BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Politike

Marrëveshja për emigrantët në Kushtetuese, Ngjela ngre dyshime të forta: Je vjedhës nëse...

Marrëveshja për emigrantët në Kushtetuese, Ngjela ngre

Avokat Spartak Ngjela, paditë e dy pjesëve të opozitës në Gjykatën Kushtetuese kundër marrëveshjes me Italinë për emigrantët, i sheh si të nxituara.

Në një lidhje për edicionin e lajmeve në MCN TV, teksa në thelb të dyja paditë kishin të njëjtin objekt, Ngjela përmendi nenet e cituara të Kushtetutës, 3, 4 dhe 7 duke thënë se janë nene të përgjithshme dhe nuk kanë lidhje me Kushtetutën.

Nuk është shkelur Kushtetuta atje. Të preket një marrëveshje bilaterale, do të thotë të prekësh interesin kombëtar.

Partinë Demokratike nuk e la ai që të bëhej një forcë e madhe, ai që e postoi me dy gishta që në 1992 nuk e la më.

Por është problemi që humbën pushtetin, kredon, të shohim a do e kenë mundësinë të rigrupohen. Mungesa e opozitës është defekt i madh i demokracisë.

Nenet 3, 4, 7 janë pjesa përgjithshme e Kushtetutës, nuk janë nene për marrëveshjet ndërkombëtare. Më vonë vjen hapësira ku neni ndalon aktet.

Nuk ka forcë imponuese, por sqaruese në momentin konceptual të Kushtetutshmërisë.

E vetmja gjë që kam kundërshtuar është më thuaj çmimin me sa e ke dhënë, territori do jepet me qira.

Edhe qiramarrja kur e ke me qira 20 vjet, ekstraterritorialitet është. Këta nuk e kanë bërë kështu, se e dinë Shqipërinë, shtet të pasur.

Por do vijë koha që Italia do e paguajë, për këtë do çuar në Gjykatën Kushtetuese, por këta që e kanë çuar në Kushtetuese, nuk janë me Shqipërinë.

Çmimi atje mund të vejë 1.5-2 miliardë dollarë. Si i lë unë 30 mijë njerëz të huaj të vijnë në Shqipëri pa paguar asnjë grosh.

Po sikur të paguajnë 50 euro për kokë, sa i bie? Është çmimi për kokë. Këta janë shmangur që ta kenë mirë me Italinë, se kushedi s’i ua shpërblen Italia.

Po mori Shqipëria 3 miliardë euro atje, ku e gjen. Çdo bëjnë atje, do jenë të rrethuar. Si të japësh territor dhe dhoma hoteli gratis, si mund ta bësh.

Nesër jepeni si lajm, sa është çmimi për kokë që do vijnë në territorin tonë që do i sjellë shteti italian.

Do e çoj unë në Gjykatë Kushtetuese, do kërkoj çmim unë.

Unë do them sa është çmimi. Po nuk më dhe çmimin, je vjedhës.
Sipas tij, kjo çështje nuk mund të dërgohet në Gjykatën Kushtetuese para ratifikimit në parlament.

Do marrësh aktin që ta godasësh në Gjykatën Kushtetuese. Do bëhet marrëveshja pastaj ta çosh atje. Janë nxituar kudo.  

Është qiramarrje sa do paguaj, vjen në tokën time. Nuk jemi njerëz që do ndihmojmë shtetet e zhvilluara.

Më të lexuarat