BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Kryetari i Odës Ekonomike në Kosovë zbulon detaje nga ministeriali euro-ballkanik: Ja çfarë ishte në fokus

Kryetari i Odës Ekonomike në Kosovë zbulon detaje nga

Kryetari i Odës Ekonomike në Kosovë, Lulzim Rafuna ka treguar se çfarë u diskutua këtë të martë në ministeriali euro-ballkanik i Ministrave të Ekonomisë nga BE-ja dhe rajonit.

Në një lidhje me “Sheshin e Dollarit”, ai tregoi se fokusi ishte kërkesat e biznesit të merren parasysh nga ana e politikbërjes në mënyrë që të jenë më të lëvizshme në procesin e integrimit europian.

Sipas Rafunës, problemet më shumë janë politike se sa te biznesi, problemi vjen te vendimmarrja.

“Fokusi ishte kërkesat e biznesit të merren parasysh nga ana e politikëbërjes në mënyrë që të jenë më të lëvizshme në procesin e integrimit europian. Ne kemi shumë marrëveshje në rajon, mirëpo disa iniciativa që kanë ardhur prej vendeve të BE dhe ideja është që të gjitha së bashku ku gjendemi me veprimet që kemi marrë dhe kërkesat tona që të kalojmë në një nivel tjetër mes Ballkanit dhe vendeve të BE. Patëm mundësinë që të dëgjojmë dhe sfidat e biznesit kur eksportojmë mallra në BE.

Problemet më shumë janë politike se sa te biznesi, problemi vjen te vendimmarrja. Për shembull, kemi tre marrëveshje që nënshkruhen në Kuadër të Berlinit siç është marrëveshja e qarkullimit të lirë, njohja e diplomave të shkollave të larta, më pas njohja e certifikatave të profesionit”, tha ai.

Më të lexuarat