BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Politike

Nga Rama, Çuçi e Balla, tek Gledis Nano, Neritan Nallbati, Muhamet Rrumbullaku dhe Ardi Veliu, zbardhet lista e personave që do të thirren të dëshmojnë në Komisionin hetimor për të dhënat e sistemit TIMS

Nga Rama, Çuçi e Balla, tek Gledis Nano, Neritan Nallbati, Muhamet

Pas atij që heton kontratat koncensionare në Shëndetësi, në Kuvend nisi dje punën edhe komisioni që do të hetojë rrjedhjen e të dhënave nga sistemi “TIMS”. Veç planit të punës mbi të cilin do të veprojë ky komision, Ervin Salianji në cilësinë e kryetarit bëri publike edhe listën e dëshmitarëve që kërkon opozita, duke nisur nga kryeministri Edi Rama e deri tek drejtues e ish-drejtues të policisë, SHISH, AMP e institucioneve të tjera ligjzbatuese në vend. I bindur se një pjesë e tyre janë përfshirë në ngjarje kriminale, Salianji premtoi se puna e komisionit dhe nxjerrë të dhëna të rëndësishme për publikun dhe prokurorinë. “Të gjithë personat thirrur janë persona që kanë lidhje me ngjarjet. Nuk e di pse përmendja e emrave ju shqetësoi, secili prej tyre do të përgjigjet për shqetësimet që ne kemi. Përgjegjësitë e kësaj situata nuk do shpëtojnë, kanë bërë një ndërhyrje që i shërben grupeve kriminale. Këtu do jemi dhe do ti dëgjoni si janë të përfshirë. Do të shikoni, nuk dua të them spektakël, sepse është spektakël i zi në fakt”, deklaroi dje Salianji. Ndër të tjera në fjalën e tij, kryetari i komisionit hetimor Ervin Salianji parashtroi edhe planin paraprak të hetimit për komisionin TIMS. “Do hetohet sistemi për patronazhistët e Partisë Socialiste. Dolën të dhënat e mbi 900 mijë qytetarëve të Tiranës. Do hetohen listat e pagave për më shumë se 600 mijë qytetarë. Dolën të dhënat e automjeteve dhe bankave. U ndërhy në TIMS, tërhoqi dhe vëmendjen e ambasadës së SHBA. Hetimi do të përqendrohet nëse pasur shkelje të kuadrit ligjor për mbrojtjen dhe sigurinë e sistemit TIMS. Si i kanë kryer këto organe funksionet, a kanë kryer shkelje, cilat janë këto shkelje. Të garantohet mbrojtja e të dhënave të qytetarëve shqiptarë dhe të huaj. Komisioni miraton planin e hetimeve, thërret dëshmitarë për të sqaruar rrethanat. Do kërkohet informacione dhe dokumente nga kryeministri, ministria e Brendshme, SHISH, SPAK, dhe trupat diplomatike. Çdo informacion tjetër të nevojshme për përmbushjen e punës së këtij komisioni. Përfundimet e komisionit do të prezantohen me 15 korrik. Do nxjerrim para përgjegjësisë të gjithë shkelësit”, nënvizoi Salianji.

Gjylameti: Meqenëse do thërrisni ish funksionarë, të vijë dhe Basha e Berisha

Ndërsa socialistët nga ana tjetër e pasuruan listën me emra të tjerë, po aq të rëndësishëm, politikanë që akuzat e bëra me deklarata në media do t’i duhet t’i sqarojnë edhe para komisionit. Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti në Komisionin hetimor për sistemin TIMS tha dje se meqenëse do të thirren ish-funksionare, duhet të vijë edhe Lulzim Basha dhe Sali Berisha. “Unë kuptoj sa herë që ngrihet një komision hetimor ju shërben si mënyrë për tu kapur tek arsyeja se pse humbët. Unë them tani meqë e kemi në mbledhjen e parë. Unë mendova se Luani do merrej me mua dhe jo ju të tjerët. A do mundemi të jemi strikt tek ajo që ligji na ka ngarkuara a do merremi me komisionin hetimor që ju keni kërkuar me sistemin TIMS që do të thotë me të dhënat e qytetarëve në dalje dhe hyrje nga kufiri shqiptar. Tani çlidhje ka ptronazhimi me kufirin e Shqipërisë unë nuk e di. Çfarë lidhje ka TIMS me patronazhimin dhe mënyrën si funksionoi PS. Patronazhimi është një koncept që ka dalë nga vendi i zhvillimit më të lartë të demokracisë që janë SHBA. Mënyra e funksionimit që ne kemi është një mënyrë funksionimi që ne kemi andej. Duhet të qëndrojmë në respekt të objektit të këtij komisioni hetimor. Dëgjova që donit të thërrisni dhe ish drejtues të policisë së Shtetit ndër vite. Unë mendoj se duhet të thërrasim edhe Berishën si ish-kryeministër dhe z. Lulzim Basha ish-ministër i Brendshëm dhe çkanë qenë të gjithë ish-drejtorët e policisë së shtetit. Të hyjmë që nga fillimi e këtej. Që nga dita kur e kanë ngritur amerikane. Si ka funksionuar dhe ku ka çeduar funksionimi”, deklaroi Gjylameti. Për hetimin parlamentar do të kërkohen dokumente dhe informacione shtesë nga një sërë institucionesh shtetërore si kryeministria, ministria e Brendshme, Shërbimi Informativ Shtetëror, SPAK dhe Trupa Diplomatike e akredituar në Shqipëri.

Salianji përplaset me Gogun: E keni qeverisjen si fytyra e “Shrekut”

Por gjatë mbledhjes së komisionit hetimor parlamentar për ndërhyrjen në sistemin TIMS, pati edhe një përplasje mes deputetëve Ervin Salianji dhe Toni Gogu. Deputeti i PS-së, akuzoi Rithemelimin për qëndrimin e mbajtur ndaj SPAK-ut duke u shprehur se në mëngjes e mburrin punën e Prokurorisë së Posaçme ndërsa në darkë ndryshonin mendim poshtë ballkonit ku Sali Berisha mbante fjalimet e tij. “Ne nuk sillemi si Fiona te Shreku që një mëngjes të themi shiko sa mirë SPAK-u dhe në mbrëmje, në rrugicë të shpërfytyruar, të thoni ja SPAK-u i partisë. Nga agimi në muzg mburret SPAK-u dhe nga muzgu në agim mallkohet SPAK-u”, u shpreh Gogu. Ndërkohë përgjigjen e mori nga deputeti i Rithemelimit Ervin Salianjin, i cili e krahasoi qeverisjen e socialistëve me personazhin vizatimor të Shrekut dhe zemrën e princit, po te ky film vizatimor. “Ju qeverisjen e keni si fytyra e Shrekut. Aq të zezë e keni qeverisjen dhe mirë që e përmende. Është kryeministri I kësaj republike që urdhëron administratën në këtë vend që kur nuk e kanë një favor të mos zbatojnë ligjin. Keni parë një thirrje të tillë ju në çdo vendi demokratë në botë? Ju jeni parti që bëni sikur jeni në amnezi. A ka përgjegjësi kryeministri për të gjithë këto afera që janë kapur apo jo?”, deklaroi ndër të tjera Salianji.

Salianji debaton me Qefalinë

Po ashtu, gjatë mbledhjes së komisionit ka pasur një përplasje ndërmjet kryetarit të komisionit Ervin Salianjit dhe deputetit të PS-së Xhemal Qefalia. “Kryetar mos u përfshini politikisht. Kjo marrëveshje mes PS dhe PD-së keni qenë kundër dhe keni thënë se çfarë janë këto dy komisione... ju sfidoj a keni seriozisht këtë punë?”, deklaroi Qefalia. Salianji, tha se është bërë një ndërhyrje në sistem që i shërben grupeve kriminale. Duke ju përgjigjur Qefalisë, ai tha se dëshmitarët do t’i gjejnë dhe ata nuk do t’i shpëtojnë dot përgjegjësisë. “Kjo nuk ka asnjë lidhje me rritjen  çmimit të sheqerit. Të gjithë personat thirrur janë persona që kanë lidhje me ngjarjet. Nuk e di pse përmendja e emrave ju shqetësoi, secili prej tyre do të përgjigjet për shqetësimet që ne kemi. Një gjë ju them për aq sa do lejohemi, por edhe nëse nuk lejohemi ne do ti gjejmë ata do ti kapim ata para publikut dhe do ti çojmë aty ku e kanë vendin për aq sa na takon ne. Përgjegjësitë e kësaj situata nuk do shpëtojnë, kanë bërë një ndërhyrje që i shërben grupeve kriminale. Këtu do jemi dhe do ti dëgjoni si janë të përfshirë. Do të shikoni, nuk dua të them spektakël, sepse është spektakël i zi në fakt, është një ngjarje e keqe për Shqipërinë, por do shikoni përfshirjen deri në çfarë niveli ka ndodhur në këtë vend”, nënvizoi Salianji.

Lista e dëshmitarëve të lexuar nga Salianji që do të thirren për të dëshmuar

1.      Edi Rama- Kryeministër

2.      Taulant Balla- Ministër i Brendshëm

3.      Muhamet Rrumbullaku- drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit

4.      Florian Sulejamani- Kreu i AMP

5.      Bledi Çuçi- në cilësinë e ish-ministrit të Brendshëm

6.      Gledis Nano – në cilësinë e ish-drejtorit të Policisë së Shtetit

7.      Ardi Veliu – në cilësinë e ish-kreut të AMP

8.      Zef Laska- Drejtor i Burimeve Njerëzore ne Policinë e Shtetit

9.      Neritan Nallbati-  Drejtorit të Departamentit për Policinë Kriminale në Policinë e Shtetit

10.  Dorian Tola- Drejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar

11.  Ervin Muça- Drejtuesi i Departamentit të IT-së në Policinë e Shtetit

12.  Ervina Gjana- Drejtore e Krimit Kibernetik

13.  Besjan Tanuzi- Ish-drejtor i sistemeve në Policinë e Shtetit

14.  Enri Ndoni- Drejtor i sistemeve në Policinë e Shtetit

15.  Ardit Muça- Shef i sektorit të Departamentit të IT në Policinë e Shtetit

16.  Elona Gogo- Ish-drejtore në Drejtorinë e Programimit dhe Bazave të Dhënave, në Departamentin e IT të Policisë së Shtetit

17.  Eraldin Ndreca

18.  Enkli Hoxha

19.  Ergis Hidri

20.  Lubica Dervishaj

21.  Xhuljeta Çollaku

22.  Albana Vrapi

23.  Arben Babaj

24.  Elvis Hysi

25.  Ermal Beqiri nga kompania Soft

26.  Nevila Xoxa

27.  Administratorë të kompanisë 'Horizont'

Propozime nga PS

1.      Sali Berisha- ish kryeministër

2.      Lulzim Basha- ish-ministër i Brendshëm

3.      Pyetja e dëshmitarëve do të bëhet brenda datës 5 qershor 2024. Propozimet e Komisionit do të prezantohen më 15 korrik.

Perberja e komisionit hetimor

  1-Ervin Saljanji  - kryetar

  2-Toni Gogu -Nënkryetar PS

  3-Nasip Naço  - Anëtar PS

  4-Blerina Gjylameti - Anëtar PS

  5-Etilda Gjonaj - Anëtar PS

  6- Xhemal Qefalia - Anëtar PS

  7- Antoneta Dhima - Anëtar PS

  8- Bardhyl Kollçaku - Anëtar PS

  9- Denis Deliu - Anëtar PS

10- Lindita Metaliaj - Anëtar PD

11- Lefter Gështenja - Anëtar PD

12- Asllan Dogjani  - Anëtar PD

13- Ramadan Lika - Anëtar PD

14- Luan Baci - Anëtar PD

15- Elda Hoti  - Anëtar PD

Anëtarët Zëvendësues

 1- Bledion Nallbati- anëtar zëvendësues PD

 2- Isuf Çela - anëtar zëvendësues PD

 3- Eduart Ndreca Anëtar zëvendësues PS

 4- Laert Duraj Anëtar zëvendësues PS

Më të lexuarat