BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

Mbledhja e Grupit Parlamentar/ “Turp për amnistinë penale”, zbardhen debatet mes demokratëve, deputetët i kërkojnë llogari Bardhit për Federatën e Opozitës

Mbledhja e Grupit Parlamentar/ “Turp për amnistinë

Mediat kanë zbardhur debatet e zhvilluara në mbledhjen me dyer të mbyllura të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike. Gazetari Osman Stafa raporton se deputeti Tritan Shehu ka thënë në mbledhje se është turp për opozitën që të votojë amnistinë penale.

Ndërsa, deputeti i PD-së Luan Baçi ka kërkuar më shumë informacione për Federatën e Opozitës. Në lidhje me Federatën, përgjigja e Bardhit ishte: “Federata është një projekt politik opozitar, nuk është koalicion elektoral”.

Gazment Bardhi: Faleminderit per angazhimin per protesten e 20 shkurtit. Duhet te interesoheni per protestuesit e zonave tuaja qe jane arrestuar, ne dijenine time jane 6 te ndaluar. Gjithashtu, ju kerkoje te vijoni me intestitet angazhimin ne terren dhe takimet me qytetaret ne zonat tuaja gjate diteve ne vijim. Sa i takon senaces se neserme do te vijohet me aksionin. Eshte ne rend dite ligji i aministise, qe ne situatate normale duhet te jete ligj konsensual. Ne nuk e votojme, per dy arsye: E para jemi ne aksion ne parlament dhe e dyta nuk kemi asnje dijeni per draftin se cfare perfshine. Nga media jemi njohur qe kane heq ndalimin qe te mos perfitojne subjektet e spak apo ato qe deklarojne pasurine. Kjo eshte e papranueshme per ne. Kane tentuar dje, edhe per te zhvendos vemendjen nga protesta, qe tja faturojne Bledionit. Ska asnje lidhje amendamenti i Bledionit me kete qe kane propozuar. Sqarimin e plote per kete jua dergova ne grup. Ne fund, pas nje ore mblidhet byroja e kuvendit, do shkojme atje per te mbeshtetur koleget qe protestojne.

Greta Bardeli: Falenderoj kolegët e qarkut Shkodër, si deputetë, kryetar degësh dhe anëtarët që ishin dje në protestë si njerëz të lirë, me shpirt demokrati, në ditën e rrëzimit te shtatores së Enver Hoxhës erdhen dhe protestuan. Kërkoj që në vijim mbledhjen e grupit parlamentar të PD-së, të bëhen në çdo qark, ku në të njëjtën ditë të thirret edhe aktivi i degës së PD-së. Në këtë takim, pas hapjes së fushatës elektorale nga kreu i PD, doktor Berisha, të diskutohet programi elektoral me anetaret tane neper qarqe, ku te percillet edhe mesazhi i doktor Berishes.

Tomor Alizoti: Une nuk jam berishist, nuk e dua Berishen, por ai njeri e ka aftesine per te qene politikan. Njerezit vijne ne proteste prej pakenqesise, prej merzitejes me qeverine dhe prej Sali Berishes. Ne te tjeret jemi te gjithe njesoj, nuk ka nevoje per t’u quajtur njeri me i rendesishem se tjetri. Rreth 80% e njerezve vijne prej Berishes.

Luan Baci: Edhe une mendoj se qytetarët përgjigjen në shesh për shkak të liderit të Partisë Demokratike, që është Sali Berisha.

Njerëzit vijnë në shesh per Sali Berishen. Ai është lideri frymezues.

Tritan Shehu: Une vazhdoj te kerkoj nje Rezolute ku te denojme burgosjen politike te Sali Berishes. Nuk dua me qe te zbardhen mbledhjen e grupit. Eshte cceshtje morali. Une ccfare flas ketu nuk doja qe te dale ne media.

Flamur Noka: Nuk kemi cfare t’iu bejme Tritan, dalin gjithmone diskutimet tona. Pastaj ne s’kemi gje per te fshehur, jemi transparent.

Tritan Shehu: Sa i takon aministise penale, sa kohe kemi mbajtur kete qendrim deri tani (aksion opozitar) eshte turp per ne te shkojme te votojme aministine, sa kohe jemi ne kete gjendje. Por une mendoj se ne duhet ta rishikojme marredhenien me parlamentin.

Luan Baci: Pse nuk na informoni per Federaten e Opozites. Dhe tjetra, a do te jene aleatet neper listat tona? Nuk kemi asnje informacion.

Bardhi: Federata eshte nje projekt politik opozitar, nuk eshte koalicion elektoral. Ai mund te jete neser nje koalicion elektoral, por ende nuk jemi ne ate faze.

Bardhi: Cfare do te bejme ne vijim te aksionit tone opozitar, greve urie apo ngujim? Do duhet te vendosim. Ka propozime per te riderguar edhe njehere kerkesat ne Kuvend, ka propozime per ngujim, ka propozime per greve urie. Te gjitha keto do i diskutojme ne nje mbledhje te posacme javes se ardhshme.

Sorina Koti: Jam e mendimit ne duhet te bejme edhe njehere kerkesat per ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare. Nese nuk pranohen, atehere une jam e idese qe te ngujohemi.

Spaho: Une kam marre persiper ti them te gjithe gjerat ne grup dhe une jam kunder ngujimit dhe greves se uriese, sepse do te kthehemi ne qesharak.