BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Politike

"Nuk duhen intimiduar gjyqtarët, por nëse është e vërtetë...", gazetarja Lala reagon pas artikullit të publikuar nga mediat greke për Irena Gjokën: Institucionet shqiptare duhet të bëjnë verifikime

"Nuk duhen intimiduar gjyqtarët, por nëse është e

Ditën e sotme në mediat greke u publikua një artikull, ku sulmohej gjyqtarja Irena Gjoka, e cila është një nga gjyqtaret e çështjes Beleri, me pretendimin se ajo ka qenë e arrestuar dhe dëbuar nga Greqia dhe nuk e ka deklaruar këtë fakt gjatë vettingut. 

Artikulli i mediat greke vjen një ditë para procesit ndaj Belerit. 

Gazetarja Klodiana Lala, e ftuar në një emision televiziv, tha se gjyqtarët nuk mund të sulmohen dhe intimidohen dhe se ende është e paqartë nëse pretendimet e shtypit grek janë të vërteta. 

"Si gazetare kam mbajtur qëndrimin se gjyqtarë dhe prokurorë nuk duhen itimiduar sepse për të pasur vendime të drejta na duhen të pavarur, por në momentin që një gazetë e madhe ka hedhur dyshime të tilla institucionet shqiptare duhet ti verifikojnë këto të dhëna sepse nëse qëndrojnë është një komprometim i rëndë ndaj procesit dhe nëse nuk qëndrojnë është një skandal më vete.

E kam parë me kujdes dëshminë e Gjokës ajo ka pranuar se ka mbajtur të tre mbiemrat Sopata, Maneku dhe Gjoka. Pretendimet janë se Gjoka ka udhëtuar vite më parë në Greqi me dokumente të falsifikuara duke tentuar të prezantohet si minoritare që përmes këtyre dokumenteve të ketë dhe një martesë.

Kur pala greke ka marrë urdhër ta përzërë ka pasur procedura gjyqësore. Nëse kjo do të rezultojë e vërtetë kjo mund të afektojë të gjitha proceset gjyqësore që ajo ka pasur dhe jo vetëm çështjen Beleri dhe nëse rezultojnë këto të dhëna patjetër që kjo mund të përbëjë shkak për një hetim  nga ana e ILD dhe për një shkarkim të saj.", tha Lala.

Më të lexuarat