BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale

Aktivisti shqiptaro amerikan, Geri Kokalari ka shpërthyer në sulme të forta në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha, të cilin e akuzon se është përfshirë në shumë afera korruptive e kriminale, ndërkohë që i kërkon Prokurorisë së Posaçme (SPAK) ta hetojë atë. Në një letër drejtuar kreut të SPAK, Altin Dumani për dijeni zyrtarëve të lartë amerikane dhe kryeministrit Edi Rama, Geri Kokalari i kërkon Prokurorisë së Posaçme të hetojë Sali Berishën edhe për çështje të tjera, përveç aferës “Partizani”. Aktivisti shqiptaro amerikan, Gary Kokalari sjell në vëmendje firmat piramidale, duke e quajtur një nga krimet më famëkeqe që implikojnë Berishën. “Pse mbështeti publikisht Vehbi Alimucaj dhe u tha shqiptarëve se paratë e tyre ishin të sigurta në skemën e tij piramidale të Vefës?”, pyet ai. “Berisha në atë kohë”, shkruan Kokalari, - mori një shtëpi luksoze në një nga lagjet më të mira të Tiranës me pretendimin se vajza e tij e kishte blerë me punën në Kosovë, por, Kokalari shprehet se gjithçka duhet verifikuar. Një tjetër çështje për të cilën Berisha duhet hetuar, sipas Kokalarit, është ajo e Gërdecit, pasi sipas tij, ai është implikuar në mënyrë të drejtpërdrejtë bashkë me të birin. Aktivisti risjell në vëmendje edhe vdekjen e dyshimtë të Kosta Trebickës, i cili ishte pjesë e marrëveshjes për demontimin e armëve. Gjithashtu, Kokalari shkruan se me hetimin e vdekjes së Trebickës u morën njerëz të afërt me Sali Berishën, të cilët lehtësisht nxorën konkluzionin se vdekja ishte aksidentale. “Eshtrat e Kostës duhet të zhvarrosen dhe të ekzaminohen nga një patolog i paanshëm dhe ekspertë mjeko-ligjor me përvojë të gjerë në hetimet e vrasjeve”, sugjeron Kokalari. Më poshtë gazeta “SOT” po pasyron një pjesë të letrës së Gary Kokalarit.

Letra e Geri Kokalarit

Afera “Partizani” dhe firmat piramidale

Zoti Dumani, e përshëndes angazhimin tuaj në hetimin e privatëzimit të kompleksit sportiv Partizani. Është një hap vendimtar drejt adresimit të shkeljes në këtë çështje. Dëshiroj të tërheq vëmendjen tuaj në disa çështje shtesë, që nëse hetohen mund të zbulojnë shkelje të mëtejshme që përfshijnë Sali Berishën dhe familjen e tij. Ndoshta një nga krimet më famëkeqe që implikojnë Sali Berishën janë firmat piramidale që lulëzuan në mesin e viteve 1990 dhe u rrëzuan në vitin 1997, duke shkaktuar vdekje dhe shkatërrim pas përmbysjes së tyre. Qindra mijëra shqiptarë pësuan dëme financiare nga skemat dhe përparimi i Shqipërisë si një vend demokrat u shty me dekada prapa. Në dijeninë time, Berishës nuk i është kërkuar asnjëherë të llogari se pse, pasi u paralajmërua vazhdimisht nga ekspertë financiarë, i lejoi ato skema Ponzi të vazhdojnë? Dhe pse ai mbështeti publikisht Vehbi Alimucaj dhe i tha shqiptarëve se paratë e tyre ishin të sigurta në skemën e tij piramidale Vefa? Një arsye mund të jetë marrëzia e plotë, dhe bazuar në ndërveprimin tim me Berishën, kisha përshtypjen se edukimi i tij nën doktrinën staliniste të Enver Hoxhës, i la atij një përshtypje të shumë të shtrembëruar, disi naive për botën. Por injoranca nuk është justifikim, ndaj duhet të përcaktohet se në çfarë mase, nëse ka, ka përfituar Berisha nga skemat piramidale. Ne e dimë se Berisha u zhvendos në një godinë të re luksoze në një nga lagjet më të mira të Tiranës, pasi u detyrua të largohej nga Presidenca. Në atë kohë, shpjegimi i tij për shtëpinë e re ishte pretendimi se vajza e tij (gruaja e Jamarbër Malltezi) e kishte paguar pronën nga paga e saj, pasi punonte në Kosovë, por kjo është një histori që duhet të jetë e lehtë për t’u verifikuar. Qeveria amerikane di më shumë për përfshirjen e Berishës me piramidat dhe do të isha i lumtur t’ju drejtoja në drejtimin e duhur nëse e ndiqni këtë çështje, Për shembull, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë u ekstradua nga Shqipëria dhe u soll në Ushington për t’u marrë në pyetje.

Tragjedia e “Gërdecit”

Marrëveshja e armëve AEY/ “War Dogs" - Kam bashkëpunuar me Kosta Trebickën për të ekspozuar skandalin AEY në faqen e parë të The Neë York Times. Gjithashtu organizova që Kosta të dëshmonte në Kongres dhe në Departamentin e Drejtësisë, dhe si i tillë, ai shërbeu si dëshmitar i qeverisë amerikane. Kur historia shpërtheu në Times , më kujtohet qartë se Saliu lehu si një qen i çmendur se gazeta ishte "letër higjienike" kur u zbulua skandali. Siç e mbani mend, marrëveshja përfshinte AEY, një kompani me bazë në Miami e drejtuar nga Efraim Diveroli, i cili në një bisedë telefonike të regjistruar nga Kosta Trebicka (që gjendet lehtësisht në YouTube), u ankua për korrupsionin e qeverisë Berisha. Gjatë telefonatës Diveroli tha: “Shkoi lart deri tek kryeministri dhe djali i tij. Unë nuk mund ta luftoj këtë mafie. U bë shumë e madhe. Kafshët thjesht dolën shumë jashtë kontrollit." Ne e dimë gjithashtu se Alex Podrizki, i cili punonte për AEY dhe ishte përgjegjës për menaxhimin e projektit të ripaketimit në Shqipëri, pohoi se ai dhe Diveroli u sollën në një takim në Tiranë me Mihal Delijorgjin për të diskutuar rreth çmimi i municionit dhe ricaktimi i kontratës së ripaketimit nga Trebicka në Delijorgji. Podrizki pretendoi se në atë takim ishte i pranishëm Shkëlzen Berisha. Më pas Shkëlzeni padit botuesin dhe autorin e "Qentë e Luftës" për shpifje, por ai e humbi çështjen. Kjo ngre disa pyetje serioze, si p.sh., nëse Shkëlzeni ishte në mbledhje, çfarë bënte ai atje? Më tej, padia dhe apeli i Shkëlzenit, të cilin ai e humbi gjithashtu, mund të kishin kushtuar qindra mijëra dollarë tarifa ligjore. Ku i mori paratë Shkëlzeni për të paguar avokatët e tij? Në atë kohë u bë marrëveshja e AEY në Shqipëri, Berisha ishte kryeministër dhe Fatmir Mediu ministër i Mbrojtjes dhe Pinari kreu i Meico-s, besoni se një kontratë 300 milionë dollarë për qeverinë shqiptare për të furnizuar Departamentin Amerikan Mbrojtja me armatim mund të kishte ecur pa miratimin e drejtpërdrejtë të Sali Berishës? Tani e dimë se AEY kreu mashtrime kundër Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së, sepse Diveroli dhe disa amerikanë të tjerë u dënuan nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së me burg. Por ne e dimë gjithashtu se marrëveshja e AEY-së nuk mund të ishte përmbyllur pa bashkëpunimin e plotë të zyrtarëve shumë të lartë të qeverisë shqiptare si Sali Berisha dhe Fatmir Mediu. Ne e dimë gjithashtu se pagesat e AEY ndaj Meico-s u pastruan nëpërmjet Evdin, një kompani me bazë në Qipro e kontrolluar nga Henri Thomet, një tregtar famëkeq armësh, i cili kishte qenë në listën e zezë nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA. Unë e di këtë sepse kontratat dhe të dhënat bankare më janë dhënë nga Kosta dhe ia kam paraqitur qeverisë amerikane dhe New York Times. Ju mund të përdorni fuqinë e zyrës suaj për të përcaktuar nëse ndonjë nga ato fonde iu është kthyer zyrtarëve të qeverisë shqiptare nga Thomet. Për të qenë të qartë, megjithëse ka fije të përbashkëta midis Gërdecit dhe AEY, si Mihal Delijorgji dhe Fatmir Mediu, ato janë krime të veçanta dhe dukshëm të ndryshme. Njëri ishte shpërthimi i Gërdecit, i cili për shkak të neglizhencës së qeverisë Berisha, solli vdekjen tragjike të 26 personave. Jam i shqetësuar se ka dëshmitarë të rëndësishëm që, në dijeninë time, nuk janë thirrur për të dëshmuar për Gërdecin. Ata përfshijnë disa ish-punonjës të Gërdecit dhe Patrick Henry dhe Rodney Taylor, të cilët drejtonin Southern Ammunition, kompania që furnizonte pajisje për objektin e Gërdecit. Dhe të mos harrojmë gjeneralin Luan Hoxha, i cili i shmangu marrjes në pyetje sepse u lejua me lehtësi të dilte nga Shqipëria për të kërkuar azil në SHBA. Krimi tjetër dukshëm i ndryshëm ishte marrëveshja e paligjshme e armëve AEY me Meico-n dhe Departamentin e Mbrojtjes të SHBA. Nuk ka pasur asnjëherë një hetim për zyrtarët e qeverisë shqiptare që ndihmuan dhe nxitën AEY dhe që në Shqipëri mund të kenë përfituar nga ky mashtrim që u bë ndaj qeverisë amerikane.

Vdekja e Trebickës

Është edhe çështja e vdekjes së Kosta Trebickës. Në vitin 2007, Kosta më kontaktoi sepse ishte i tërbuar që i hoqën kontratën për ripaketimin e municioneve të AEY dhe ia ricaktuan Delijorgjit. Ai besonte se kjo ishte bërë sepse Delijorgji kishte një marrëdhënie biznesi me Shkëlzen Berishën. Kosta nuk kishte turp të shprehte dëshirën e tij për drejtësi dhe ai ishte publikisht i zëshëm për ato që ai perceptonte si të pahijshme rreth marrëveshjes AEY. Kështu, në këtë proces, ai shkeli gishtat e njerëzve të fuqishëm që mund të kenë qenë në gjendje të përfitojnë nga kjo marrëveshje. Më pas, Kosta vdiq në rrethana të dyshimta në një rrugë të largët në jug të Shqipërisë. Sigurisht që kishte të dyshuar që kishin motive për të dëmtuar Kostën. Por ata që ishin ngarkuar me hetimin e vdekjes së Kostës dihej se ishin të afërt me Sali Berishën, kështu që shpejt dhe me lehtësi u arrit një përfundim se ishte një vdekje “aksidentale”. Ndoshta ishte, por shumë shqiptarë ende besojnë se ishte mbulim. Populli i Shqipërisë dhe familja Trebicka e meritojnë mbylljen. Eshtrat e Kostës duhet të zhvarrosen dhe të ekzaminohen nga një patolog i paanshëm dhe i kualifikuar mjeko-ligjor me përvojë të gjerë në hetimet e vrasjeve. Ju nxis t'i shqyrtoni këto çështje me zell, duke siguruar një hetim të plotë për secilën çështje dhe do të jem i lumtur të jap informacion që mund të lehtësojë ndjekjen tuaj penale të rasteve të lidhura. Gjetjet mund të hedhin dritë mbi çdo keqbërje të Berishës dhe të kontribuojnë në transparencën dhe llogaridhënien në Shqipëri. Faleminderit për vëmendjen tuaj ndaj këtyre shqetësimeve serioze. Sinqerisht, Gary Q. Kokalari

Më të lexuarat