BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

Marrëveshja për pensionet me Italinë, deputetja socialiste zbulon se kur do të nisë zbatimi

Marrëveshja për pensionet me Italinë, deputetja socialiste zbulon

Deputetja e Partisë Socialiste, Dasantila Tahiraj, njëherësh anëtare e Komisionit të Medias dhe Arsimin, solli detaje të reja nga marrëveshja e firmosur pak ditë më parë mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për pensionet e shqiptarëve që jetojnë e punojnë në shtetin fqinj.

E ftuar në një program televiziv Tahiraj tha se brenda një muaji kjo marrëveshje do të ratifikohet si në Kuvendin e Shqipërisë, ashtu edhe në atë të Italisë.
“Shumë marrëveshje të tjera janë në proces dhe për shtetet nordike, sepse ne aktualisht ne kemi shumë shqiptarë nëpër botë të cilët ne duhet t’i mbështesim.

Edhe me Greqinë jemi në proces, janë zhvilluar dy takime deri më tani, por akoma nuk është konkretizuar dhe mendoj se realizimi i marrëveshjes me Italinë është një arritje shumë e madhe. Dhe ajo me Greqinë është e njëjta gjë dhe është mirëpritur nga shqiptarët që kontribuojnë atje.

Mungesa e një marrëveshje të tillë i rrezikon mospërfitimin e njohjes së kontributeve atje.

Marrëveshja nuk është se ka një kosto të mirëfilltë financiare, por me këtë marrëveshje nuk humbet kontributi i askujt.
Brenda një muaji kjo marrëveshje do të kalojë në Kuvendin e Shqipërisë dhe po ashtu do të ndodhë dhe në Itali, dhe menjëherë do të hyjë në fuqi”, u shpreh Dasantila Tahiraj  

Lidhur me zhvillimet në parlament, ligjvënësja socialiste u shpreh se në çdo rast konsensusi duhet të mbizotërojë mes palëve, kur bëhet fjalë për nisma dhe reforma të mëdha.

Ndërsa tha se ajo çfarë po ndodh aktualisht në Kuvend është thjesht dhe vetëm problem i vetë opozitës. 

Më të lexuarat