BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Politike

"Me forcën e kartonit, PS shkatërroi mekanizmat e kontrollit parlamentar", Erisa Xhixho reagon për Komisionet hetimore në 'Kushtetuese'

"Me forcën e kartonit, PS shkatërroi mekanizmat e kontrollit

Nënkryetarja dhe deputetja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho, përmes rrjeteve sociale thekson se kërkesa e opozitës drejtuar Gjykatës Kushtetuese për të shfuqizuar ligjin për komisionet hetimore ka të bëjë me faktin se ligji i miratuar me forcën e kartonit i heq një të drejtë bazike opozitës.

Reagim nga Erisa Xhixho:

“Bashkë me kolegët e opozitës kemi depozituar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për të shfuqizuar ligjin për komisionet hetimore.

E drejta për të kontrolluar pushtetin ekzekutiv dhe për të balancuar pushtetet iu hoq Parlamentit në mënyrë të padrejtë me forcën e kartonit.

Ligji që i mohon opozitës të drejtën për ngritjen e komisioneve hetimore, gjë e cila është parashikuar në Nenin 77, shënoi kthimin e Parlamentit në një degë të ekzekutivit, duke shkatërruar mekanizmat e kontrollit parlamentar.

Ky ligj është një tjetër taktikë e maxhorancës në pushtet për t’iu shmangur llogaridhënies e transparencës me qytetarët, sepse vjedhjet, abuzimi dhe korrupsioni janë praktika e zakonshme e saj.

Rezoluta e fundit e PE e vë theksin te miratimi pa konsensus i ligjit për komisionet hetimore parlamentare dhe nënvizon forcimin e llogaridhënies dhe qeverisjes demokratike në Shqipëri përmes përdorimit të mbikëqyrjes, duke përfshirë komisionet hetimore.

Urojmë që Gjykata Kushtetuese të gjykojë me integritet dhe paanshmëri këtë shkelje të hapur të ligjit themelor të shtetit”, shprehet deputetja e PL-së, Erisa Xhixho.

Më të lexuarat