BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

Kuvendi përfshihet sërish nga kaosi dhe dhuna, deputetët e Rithemelimit ndezin tymuese dhe tentojnë t’i vënë flakën karrigeve pirg në foltore, Noka dhe Vokshi kallëzohen në SPAK, ja akuzat që rëndojnë mbi ta dhe sa vite burg rrezikojnë

Kuvendi përfshihet sërish nga kaosi dhe dhuna, deputetët e

Ashtu siç ishte paralajmëruar, Kuvendi i Shqipërisë u përfshi dje sërish nga kaosi, teksa përplasja me Gardën e Republikës, sherret, tymueset blu, portokalli, karriget pirg dhe flakët, dominuan seancën plenare. Grupi i Sali Berishës dhe i Gazment Bardhit përsëritën skenarin e kaosit edhe në seancën e djeshme, e cila nuk zgjati më shumë se 14 minuta, ndonëse ishte planifikuar një seancë ku do të diskutoheshin problematikat që shqetësojnë qytetarët. Për dy deputetët e Rithemelimit, Flamur Noka dhe Albana Vokshi, do të referohen materiale në SPAK, pasi ndezën tymuese, por dhe u vunë flakën letrave me të cilën donin të digjnin pirgun e karrigeve që kishin mbuluar foltore. Ndaj Nokës dhe Vokshit, janë ngritur dy akuza, “Shkatërrimi i pronës me zjarr” dhe “Shkatërrimi i pronës me mjete të tjera”, për veprat penale të neneve 151 dhe 154 të Kodit Penal, dënohen nga gjobë deri në 5 vjet burg. Ndërkohë i pranishëm në Kuvend ishte dhe Sali Berisha, i cili vijon të refuzojë të zbatojë urdhrin e GJKKO-së për t’u paraqitur në SPAK  në zbatim të masës “detyrim paraqitjeje” në kuadër të hetimeve për aferën e privatizimit të ish-kompleksit “Partizani” pas së cilës dhëndri i tij Jamarbër Malltezi ndërtoi 19 kulla dhe sipas SPAK pati një fitim prej 5.4 mln euro.

Debatet dhe përplasjet, ja kronologjia

Megjithatë, si herën e kaluar deputetët e Rithemelimit shkuan në seancë 1 orë para nisjes dhe përplasja nisi në hyrje të sallës plenare kur deputetët e Rithemelimit kundërshtuan Gardën, e cila po ushtronte kontrolle në derë që të mos hynin mjete piroteknike, por duket që nuk ia dolën. Njësoj si seancën e kaluar, 20 nëntor, protagonist kryesor ishte Flamur Noka, një nga mbështetësit e fortë të Sali Berishës. Hodhi tymuese ngjyrë blu e portokalli dhe i vuri flakën një tufe me letra. Madje zoti Noka në një moment tentoi të hiqte dhe një prej ekraneve në Kuvend. Kryetarja e Parlamentit, Lindita Nikolla përjashtoi duke i bërë thirrje: 'Thirrini arsyes'. Por Noka nuk u dorëzua. Në një moment deputetja Elda Hoti u ul poshtë tavolinës të nxjerrë flakadanët të cilët u ndezën nga Albana Vokshi dhe u mbajtën nga Flamur Noka. Ndërsa deputeti i Kukësit Isuf Çela i dha Flamur Nokës një tufë me letra të cilave iu vu flaka dhe qëllimi ishte të digjnin foltoren e Parlamentit.  Flamur Noka i hodhi letrat e ndezura mes karrigeve grumbull në foltore të mbledhura prej vetë opozitarëve në fillim të seancës me qëllim që mos linin deputetët të flisnin. Fatmirësisht ndërhyrja e menjëhershme e gardës bëri që ajo flaka të shuhej  Me qëllim që të bllokonin vijimin e një seance normale plenare deputetët e  Berishës godisnin tavolinat me qëllim që të mos dëgjohej fjala e socialistëve. Vetëm deputeti socialist Vullnet Sina dhe deputeti Petro Koçi mundën të mbanin fjalën mes kaosit dhe tymueseve. Ndërkohë pas kaosit vendin e deputetëve e zunë agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit, të cilët nisën mbledhjen e provave. Ndërkaq kryeministri Edi Rama nuk ishte i pranishëm dje në Kuvend. As kryetari i PD-së Lulzim Basha, i cili  ndodhet në një tur në SHBA. Po ashtu, pati edhe debate mes deputetëve dhe jovetëm.

Ø  Gazment Bardhi sulmon gardistët: Ca jeni ju. Kush jeni ju, 25 gardistë. Kush jeni ju që nuk lejoni deputetët me u fut në Kuvend, shko ore legen, shih ca keni bërë.

Ø  Flamur Noka akuza Ballës: Do iu vijë fundi do ta shikoni, do iu shtypim si miza.

Ø  Noka-Gardistit: Ik er pridhu mos mu afro. Ik er pirdhu, do më tregosh ti mua.

Ø  Bardhi mbron Nokën: Mos e prek me dorë. Mos e prek me dorë. 

Reagon Balla

Sakaq, ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka reaguar pas tensioneve dhe kaosit të krijuar nga Rithemelimi në Kuvend, ku u ndezën flakë dhe tymuese. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Balla, teksa publikon videon ku deputeti Flamur Noka tenton t’i vërë zjarrin karrigeve pasi i ka vënë flakën disa letrave, dhe shprehet se Kodi Penal përcakton qartësisht në nenet 151 dhe 154 veprat penale të shkatërrimit/dëmtimit me dashje të pronës me zjarr dhe me mjete të tjera, të cilat mund të dënohen deri në 5 vite burg. “Kodi Penal përcakton qartësisht në nenet 151 dhe 154 veprat penale të shkatërrimit/dëmtimit me dashje të pronës me zjarr dhe me mjete të tjera, të cilat dënohen deri në pesë vite burg. Ndërsa këto akte të rënda janë referuar në mënyrë të përsëritur në Prokurori, institucioni i akuzës duhet të garantojë se ligji zbatohet njëlloj për të gjithë dhe deputeti nuk mund t’i shmanget ligjit kurrsesi, duke përfituar apo duke u fshehur pas imunitetit!”, shkroi Balla.

Bardhi i përgjigjet ministrit të Brendshëm

Nga ana tjetër, edhe deputeti Gazment Bardhi ka reaguar pas deklaratave të ministrit të Brendshëm, Taulant Balla. Në një postim në “Facebook”, Bardhi theksoi se interesi i qytetarëve kërkon që aferat korruptive të Qeverisë Rama- Balla të hetohen, nga Parlamenti dhe nga drejtësia. “Edi Rama dhe Taulant Balla i kanë vënë zjarrin Shqipërisë prej 10 vitesh dhe e kanë shndërruar prej kohësh sallën e seancave plenare në një skenë krimi, ku kalohen ligje korruptive për të favorizuar përfaqësues të krimit të organizuar apo ortakët e tyre në biznes. Vetëm me kontratën e koncesionit të sterilizimit gjykata dhe prokuroria e posaçme kanë konstatuar se kanë vjedhur plot 60 milion euro. Boll u fshehët pas Gardës dhe boll u ankuat për protestën e opozitës në Parlament që shpreh mospajtimin me këto çështje. Interesi i qytetarëve e kërkon që aferat korruptive të Qeverisë Rama-Balla të hetohen, nga Parlamenti dhe nga drejtësia. Përmes mohimit të hetimit parlamentare, ju po kërkoni të shpëtoni nga transparenca dhe llogaridhënia, me besimin se do shpëtoni edhe nga drejtësia! Parlamenti nuk mund të jetë skenë krimi permanente ku ju miratoni ligje me porosi dhe më pas nuk lejoni opozitën të ushtrojë të drejtën e saj të kontrollit parlamentar mbi zbatimin e këtyre ligjeve. Kthimi në normalitet i Parlamentit kalon përmes respektimit të Kushtetutës. Në të kundërt, ju do ta vazhdoni ta trajtoni Kuvendin si sallë ku votoni për të pasuruar veten dhe varfëruar shqiptarët”, shkroi Bardhi.

Më të lexuarat