BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Politike

Pas Gjermanisë, edhe Spanja ‘shuplakë’ Greqisë: Mos bllokoni anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Pas Gjermanisë, edhe Spanja ‘shuplakë’ Greqisë: Mos

Pas Gjermanisë, edhe presidenca spanjolle e BE ka kritikuar Athinën për qëndrimin bllokues ndaj Shqipërisë ne procesin e integrimit evropian per shkak te ceshtjes Beleri. Burime diplomatike të cituara nga gazeta greke KATHIMERINI thonë se presidenca spanjolle e unionit eshte “veçanërisht e acaruar” me palën greke.

Ditë më parë edhe kancelari gjerman Olaf Scholz i kujtoi Athines zyrtare në mënyrë të prerë se procesi i anëtarësimit te shqiperise nuk duhet të bllokohet nga një çështje dypalëshe, te cilen Greqia nuk e quan te tille, por nje shkelje te drejtave te njeriut.

Sipas gazetes Kathimerini, zyrtaret e BE-së pritet të diskutojnë këtë çështje me palën greke, ndersa sot ceshtja do te jete teme diskutimi ne takimin e perfaqesuesve te perhershem te BE, pasi Shqipëria përfundoi me sukses fazën e parë të negociatave të anëtarësimit në BE (procesi screnning) të premten e kaluar pas 14 muajsh konsultime .

Referuar shkrimit të medias greke po zhvillohen konsultimet intensive diplomatike që Athina të nënshkruaje në mënyrë që Shqipëria të fillojë negociatat për grupin e parë të kapitujve të anëtarësimit në BE.

Sipas Kathimerini, edhe ne rast se nenshkruan per cbllokimin e kesaj faze, Athina po shqyrton mundesine për “bllokimin” e fazës tjetër të procesit përkatës, i cili përfshin një raport që përshkruan permbushjen e te gjitha kritereve nga Tirana zyrtare, thene ndryshe raporti i përhershëm i anëtarësimit, si dhe thirrjen e një konference ndërqeveritare përkatëse.

Më 11 nëntor Greqia vendosi të mos i bashkohet shteteve të tjera anëtare të BE-së për të plotësuar kërkesën e komisionit Evropian për hapjen e negociatave për tre grup-kapitujt e parë. Këta kapituj janë nga më të rëndësishmit pasi kanë të bëjnë me demokracinë, funksionimin e institucioneve demokratike dhe prokurimet publike

Më të lexuarat