BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para gjykatëses Kotelly, sot ish-agjenti i FBI paraqitet në gjykatën e Uashingtonit, rendohen pozitat e kryeministrit shqiptar

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para

Kërkesa e Kongresit ndaj FBI duket se ka shtyrë ish-agjentin e FBI, Charles McGonigal, të ndryshoj  rrjedhën e seancës që do mbahet në Uashington. Ishte parashikuar që në orën 17.00 do kishte një paraqitje me zoom për të shikuar dokumentet e shumta të ofruara nga akuza. Pra, McGonigal, ende nuk kishte vendosur që të hynte në vetdeklarim si fajtor. Mësohet se Gjykata ka “konvertuar” dhe riskeduar, dëgjesën e statutit të provuar, që ishte vendosur me zoom për orën 17.00, duke e shndërruar në një dëgjese marrëveshjeje (vetdeklarim fajtor) në orën 14.00 në sallën 28 të Gjykatës në Uashington. McGonigal do paraqitet sot vetë dhe palët do të dërgojnë shkresat e pranimit të fajit në Gjykatë sa më parë të jetë e mundur. Shkresat e pranimit të fajit duhet të përfshijnë: shkeljen e akuzuar(s) dhe dispozitën statutore; s) në pranimin e fajit dhe në dispozitën e përcaktuar me ligj; elementet e shkeljes; kopje e marrëveshjes së pranimit të fajit; dënimet; dhe llogaritjet e udhëzimeve. Nënshkruar nga gjyqtarja Colleen Kollar-Kotelly më 21/9/23. Pra, nëse McGonigal do të kërkojë një dënim më të ulët në dosjen shqiptare, duhet të rrëfejë se për cilin nga shërbimet e tij në Shqipëri u pagua me dollarët që i dha Agron Neza. Deri tani ai ka pretenduar se paratë, thjesht i mori borxh. Por nëse kërkon mirëkuptim nga prokurorët, duhet të japë më shumë se kaq, duke rrezikuar kështu pozitat e kryeministrit shqiptar, Edi Rama.

Ja reagimi i plotë i gazetarit Robert Papa

Ndërkohë sa i takon këtij skandalit “McGonigal”, gazeta “SOT” po pasqyron sot pjesën tjetër të reagimit të gazetari të njohur që jeton prej vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe pronar i televizionit “Focus”, Robert Papa, i cili zbulon disa nga akuzat dhe skenarët që e presin Ramën dhe ish-agjentin e FBI.

Je reagimi i plotë i gazetarit Robert Papa

AKUZA 1

·  Duke filluar jo më vonë se gushti 2017, dhe duke vazhduar më pas deri të paktën deri në maj 6, 2019, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, për një çështje brenda juridiksionit,Dega Ekzekutive e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, e paditi Charles McGonigal, i cili falsifikoi, fshehu dhe mbuloi me vetëdije dhe qëllimisht fakte materiale me mashtrim, skemë dhe pajisje.

· Domethënë, McGonigal fshehu vazhdimisht aspekte të marrëdhënies së tij me Personin A, që ai kishte një detyrë të zbulojë se ka krijuar një konflikt aktual dhe të dukshëm interesi midis detyrave të tij zyrtare të FBI-së,dhe interesat e tij private.

Qëllimi i Skemës

v  Qëllimi i skemës ishte që i pandehuri McGonigal të fshihej nga FBI, dhe publiku, informacioni material, që është natyra e marrëdhënies së tij me Personin A, për të përfshirë marrjen e të paktën $225,000 nga Personi A, udhëtimi me Personin A në Evropë dhe në vazhdim marrëdhëniet me shtetasit e huaj të prezantuara me të nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A,të cilën i pandehurit McGonigal, iu kërkua ta raportonte dhe se si  krijoi një fakt real dhe të dukshëm konflikti  interesi, ndërmjet detyrave zyrtare të të pandehurit McGonigal dhe financave të tij private.

Mënyra dhe Mjetet e Skemës

Ø  Skema u realizua në këtë mënyrë, ndër të tjera:

Ø  Ndërmjet qershorit 2018 dhe majit 2019, i pandehuri McGonigal, në baza vjetore, ka dorëzuar formularët OGE-278 që kanë deklaruar dhe vërtetuar në mënyrë të rreme se i pandehuri McGonigal nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk arriti të identifikonte asnjë pasuri më shumë se 1000 dollarë të marra nga Personi A, kur, siç e dinte i pandehuri McGonigal, ai i kërkoi dhe mori jo më pak se 225,000 dollarë nga Personi A për të cilin duhej të raportonte te formularët OGE-278.

Ø  Midis shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti formularët FD-772 dhe FD-772b që falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrëdhëniet dhe udhëtimet me Personin A. Domethënë e njëkohshme me periudhën kohore kur paraja u kërkua dhe u morr. I pandehuri McGonigal udhëtoi me personin A në Shqipëri dhe  në Evropë në disa raste, dhe raportuan në mënyrë të rreme natyrën dhe shtrirjen e udhëtimit në FBI në formularët FD-772 dhe FD-772b, duke përfshirë: dështimin për të identifikuar Personin A si një shoqërues, duke mos identifikuar vendet e vizituara, duke karakterizuar në mënyrë të rreme qëllimin e udhëtimit, dhe raportim i rremë se nuk do të kishte kontakte të huaja të raportueshme gjatë udhëtimit, pavarësisht kësaj i pandehuri McGonigal, kishte për qëllim dhe u takua me shtetas të huaj, duke përfshirë ndër të tjera Personi B, me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

Ø  Të paktën ndërmjet gushtit 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk arriti të zbulonte kontaktet e vazhdueshme me shtetas të huaj duke përdorur formularin FD-981, siç kërkohet.

Ø  I pandehuri McGonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A, që në fakt ose në dukje, binte ndesh me detyrat e tij zyrtare të FBI-së. Për shembull, ndër të tjera,i pandehuri McGonigal bëri që FBI-NY të hapte një hetim penal për një shtetas amerikan në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial dhe i pandehuri McGonigal u përpoq për të organizuar një takim ndërmjet personave C dhe D dhe autoriteteve të qeverisë së SHBA-së që do të  bënte te përfitonte Personi A financiarisht, e gjithë kjo duke fshehur nga i pandehuri i FBI-së McGonigal marrjen e të paktën 225,000 dollarë nga Personi A.

Ekzekutimi i Skemës

1.      Në vazhdim të skemës për të fshehur natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A që i pandehuri McGonigal kishte për detyrë të zbulonte dhe të përmbushte qëllimin e tij, i pandehuri McGonigal ka kryer dhe ka shkaktuar, ndër të tjera, këto vepra:

2.      Jo më vonë se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin A dhe pyeti nëse Personi A mund t'i siguronte para atij.

3.      Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI për udhëtimet e ardhshme “jozyrtare” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti të: (a) identifikojë se Personi A do të ishte një shoqërues udhëtimi, (b) nuk deklaroi se do të kishte akomodim dhe akomodimi të ofruara pa pagesë dhe kush do të paguante për to, (c) nuk deklaroi se i pandehuri McGonigal do të udhëtonte për në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) identifikonte çdo raportues të parashikuar kontaktet e huaja duke përfshirë Personin B, ose çdo shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

4.      Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe diskutoi se Personi A po punonte për paratë dhe personi A mund t'ia jepte McGonigal-it pak nga pak.

5.      Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion me Personin A nga Shtetet e Bashkuara në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim u takuan me personin B dhe të tjerë shtetas të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për strehimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

6.      Më datë 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me personin B dhe kryeministrin te Shqipërisë. Me kërkesën e personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit  të Shqipërisë të jetë i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për  kompanitë  ruse.. Personi A dhe personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës. I pandehuri McGonigal dha Letra me vulë nga  FBI-së drejtuar Kryeministrit të Shqipërisë në prani të personit B.

7.      Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me  një biznesmen dhe politikani shqiptar, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte dikë për të hetuar një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

8.      Më datë 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me makinë nga Shqipëria për në Kosova, së bashku me Personin A, dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua dhe siguroi materiale FBI-je për një politikan kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe Personi A, duke udhëtuar së bashku, u kthyen në Shtetet e Bashkuara.

9.      Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal mbajti një marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë.

10.  Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në Neë York City, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë cash nga personi A.

11.  Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në Neë Jersey, i pandehuri McGonigal dy herë të tjera kanë marrë para cash nga Personi A, në shuma afërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë. I pandehuri McGonigal i kishte treguar personit A se paratë do të ktheheshin.

12.  Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me Udhëtimi i shtatorit në Shqipëri dhe Kosovë. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk e zbuloi atë qe i pandehuri McGonigal ishte takuar me kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një  politikan kosovar, dhe në mënyrë të rreme mohoi se i pandehuri McGonigal kishte zbuluar punësimin e sipër një shtetas të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

13.  Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772 për të ardhmen e një udhëtimi “zyrtar” në Austri. Paraqitja në mënyrë të pahijshme nuk arriti:

(a)   të identifikonte se Personi A do ishte një shoqërues udhëtimi,

(b)   të identifikojë se çdo akomodim ose akomodim do të sigurohej pa pagesë ngarkuar ose se kush do të paguante për to,

(c)   nuk deklaroi se i pandehuri McGonigal do të udhëtonte në Shqipëri, përveç Austrisë, dhe

(d)   të identifikojë çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.


AKUZA 2

§  Paragrafët | deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

§  Më 5 shtator 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri  deklarata  të rreme, deklarata dhe përfaqësime fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI, në atë, i pandehuri.

§  McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimet e ardhshme në Evropë, se ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t'i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë,do të udhëtonte vetëm për në Shqipëri dhe nuk parashikonte ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur,në të vërtetën dhe faktin, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga Personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtojë në Kosovë përveç Shqipërisë dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin dhe të tjerët. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2)).

 AKUZA 3

·         Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

·         Më 16 tetor 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe bëri rrëfime materialisht të rremë, fiktive,dhe deklarata dhe përfaqësime mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Ekzekutivit,Dega e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi d në mënyrë të rreme në një formular FD-772b që, për të udhëtuar në Evropë muajin e kaluar, se ai nuk kishte asnjë kontakt me një përfaqësues të një qeverie të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, dhe nuk ia bëri të ditur punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, kur, në të vërtetën dhe faktin, siç e dinte dhe besonte mirë i pandehuri McGonigal atëherë, i pandehuri McGonigal, u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe me një politikan kosovar dhe me personin B dhe ua zbuloi atyre punësimin e tij, jashtë biznesit zyrtar të FBI-së. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2)).

AKUZA 4

Ø  Paragrafët | deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

Ø  Më 15 nëntor 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri. Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri rrëfime materialisht të rreme, deklarata dhe përfaqësime fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI, në atë, i pandehuri McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimet e ardhshme në Evropë, se ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t'i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë,

Ø  do të udhëtonte vetëm për në Austri dhe nuk parashikonte ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur, në të vërtetën dhe faktin, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga Personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte në Shqipëri përveç Austrisë dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerët. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2)).

Më të lexuarat