ukrainas trajnohen në Kretë në Greqi, në Danimarkë dhe në Britani të Madhe. Pra janë këto 3 shtete të cilat kanë publikuar se përveç avionëve që furnizojnë Ukrainën ata trajnojnë edhe pilotët ukrainas. Aktualisht hapësira ajrore e rusëve për të ardhur në Shqipëri është e mbyllur, ata nuk vijnë dot në Shqipëri, përveç raketave që mund të lëshojnë. Tani në bazë të ligjit të rregullores së NATO-së që të sulmohet Shqipëria të gjitha vendet e NATO-së futen në luftë. Ca interesi ka Rusia që të sulmojë Shqipërinë dhe të futet në luftë me gjysmën e planetit. Ne jemi mësuar vetëm të marrim, ca fitojmë nga kjo, solli ndonjë lekë Blinken. Që të jesh pjesë e një aleance, ne vetëm fitojmë sepse nuk fusim asnjë lekë nga xhepi. Ajo bazë po bëhet me partë e taksapaguesve amerikan.

Më të lexuarat