BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Politike

"Nevojitet transparencë për...", Andoni zbulon prapaskenat e mazhorancës për votimin e 'Dezinformimit': U përdor për të zhvendosur vëmendjen

"Nevojitet transparencë për...", Andoni zbulon prapaskenat e

Konferenca e Kryetarëve ka pranuar një kërkesë të mazhorancës për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Dezinformimin, ku pro formimit të tij kanë votuar vetëm deputetët e Partisë Socialiste.

Analisti Ben Andoni tha përmes një intervistë televizive, se nevojitet transparencë për mekanizmat e këtij komisioni.

Sipas Andonit ligje të tilla janë të nevojshme, por zhvendosin vëmendjen nga çështje të tjera.

"Ka një lloj paqartësie sa i përket ardhjes së komisionit.

Ka gati 700 e ca portale, dhe një pjesë e madhe janë pa burime, kjo përbën një problem.

Problemi më i madh është problemi i qasjes së këtij komisioni përballë këtij realiteti. Nëse hapat do të ishin të mirëditura ne për këtë komision do të ishim shumë të qartë.

Kjo lloj amullie, kur kriza e korrupsionit është kaq e madhe dëshirojnë të hiqet vëmendja.

Besoj se ajo do i delegohet AMA-s. Në momentin që nuk është zbardhur akoma si ligj nuk mund të hamendësojmë. Prandaj përmenda pjesën e transparencës së ligje të tilla kanë nevojë për një pjesë përgatitore, mekanizmat si do të realizohet transparenca si dhe institucionet që do të merren me zbatimin e këtij ligji.

Problemi i këtij ligji është problemi i transparencës dhe problemi i thjeshtimit të këtij ligji.

Ligje të tilla e zhvendosin vëmendjen, jo se nuk është  nevojshëm."

Më të lexuarat