BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

Paralajmërimi i KE, reagon Vasili:BE ngre alarmin për ekonominë, qeveria korrupsion të shfrenuar në vend të zgjidhjeve

Paralajmërimi i KE, reagon Vasili:BE ngre alarmin për ekonominë,

Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me reagimin e BE e cila ngriti alarmin për ekonominë shqiptare.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, Vasili thekson se raporti i fundit i KE ngre shqetësimin për rreziqet nga të cilat kanoset Shqipëria.

REAGIMI I VASILIT
BE ngre alarmin për ekonominë, ndërsa Qeveria korrupsion te çfrenuar ne vend te zgjidhjeve!
Raporti me i fundit i Komisionit Europian ngre shqetësime te rëndësishme për rreziqe dhe probleme madhore te ekonomisë se Shqipërisë ne te tashmen dhe te ardhmen e afërt.
Kjo problematike kërkon me urgjence ndërmarrjen e masave energjike te shenjëstruara, afatgjata dhe me nivel ekspertize profesionale teper te larte.
Por fatkeqësisht Qeveria e kapluar nga korrupsioni dhe propaganda e çfrenuar i ka lene fatet e ekonomisë se vendit ne renie te lire duke lënë atë ne mëshirë te fatit, pa instrumente mbrojtës dhe pa asnjë strategji parapërgatitjeje per t’u përballur me keto rreziqe te medha.
Komisioni Europian ka paralajmëruar në Raportin e rij të fundit se ekonomia shqiptare do të përballet me disa rreziqe në rritje si:
???? “konsumi privat parashikohet të ngadalësohet për shkak të çmimeve të larta të ushqimeve dhe ecurisë më të dobët të punësimit”, thuhet në raport.
???? “Shqipëria është shumë e ekspozuar ndaj pasojave të ndryshimeve klimatike. Rritja e nivelit të detit, si dhe përmbytjet/thatësirat pritet të ndikojnë ndjeshëm në shoqëri, infrastrukturën publike dhe aktivitetet ekonomike”.
???? “Prandaj, duhet të miratohen planet e menaxhimit të rrezikut klimatik në të gjitha nivelet dhe infrastrukturat kryesore jetike duhet të jenë të mbrojtura nga klima, për të rritur qëndrueshmërinë e vendit ndaj ndikimeve të ndryshimeve klimatike”
???? “Nevojitet progres në ndërlidhjen e energjisë me vendet fqinje dhe ngritjen e një tregu të integruar rajonal të energjisë, për të forcuar sigurinë e furnizimit dhe për të krijuar mundësi për zhvillimin dhe tregtimin e energjisë së gjelbër”.
???? “Diversifikimi në burimet e mëdha diellore dhe të erës do të përmirësonte ndjeshëm sigurinë energjetike të Shqipërisë dhe do të reduktonte cenueshmërinë e saj ndaj ndikimeve të ndryshimeve klimatike”.
???? “emigracioni u rrit me 10.5% krahasuar me vitin 2021, duke çuar në një ulje të popullsisë me 1.1% në vitin 2022”.
???? “Ekziston një perceptim në rritje se vështirësitë në rekrutimin e fuqisë punëtore të kualifikuar po bëhen pengesë për biznesin dhe sipërmarrësit po kërkojnë gjithnjë e më shumë masa nga qeveria për të ndihmuar në mbajtjen e punëtorëve dhe për të ofruar stimuj për kthimin e diasporës”.
PERFUNDIM:
????????????
Perkunder kesaj analize te thelluar, ndihmëse dhe shume serioze te Komisionit Europian Qeveria jo vetem nuk reflekton por thellohet gjithmone e me shume ne korrupsion dhe injorance administrative shteterore.
Çdo pike dhe çdo moment i kesaj Analize te KE do te duhet te kishte nga ana e qeverise strategjine dhe instrumentet financiare te zgjidhjes.
Por ne te kundert te kesaj meraku i vetem i qeverise eshte te shtoje paratë e koncesioneve dhe projekteve infrastrukturore te me mbivendosje fondesh financare ne menyre korruptive.
Vendi po shkon pa u ndalur drejt krize se thelle ekonomike, ndersa qeveria ne vend se ta ndale vecse po e shpejton dhe rendon kete krize dhe keto premisa teper serioze negative.

Më të lexuarat