BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

“Kush po i qarkullon paratë e pista, SPAK, BKH duhet të hetojnë dhe të hartojnë dosje të sakta dhe korrekte dhe t'i çojnë para Gjykatës”/ Kryetari i PD-së në Librazhd flet për përfshirjen e Taulant Ballës në aferën e madhe

“Kush po i qarkullon paratë  e pista, SPAK, BKH duhet të

Kryetari i Partisë Demokratike në Librazhd, Bujar Vreto deklaroi në studion e lajmeve të MCN Tv se fakti që përgjimet në të cilat përmendej emri i shtetasi Taulant u asgjesuan të bën të dyshosh që Taulant Balla është i përfshirë në një aferë kriminale.

Nga studio, Vreto i bëri thirrje Taulant Ballës të shkojë në Prokurori në mënyrë që të zbardhet e gjithë kjo lojë e pistë.

Duke vijuar logjikën e tij, Vreto tha të gjithë zyrtarët e Rilindjes janë të përfshirë në afera korruptive, duke theksuar se edhe nga PD ka njerrëz të korruptuar.

"Nuk është surprizë e madhe të dëgjohet Balla apo sekti i Rilindjes në të tilla afera. Jam i prirur të flasë drejtësia sepse PD vetë si subjekt dhe forcë e djathtë është e destinuar të dëgjojë institucionet pasi për këtë kemi luftuar. Në diktaturë vendoste partia, ndërsa sot vendosin institucionet pasi kjo është demokracia. Do i bëja thirrje zoti Balla të shkojë vetë në Prokurori, t’i drejtohet asaj dhe të zbardhet kjo lojë e pistë. Po të shohësh me vëmendje nuk po ndodh vetëm në Elbasan. Në fakt kam dëgjuar shumë, jam i destinuar që pjesërisht edhe t’i besoj, duhet të jetë intitucioni të flasë.Në zgjedhjet që nga 2013 e në vazhdim, Balla me bashkëpunëtorët e tij kanë cenuar votën e qytetarëve, kanë pushtet ilegjitim, karriket i kanë nga vota e manipuluar. Kur vjen në pushtet duke vjedhur votën çfarë nuk mund të bësh pastaj me mafian apo grupet e strukturuara. Nëse grupet mafize nuk kanë lidhje me politikën apo me individë të spikatur, kush po i qarkullon paratë  e pistra. SPAK, BKH duhet të hetojnë dhe të hartojnë dosje të sakta dhe korrekte dhe t'i çojnë para Gjykatës.

Nuk e nis problemin tek përgjimi, se mund të përgjohet një mafioz apo një njeri që merret me veprime të paligjshme dhe mund të komunikojë me një poliitkan, mund të jetë e rastësishme. Po pse duhet të çonte prokurori përfshirjen në Gjykatë të këtij materiali është e dyshimtë. Tregon që Balla, përderisa është fshirë ky material tregon që ai është i përfshirë në këtë aferë, që nuk e di nëse bëhet fjalë për drogë, për vrasje. Balla duhet t’i drejtohet prokurorisë.

Në sistemin e drejtësisë nuk funksionon më që duhet të mbajë përgjegjësi kryetari, mbajnë përgjegjësi gjyqtarët e çështjes. Insistoj që Balla t’i drejtohet prokurorisë së Elbasanit. KLP duhet të marrë masa ndaj prokurorit  apo gjyqtarit, të pezullohen nga detyra deri në zbardhjen e çështjes.  Duhet të më pyesësh kush nuk ka lidhje me krimin nga sekti mavi. Të gjithë këta janë të përzierë në afera korruptive. Të gjithë zyrtarët, përveç disa personave janë bërë me vila. Edhe nje pjesë e madhe e zyrtarëve në PD janë të korruptuar. Të dyja palët kanë problemet e tyre. Ky sekt po bën gjithçka në shpinën e këtij populli, duke manipouluar prova si Balla dhe duke përfituar para", u shpreh Vreto.

Më të lexuarat