BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet pa “doreza”: Ja ku fshihen lekët e vjedhura në aferën ‘CEZ-DIA’ ku është implikuar Ilir Meta, prapaskenat e vizitës së Blinken në Tiranë dhe emrat që duhet të arrestojë SPAK

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet pa “doreza”: Ja ku


Drejtuesi i Nismës Thurje, Endri Shabani ka komentuar situatën politike në vend, ndërsa e ka e ka ndalur theksin tek vizita e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Tiranë e paralajmëruar për t’u zhvilluar këtë javë, ofensivën e SPAK ndaj zyrtarëve të lartë korruptuar dhe dosjeve “përvëluese” që duhet të hapen nga drejtësia e re, në të cilat dyshohet se janë përfshirë ish-kryeministri Sali Berisha, kryeministri Edi Rama dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Gjatë një interviste për gazetën “SOT”, zoti Shabani teksa flet pa “doreza”, tregon ku fshihen lekët e vjedhura në aferën ‘CEZ-DIA’ ku është implikuar Ilir Meta, ndërkohë që zbardh edhe prapaskenat e vizitës së Blinken në Tiranë dhe emrat që duhet të arrestojë SPAK.

-Zoti Shabani, u bënë disa muaj që në Parlamentin, po shohim të njëjtat skena, tensioni e kaosi dhe së fundmi edhe në komisionin e Reformës Zgjedhore. Ju si e vlerësoni këtë situatë? Kush mendoni se e ka fajin lidhur me këtë situatë...

Padyshim që faji kryesor këtu nis me mënyrën se si po sillet mazhoranca qeverisëse në Parlament. Mohimi i të drejtës së opozitës për të ngritur komisione hetimore pamundëson kontrollin që ligjvënësi duhet të kryejë ndaj ekzekutivit, dhe akoma më keq kur mazhoranca e përdor fuqinë e numrave për ta vështirësuar këtë funksion duke kufizuar me ligj një të drejtë që garantohet nga kushtetuta. Megjithatë edhe grupi i foltores, sidomos për sa i përket komisionit të reformës zgjedhore nuk është se ndryshon shumë nga mazhoranca. Në vend që të dilnin me propozimet e tyre, ata e kanë fokusuar të gjithë betejën tek nevoja për tu ulur në tavolinë, pa treguar se si do ta përdorin votën e tyre në komision dhe më pas në seancën plenare, kur të votohen ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

-Megjithatë të jemi të sinqertë, sherret dhe akuzat për Reformën Zgjedhore duket se janë shou i radhës. Sa herë ka zgjedhje tentohet të ndërhyhet në Kodin Zgjedhor dhe në fund bëhen disa ndryshime pa vlerë në fund. Sistemi zgjedhor nuk preket, ai i cili mund të sjellë ndryshim. Po ashtu është folur për votën e emigrantëve, votë e cila mundtë bëjë diferencë në zgjedhje. Por duket se as kjo nuk ka për të ndodhur. Kryeministri Edi Rama gjatë takimit me komunitetin shqiptar në Luksemburg e bëri të qartë se vota e emigrantëve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare është e vështirë të realizohet. Shkak për kreun e qeverisë shqiptare lidhet me mungesën e të dhënave të plota të shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit. Keni një koment dhe si do veproni ju si Nisma Thurje duke qenë se jeni partizanë dhe e keni pjesë të kauzës suaj votën e emigrantëve?

Në fakt ne si Nisma Thurje kemi dorëzuar në vitin 2020 një projektligj të plotë i cili garanton votën e shqiptarëve të diasporës, dhe transformon rrënjësisht sistemin zgjedhor. Një pjesë e madhe e propozimeve tona janë injoruar në atë kohë, dhe po injorohen edhe tani, megjithëse projektligji ynë u mbështet nga 50 mijë zgjedhës. Përsa i përket justifikimeve të Edi Ramës ato janë qesharake, pasi ishte pikërisht Rama që përdori paratë e buxhetit të shtetit për të ngritur një ministri diaspore që para një dekade. Nëse shqiptarët e diasporës nuk janë identifikuar dhe regjistruar në një regjistër, siç pretendon Rama, unë do pyesja çfarë u bë me paratë që u përdorën për këtë ministri? Çfarë pune bëjnë ambasadat tona dhe ministria e jashtme? Pse nuk i identifikojnë dhe regjistrojnë shqiptarët kudo që janë? Pra Edi Rama nuk mundet t’ia faturojë shqiptarëve një punë për të cilën ne kemi 10 vite që e paguajmë atë që ta bëjë.

-Ndërkohë raporti i “Transparency International” që doli pak ditë më parë, nuk ishte parë që nga 2016, kur nisi reforma në drejtësi dhe perceptimi i qytetarëve është pro organeve të drejtësisë. Është bërë punë vërtetë nga ana e SPAK sipas jush?

Për herë të parë në disa vite ne patëm një përmirësim në perceptimin publik mbi korrupsionin.  Kjo korrespondon edhe me sondazhe të tjera që tregojnë rritjen e besimit të shqiptarëve tek drejtësia e re. Po të marrësh parasysh se sa shumë energji harxhojnë dinozaurët e politikës për t’i mbushur mendjen popullit që SPAK-u është i korruptuar,  ky besim publik tek SPAK-u tregon që në fakt atyre nuk ua vë më njeri veshin dhe se shqiptarët e kuptojnë shumë mirë që rotacioni politik ka filluar.

-Mendon se është thyer miti i pandëshkueshmërisë në Shqipëri? A mund të flisni ju me emra kush duhet të shkojë me burg nga politikanët dhe kushdo që është përfshirë në afera korruptive dhe kriminale?

Padyshim që miti i pandëshkueshmërisë është thyer. Patjetër që mund të flas me emra: Edi Rama, Sali Berisha, Ilir Meta dhe partnerët e tyre që janë pasuruar përmes privatizimeve, skemave të PPP-ve dhe monopoleve në treg përfshi Samirin, Çetin, Vilmën dhe gjithë të tjerët pa përjashtim. Unë jam i bindur që ora e drejtësisë po vjen për këdo që e ka vjedhur këtë popull.

-Ndërkohë protestën e 20 shkurtit të thirrur nga Berisha dhe grupi i tij si e shihni. Pse ai po proteston…

Nuk e kam ndjekur fare, por besoj se edhe ne e dimë, edhe ai e di që ne e dimë, se për çfarë po proteston.

-??Çfarë pret që të ndodh me dosjet që po hetohen në ngarkim të Ilir Metës, sikundër ashtë afera “CEZ-DIA” dhe ajo e lobimit në SHBA?

Pres drejtësi dhe uroj që të mos humbasim kohë. Mos harroni se sa vetë u detyruan të varin veten sepse nuk paguanin dot faturat e dritave. E gjithë kjo fushatë u justifikua me argumentin që të reduktonim ‘vjedhjen’ e energjisë, që bënte populli duke mos paguar faturat. Ndërkohë që lekët që ne kemi paguar për energjinë janë vjedhur dhe dërguar nëpër llogari off-shore. Prandaj drejtësia duhet ta zbardhë sa më parë këtë aferë dhe t’i rikthejë shqiptarëve pasurin që i është vjedhur.

-??Po vizitën e Sekretarit Blinken ne Tirane si e shihni?

E shoh si një ngjarje pozitive për Shqipërinë. Është një konfirmim i partneritetit strategjik mes dy vendeve dhe rëndësinë që shqiptarët kanë për SHBA-në. Mendoj se është gabim që këtë mbështetje të Amerikës t’ia njohim si meritë qeverisë, pasi ajo është mbështetje për popullin shqiptar më shumë se për politikanët shqiptarë.

Intervistoi: Rigels Seliman

 

Më të lexuarat