BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

“Marrëveshja e 5 qershorit 2020”, Kaso zbardh detajet: Është ajo që i duhet...

“Marrëveshja e 5 qershorit 2020”, Kaso zbardh detajet:

I ftuar në një program televiziv për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit në reformën zgjedhore ishte sekretari i çështjeve ligjore në PD, Ivi Kaso.

Kaso është shprehur se nëse flasim për marrëveshjen e 5 qershorit atëherë duhet që koalicione parazgjedhore sipas formues që i njeh gjithë bota dhe jo atij modelit alla shqiptar.

"Mekanizmi i grupit të dialogut synon të gjejë konsensus për reformat të rëndësishme duke filluar nga ajo zgjedhore. Nëse ajo kërkon konsensus duhet të kthehemi nga konsensusi i marrëveshjes së 5 qershorit e cila u përshëndet dhe nga faktori ndërkombëtar dhe jo te ndryshimet e njëanshme kushtetuese.

Nëse flasim për marrëveshjen e 5 qershorit atëherë duhet që koalicione parazgjedhore sipas formues që i njeh gjithë bota dhe jo atij modelit ‘alla shqiptar’. Partitë politike janë subjekte zgjedhore dhe listat e hapura duhet të jenë të hapura për to dhe më pas për kandidatët që paraqesin këto parti politike.

Mënyra për ta bërë këtë rikthim në marrëveshjen e 5 qershori është çështje vullneti dhe duhet të reflektojë dhe të rikthehet te standardet më të mira ndërkombëtare dhe jo të mbështetet në një sistem të korruptuar."