BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

Mbështetja për Ukrainën, a rrezikohet Shqipëria? Gazetari i njohur zbulon detajet e bujshme: S’duhen dëgjuar budallenjtë e fshatit, ata kanë...

Mbështetja për Ukrainën, a rrezikohet Shqipëria? Gazetari i

Gazetari Ilir Babaramo i ftuar në një lidhje skype për një emision televiziv analizoi vizitën e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe samitin që u mbajt në Tiranë për Ukrainën.


Babaramo tha se Zelensky përsëriti thirrjet që ka bërë nedhe ndaj vendeve të tjera të Evropës për ndihma me armatime. Ndërsa sa u takon komenteve të disa analistëve lidhur me rrezikun që i kanoset Shqipërisë me rolin e saj të zgjeruar në diplomacinë ndërkombëtare në mbështetje të Ukrainës, Babaramo tha se është qesharake të mendohet se Shqipëria rrezikohet duke ndërmarrë rol më aktiv.

“Kjo është e keqja e masivizimit të mediave dhe rrjeteve sociale, dalin budallenjtë e fshatit e flasin. Shqipëria nuk ka asnjë lloj rreziku. Shqipëria ka garancitë e saj duke qenë anëtare e NATO-s, organizatës më të fortë që ka parë njerëzimi. Shteti i dytë shqiptar u arrit vetëm falë NATO-s”- tha Babaramo.

Duke vijuar më tej lidhur me bazën ajrore të NATO-s në Kuçovë, gazetari tha se vendit tonë nuk i kanoset asnjë lloj rreziku nga Rusia pasi baza do të shërbejë kryesisht për furnizimin e avionëve të NATO-s.

“Një bazë ajrore në Kucovë do jetë si një benzinatë ku avionët e NATO-s do ulen do furnizohen edhe do ikin. Është marrëzi, nuk ia vlen ta diskutojmë më fare, nëse Shqipëria ia vlen të kryejë funksionet e saj ndaj aleancës”- shtoi Babaramo.
Ndërsa gazetari Lavdrim Lita u shpreh se Shqipëria ka dhënë një ndihmë të jashtëzakonshme për Ukrainën në OKB duke pasur për 2 vite postin e anëtarit të përkohshëm në Këshillin e Sigurimit. Ai tha se vendi ynë mund të ofrojë një mbështetje të kufizuar në armatime.

“Zelensky është në hall sepse edhe ushtria e tij ka nevojë për armatime perëndimore dhe ndihmë financiare e diplomatike. Shqipëria ka dhënë një ndihmë të jashtëzakonshme në OKB duke pasur për 2 vite postin e anëtarit jo të përhershëm në Këshillin e Sigurimit. Mbështetja jonë ka qenë e kufizuar në armatime. Një nga diskutimet ka qenë bashkëprodhimi i municioneve si AK-47 apo i armëve që i duhen Ukrainës të ngjashme me modelin sovjektik që kemi pasur ne dikur. Zelensky nuk foli për pavarësinë e Kosovës por u kufizua në mesazhet kundër Putin”- u shpreh gazetari.
Në analizën e tyre, gazetarët u shprehën se Shqipëria si vend anëtar i NATO-s nuk është e rrezikuar nga Rusia. Por gazetari Babaramo theksoi se ashtu siç edhe Kroacia dhe Serbia, edhe Shqipëria duhet të rrisë kapacitetin e armatimeve duke nënvizuar rëndësinë e bashkërendimit të qëndrimeve me Kosovën dhe nevojën e një ushtrie të përbashkët.

“Shqipëria duhet të vazhdojë të japë ndihmën e saj modeste, aq sa mundet. Por kur ka një luftë globale ajo përhapet kudo dhe konfliktet rajonale janë të mundshme. Shqipëria duhet të armatoset, ashtu siç po bëjnë serbët prej vitesh dhe duhet të ketë sa më shumë bashkërendim i shtetit tonë me shtetin e Kosovës dhe ajo shprehja të mos jetë një ‘komb një qëndrim’ por të jetë një komb një ushtri”- argumentoi gazetari.

 

Më të lexuarat