BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Politike

"Nuk preken kufijtë, vërejtjet racionale të ekspertëve dhe shoqatave janë...", deputeti socialist zbardh detaje nga ndryshimet në Ligjin për Zonat e Mbrojtura

"Nuk preken kufijtë, vërejtjet racionale të ekspertëve

Deputeti i PS-së Fadil Nasufi tha në një studio televizive, se vërejtjet racionale që kanë bërë shoqatat dhe ekspertët janë reflektuar në ndryshimet e miratuara sot në projektligjin për “Zonat e Mbrojtura”.

Duke vijuar më tej, Nasufi theksoi se nga drafti fillestar janë rrëzuar 8 nene, ndërkohë që 12 të tjera janë riformuluar në bazë të direktivave europiane.

Sipas Nasufit, nuk preken kufijtë e zonave të mbrojtura.

"Të gjitha shoqatat, organizatat, gati 23 ekspertë, gati 57 shoqata, 12 që u dëgjuan në komision, të tjerat që sollën mendime në adresë të komisionit tonë të Veprimtarive Prodhuese, opsionet e tyre që shtruan, merakun që kishin është reflektuar në ripunimin që iu bë ligjit dhe  reflektimin që iu bë ligjit për zonat e mbrojtura. Ne ndërhymë në ligjin 81/2017 se ligji në vetvete është strikt, konservator, i dedikuar për zonat e mbrojtura dhe nuk lejon në zbatimin praktik të tij që të ketë pjesëmarrje të komuniteteve ku janë zonat e mbrojtura në vendimmarrje apo qeverisja vendore ku shtrihen territoret e zonave e mbrojtura, ndërkohë që kishte nevojë ligji që të kishte një qasje më të drejtpërdrejtë dhe reflektimet që janë bërë ndaj parimeve të BE, ndaj nenit 8 të MSA dhe kishte nevojë për disa riformulime që janë reflektuar në mënyrë korrekte në amendamentet që u propozuan.

8 nene që i propozuam ne si grup nismëtar u rrëzuan, 12 nene u riformuluan. U pasqyruan vërejtjet racionale që këto shoqata i bënë me shkrim dhe dëgjesa.

Nuk preken kufijtë e zonave të mbrojtura, nga 17.5% të sipërfaqeve të zonave të gjelbra që kanë qenë në 2015, sot janë 21.5% , shto dhe Parkun Kombëtar të Vjosës.

Në këtë aspekt përkujdesja dhe vëmendja për t’i trajtuar zonat e mbrojtura me status të veçantë është shumë korrekte.

Ka riformulime se ato nene që kishim ishin më shumë në aspektin deklarativ, së treti ka disa problematika të mbartura që kanë të bëjnë me informalitetin që kanë zonat e mbrojtura.", tha Nasufi.

Po ashtu Nasufi tha se beson se në fillim të marsit projektligji për amnistinë penale do të jetë në axhendë.

Më të lexuarat