BREAKING NEWS

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet hetimore për Arben Ahmetajn dhe i çojnë fletë-thirrje oligarkut që akuzohet për pastrim parash

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit nuk i shpëton dot nga prangat dhe arsyeja e fortë që zyrtari i lartë i DASH Richard Nephew shmangu takimet në Tiranë me qeverinë ‘Rama’ dhe përfaqësuesit ...

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin Argitës dhe përgatitet ta kurorëzojë të bijën në fron me protestën e 12 korrikut, Gaz Bardhi përfundon si “limon i shtrydhur”

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet e tij me Klodian Zoton, ish-drejtori i Ujësjellësit të Korçës e nxjerr zbuluar para prokurorëve specialë

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet
x
BREAKING NEWS

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si oligarku në bashkëpunim me Janis Karathanos rropën mbi 200 mln euro koncesione, për të kamufluar vjedhjet kanë punësuar te kompanitë “fituese” të afërmit e tyre, rroga deri në 30 mln lekë në mua...

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si
x
BREAKING NEWS

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të perit”, do ketë përplasje për Nenin 71 të Kushtetutës, ja kush e ka në dorë “fatin” e “non-gratës”, flasin juristët

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës në 30 vite, nga bashkëpunimi i tij me udhëheqësin e Serbisë, sulmet ndaj ambasadës së SHBA në Tiranë, grushti i shtetit ’98, vrasja e 4 protestuesve në 21 janar, te emrat e terroristëve që ka bashkëpunuar ...

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës
x
BREAKING NEWS

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant për Arben Ahmetajn në Zvicër si i punësoi gruan me pagë 9 mijë franga në muaj, zbardhen detaje nga dosja hetimore

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant
x

Politike

Mungesa e kushteve të sigurimit në punë nga ndërtuesit në Shkodër, këshilltarja bashkiake Shkreli ngre alarmin: Inspektoriati i Punës nuk ka marrë asnjë masë, punonjësit rrezikojnë jetën çdo ditë në skela

Mungesa e kushteve të sigurimit në punë nga ndërtuesit

Që prej muajit janar, janë regjistruar të paktën 20 aksidente të rënda në vendin e punës, kryesisht në sektorin e ndërtimit, ku vetëm brenda majit, 4 prej tyre kanë përfunduar në fatalitet për jetën.

Kushtet e sigurimit, por dhe 'kyçja e gojës' që u kërkohet punëtorëve të thjeshtë nga firmat ku punojnë, kanë sjellë pasojat tragjike, si edhe humbje jete.

Këshilltarja demokrate e Bashkisë Shkodër, Eliona Kodra Shkreli ka ngritur shqetësimin mbi kushtet e punëtorëve të ndërtimit, ku ka publikuar edhe pamje nga pallate në ndërtim në qytetin verior, ku duken qartë se si punonjësit për të kaluar një kat më lart në skelë, kapërcejnë të pambrojtur totalisht duke rrezikuar edhe jetën.

Ajo shton më tej se Inspektoriati i Punës nuk ka marrë asnjë masë sa i përket mbrojtjes së jetës punonjësve të kontraktuar nga firmat e licencuara dhe të miratuara nga shteti.

Reagimi i plotë nga Këshilltarja demokrate:

"Propaganda e Rilindjes për të arritur synimet e saj nuk kursen asgjë, madje as rrezikshmërinë e jetës së njerëzve...

Se sa e rëndësishme është jeta e një punëtori për këte qeverisje tregojnë pamjet dhe fotot se në çfarë kushtesh punohet në fasadat e pallateve-fasadë në lagjen Parrucë të Shkodrës.

Në video shihet qartë se si punonjësi për të kaluar një kat më sipër në skele, kapërcen i pa mbrojtur totalisht duke rrezikuar edhe jetën. Ndërsa pjesa tjetër e punëtorëve janë gjithashtu në kushte pune pa asnjë masë sigurie (rrjetat dhe helmetat mbrojtëse).

E gjitha kjo ndodh përballë Bashkisë Shkodër e cila mburret se tashmë po e "iluminon" Shkodrën me investime të cilat janë thjesht fasadë propaganduese.

Ndërkohë, Inspektoriati i Punës edhe pse ndodhet vetëm pak metra më tutje, duket i pa trazuar në lidhje me kushtet e rrezikshmërisë për jetën e punonjësve të kontraktuar nga firmat e liçensuara dhe të miratuara nga shteti.

Rregullat teknike në ndërtim dihen sikurse edhe masat që duhet të merren për mbrojtjen e jetës së punëtorëve. Por Rilindja, e cila per herë të parë pas 30 vitesh mendon se ka sjellë në Shkodër edhe diellin, hënën, edhe semaforin, nuk brengoset fare per jetët e njerëzve që i kontrakton për të kryer punimet propagandë.

Edhe pas ngjarjes së Dukagjinit disa muaj më parë ku eskavatoristi humbi jetën për shkak të mungesës së masave për sigurinë në punë, Bashkia Shkodër, Fondi Shqiptar I Zhvillimit dhe Inspektoriati I Punës duket e harruan 'dhimbjen' që paraqitën në ato ditë duke përsëritur gabimet dhe fajet që mund të rezultojnë fatale për jetën e njerëzve.

Ky është sistemi I ngritur nga kjo qeveri dhe kjo bashki...Një propagandë e shëmtuar që nuk merr parasysh as rrezikshmërinë e jetëve njerëzore, mjafton të përmbushë sa më mirë fasadën që paraqet në rrjetet sociale!", përfundon reagimin e saj Eliona Kodra Shkreli.

Më të lexuarat