BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

Kush do ta drejtojë Himarën? Ministri Balla habit me përgjigjen e tij

Kush do ta drejtojë Himarën?  Ministri Balla habit me përgjigjen

Në emër të qeverisë për të rënin e rradhës në rrjetën e SPAK foli Ministri i Brendshëm Taulant Balla. Edhe për Jorgo Goron, kryebashkiakun e dorëhequr të Himarës pasi iu vunë prangat për akuzën e shpërdorimit të detyrës, socialistët thanë atë që thonë gjithnjë sa herë njërit prej të tyreve i duhet të përballet me drejtësinë.

“Qëndrimi ynë është i qartë, neve nuk komentojmë asnjëherë vendimet e drejtësisë. Drejtësia ka gjithë mbështetjen tonë për të vijuar dhe për të çuar përpara, në një nivel tjetër madje luftën kundër korrupsionit dhe çdo lloj forme tjetër të shkeljes së ligjit”, tha Balla.

Me mbetjen pa kryetar, Këshillit Bashkiak të Himarës i duhet të mblidhet për të vendosur pasuesin e Jorgo Goros. Mbledhja e parashikuar është të premten e 29 marsit dhe ende nuk është përcaktuar nëse në të njëjtën ditë do të vendoset edhe për kryebashkiakun në detyrë. Do të jetë vota e këshillit bashkiak që do të përcaktojë se kush nga dy nënkryetarët e bashkisë Himarë do të ulet në karrigen e lënë bosh, Blerina Bala apo Pervin Gjikuria.

Po në emër të qeverisë Taulant Balla garantoi respektim të ligjit për qeverisjen vendore, duke përjashtuar çdo skenar tjetër që Himara të drejtohet përkohësisht nga një prej këshilltarëve të “Bashkë Fitojmë”, koalicioni që fitoi në vendoret e 2023-it apo nga prefekti i sapoemëruar i qarkut Vlorë, Vangjel Tavo.

“T’ia lemë vendimarrjen institucioneve që u takon me ligj ushtrimi i kësaj vendimarrje. Do të ishte e pavend që unë të jepja edhe komente për këtë vendim që i takon këshillit bashkiak të Himarës”, u shpreh Taulant Balla.

Historia me kryebashkiakë që u bë shkak edhe për ngrirjen e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Greqi, aq sa kjo e fundit mban të bllokuar çeljen zyrtare të negociatave anëtarësuese të vendit tonë me Bashkimin Evropian, nuk mbyllet këtu.

Vendimi i formës së prerë për kryebashkiakun e zgjedhur Fredi Beleri do t’i japë fund edhe debatit një vjeçar për drejtimin e Himarës. Nëse gjykata e apelit lë në fuqi vendimin e shkallës së parë që e dënoi Fredi Belerin me 2 vite burg, qyteti bregdetar do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

 

Më të lexuarat