BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Manastirliu me pedagogët e Universitetit të Durrësit: Diploma dyfishe me programe në gjuhë të huaj dhe profilizim i universiteteve

Manastirliu me pedagogët e Universitetit të Durrësit: Diploma

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu ka nisur nga qyteti bregdetar i Durrësit turin e dëgjesave në universitete, në kuadër të përgatitjes për fillimin e vitit të ri akademik dhe marrjen e mendimeve për krijimin e një oferte akademike atraktive dhe konkurruese për të rinj që zgjedhin universitetet shqiptare.

Ndërkombëtarizimi dhe profilizimi i universiteteve, përfshirja e programeve të studimit në gjuhë të huaj, ishin në fokus të takimit të zhvilluar mes Ministres së Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu me stafin akademik të Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

“Bashkëpunimi, dialogu me ju dhe ndërveprimi proaktiv i përbashkët, është shumë i rëndësishëm, në mënyrë që ne të arrijmë sa më shumë programe, të cilat janë të ndërkombëtarizuara, të jenë programe të cilat të kenë diploma dyfishe, dhe programe në gjuhë të huaj. Ne duhet të fillojmë shumë shpejt, që të kemi programe nga cikli i parë deri në ciklin e tretë në anglisht, është një emergjencë për të gjithë universitetin, në mënyrë që këto diploma vërtetë janë diploma dyfishe, por të jenë të njohura në 100% të kurrikulës për t’u mësuar në gjuhën e huaj”,- theksoi Ministrja Manastirliu.

Gjatë bashkëbisedimit me Rektoren e Universitetit, Prof. Kseanela Sotirofski, dekanë, shefa të departamenteve dhe pedagogë të Universitetin “Aleksandër Moisiu”, Ministrja e Arsimit dhe Sportit foli edhe profilizimit të programeve në universitete, në mënyrë që të përditësohen në sajë të kërkesave aktuale të tregut të punës.

“Duhet të bëhet një vlerësim, që do të bëhet së bashku me ju, i programeve ekzistuese për profilizimin e universiteteve. Ne po shohim sot që regjistrimet në kuadër të kuotave që ju keni parashikuar dhe që ne ju kemi dhënë, nuk janë në 100% të plotësimit të tyre, ndaj, duhet bërë një vlerësim se s mund të ketë më përpuethshmëri, se si mund të përmirësohen”,- tha Ministrja Manastirliu.

“Universitetet duhet të kthehen realisht në bërthama të kërkimit shkencor”, tha Manastirliu, kur foli për ligjin për shkencën, i cili do të miratohet së shpejti.

Ministrja Ogerta Manastirliu ka dëgjuar idetë dhe sugjerimet e profesorëve të fakulteteve të këtij Universiteti, për zhvillimin e kurrikulës së arsimit të lartë profesional, në drejtim të praktikës dhe zgjerimit të bashkëpunimit me institucionet qendrore, lokale dhe biznesin.

Më të lexuarat