BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Politike

“Kurrë mos folsh për çështjen çame”/ Plas keq në studio, Idrizi përplaset ashpër me Manjanin: U sakrifikuam!

“Kurrë mos folsh për çështjen çame”/

Kryetari i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, është përplasur në studion e emisionit “Now me Erla Mëhillin” me juristin dhe ish-ministrin Ylli Manjani.

Idrizi tha se çështja çame është një çështje që i përket gjithë shqiptarëve dhe të gjithë duhet të bëjnë nga pak që kjo çështje të mos mbetet në “sirtar”.

Nga an tjetër, Ylli Manjani tha se kur nuk kanë bërë gjë qeveritë për çështjen çame, nuk i takon atij që të flasë për këtë çështje.

Idrizi në debat e sipër tha se popullsia çame është sakrifikuar që Greqia të mos pushtonte edhe të ashtuquajturin Vorio-Epir, ose zonat e Gjirokastrës dhe Korçës.

Pjesë nga diskutimi në studio:

Manjani: Merre shembullin tim tani, po të dal nesër unë të flas për çamët, do më thonë nesër çami i dreqit dhe gjithë të tjerat.

Idrizi: Edhe ti i mungon kësaj historie, por që nuk njihje Napoleon Zervën, me ke habitur. Nuk të kam parë ndonjëherë Yllo që të flasësh për çështjen çame apo çështjen e ligjit të luftës. Sepse qeveritë legene, të cilat janë të intimiduara dhe bëjnë politikën me Greqinë, kanë nevojë për presion, sidomos nga PDIU në parlament, nga mediat dhe opinioni publik. Sepse po ta kishim bërë tonën kauzën e çështjes çame në studiot televizive, atëherë do të bëhet e madhe.

Manjani: Kur nuk e ka çarë kokën qeveria, ose partitë politike, atëherë çfarë jam unë. Fjala çam paragjykohet, sepse siç thonë greku i mu*it ashtu thonë edhe çami i mu*it.

Idrizi: Këtë nuk ta pranoj, jo ty po askujt. Kur ne erdhëm në Shqipëri, ai që ti e shake njerherë po që nuk e paske ditur, krimineli Enver Hoxha kishte marrëveshje me partizanët grekë, kundër partizanëve çamë dhe shqiptarëve çamë. Pasi na trajtoi si njerëz të dorës së dytë e të tretë, për efekte politike, kur shqiptarët e Çamërisë u sakrifikuan që Greqia të mos e merrte edhe Vorio-Epirin, pra Korçën dhe Gjirokastrën… Atë shizmën mos ma thuaj më as ti, asnjë. Hajde ta luftojmë racizmin bashkë. Ti mbron Fredi Belerin.

Më të lexuarat