BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Lulzim Basha i përgjigjet Edi Ramës pas sinjaleve se synon të rrijë në pushtet gjatë dhe e paralajmëron se do përfundojë si Gruevski

Lulzim Basha i përgjigjet Edi Ramës pas sinjaleve se synon të

Teksa kryeministri Edi Rama po jep sinjale se është gati të sfidojë partnerët ndërkombëtarë dhe të çojë vendin në zgjedhje të parakohshme për të qëndruar në pushtet në një kohë që opozita është e përçarë, kryetari i Partisë Demokratike zyrtare, Lulzim Basha i është përgjigjur “flakë për flakë” vendosmërisë së shefit të mazhorancës. Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë i pari që vuri në zbatim një plan të ngjashëm si ky që po tenton kryeministri Rama. Zoti Berisha në vitin 1996 kur të gjithë denoncuan se zgjedhjet parlamentare asokohe u vodhën dhe u përgjakën, ai injoroi çdo shqetësim dhe vijoj të qëndronte në pushtet. Por pas një viti Berisha ra nga pushteti, pasi rebelemi popullor i vitit të mbrapsht ’97 e mori para si urgan, duke e tronditur. Por një histori e ngjashme si ajo e “tiranit” Berisha, pritet që “fati” t’i rezervojë edhe kryeministrit Rama. Paralajmërimin e ka bërë kryedemokrati Basha, i cili ndërsa i përgjigjet Ramës pas sinjaleve se synon të rrijë në pushtet gjatë, ja ka bërë të qartë se do të përfundojë si Nikolla Gruevski, ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, i cili e kishte bërë të udhës që të çonte vendin në zgjedhje të parakoshme dhe mandej i fitonte ato pa problem, duke përqëndruar pushtetin në duart e tij, paçka se ndërkombëtarët i kishin “tërhequr veshin”, e madje e kishin etiketuar si “diktator”. Mirëpo në situatë të njëjtë si Gruevski ndodhet sot Rama, i cili po jep sinjale se synon një mandat të katërt qeverisë, ndonëse vendi po rënkon nga korrupsioni, krimi dhe krizat socialo-ekonomiko-politiko. Pra shefi i qeverisë është lezetuar nga pushteti dhe po kërkon ta çimentojë atë. Kështu që pët t’i treguar se është në rrugë të gabuar dhe se do e presin telashe, Basha i ka kërkuar Ramës të tërhiqet, pasi në të kundërt do të përfundojë si Gruevski.

Jemi të vendosur kundër Edi Ramës

Ndërkohë nga Kuvendi Zgjedhor i Degës 9 në kryeqytet, Basha, u shpreh dje se përballja me të keqen që ka zënë vendin dhe përballja me Edi Ramën dhe qeverinë e tij, kërkokn kurajo dhe vendosmëri.“Ndaj jemi këtu për t’i thënë Po vetingut të politikanëve, kontrollit të figurës të tyre dhe lidhjeve të papërshtatshme dhe pasurisë së tyre dhe nxjerrjemn jashtë politikës të çdokujt që nuk e kalon testin e vetingut të politikanëve. Jemi këtu për t’i thënë jo imunitetit të deputetëve. Deputetët e Shqipërisë njësoj si qytetarët e Shqipërisë duhet të zhvishen nga imuniteti dhe të dalin para ligjit sa herë që e lyp drejtësia, si çdo qytetar tjetër i Republikës së Shqipërisë”, deklaroi ai.

Prioritet e PD

Nga ana tjetër, kryetari i PD-së, Lulzim Basha, gjatë fjalës së tij në Kuvendin e Degës 9 në Tiranë, foli edhe një herë për prioritetet e PD-së për t’i ofruar shqiptarëve lista të hapura, në mënyrë që ata të zgjedhin me dëshirën e tyre se kush duhet t’i përfaqësojë në Parlament dhe të mos jenë kryetarët e partive që ta bëjnë një gjë të tillë. “Ne kemi qëndrime të qarta dhe të prera.Po listave të hapura, në mënyrë që ata që shqiptarët dëshirojnë t’i kenë në Parlament dhe i votojnë t’i kenë në Parlament, të jenë në Parlament. Listat e caktuara nga kryetarët e partive sipas pakteve që i kushtuan shqiptarëve ndryshimet famëkeqe të 2008-ës me anë të së cilës u asgjësua e drejta e qytetarëve për të çuar drejtpërsëdrejti dhe për të marrë dhe për të dhënë llogari tek përfaqësuesit e tyre në Kuvendin e Shqipërisë”, nënvizoi kredemokrati Basha.

Më të lexuarat