BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Pasi Yuri Kim kërcënoi Ilir Metën për thirrjet luftënxitëse, SHBA paralajmëron dënimin e tij / Shihni çfarë shkruan “Associated Press” dhe “The Washington Post” për skandalin në Shqipëri

Pasi Yuri Kim kërcënoi Ilir Metën për thirrjet

“Presidenti i Shqipërisë ka akuzuar ambasadoren amerikane për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të vogël evropian, duke mbështetur kryeministrin e tij në zgjedhjet e ardhme parlamentare”.

Kështu e ka nisur shkrimin e saj media prestigjioze “Associated Press”, teksa komenton deklaratat e forta të presidentit, Ilir Meta, drejtuar ambasadores amerikane, Yuri Kim.

Pjesë e shkrimit

Gjatë bisedës së premten mbrëma, Meta e quajti Ramën një "gangster" dhe një "të sëmurë psikik". Ai gjithashtu u trazua dukshëm pasi mori mesazhin e Kim dhe bëri pretendime ekstreme në lidhje me ambasadoren e SHBA. Në një moment, presidenti la të kuptohej se Kim mund të ishte pjesë e një fushate ndërkombëtare lobimi kundër tij e udhëhequr nga Serbia.

“Ka qarqe të korruptuar. Ka lobim të paguar nga Serbia, atje (në SHBA) dhe në vendet e tjera, të cilët përdorin përfaqësuesit e Amerikës kundër Ilir Metës”, tha presidenti shqiptar.

Gjithashtu Meta pretendoi se Kim i ka thënë atij gjatë një telefonate: “Ne dimë disa gjëra për ty”.

"Unë i kam thënë (Uashingtonit) që nëse ke ndonjë problem me mua, të lutem më njofto, sepse e di që mund të më vrasësh edhe mua”, tha ai. Meta shtoi se ai do të shkonte në një mal aty pranë dhe pastaj "ju mund të lëshoni një raketë mbi mua, në mënyrë që të mos dëmtoj njerëzit e tjerë".

Ambasada Amerikane në Tiranë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për komentet mbi vërejtjet e Metës.”

Gjithashtu një nga gazetat më të serioze të botës tani ka ndërkombëtarizuar tërbimin e presidentit tonë si qëndrim zyrtar të opozitës.

Shkrimi i plotë i Washington post:

Presidenti i Shqipërisë ka akuzuar ambasadoren amerikane për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të vogël evropian duke mbështetur kryeministrin e tij në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Presidenti Ilir Meta foli ashpër për Ambasadoren Yuri Kim gjatë një bisede televizive të Premten në mbrëmje dhe i bëri thirrje diplomates amerikane “të ndalojë mbështetjen për kryeministrin Edi Rama, i cili po shkel zgjedhjet.” Ndërsa intervista po transmetohej në Syri Televizion, Kim i dërgoi një mesazh me tekst Metës dhe gjithashtu shkroi në Tëitter në lidhje me zgjedhjet e së dielës, duke iu përgjigjur një paralajmërimi që Meta dha këtë javë se shqiptarët do të merrnin cfurqet dhe mjete të tjera nëse Kryeministri përpiqet të manipulojë votimin ose rezultatet. “Eshtë e papranueshme për këdo që të kërcënojë se qytetarët do të marrin” cfurqet në 25 Prill ose nëse nuk u pëlqen rezultati i zgjedhjeve,” shkroi ambasadorja. ”Këto kërcënime meritojnë dënim. Ata që nxisin dhunë do të mbajnë përgjegjësi për rezultatet e fjalëve dhe veprimeve të tyre. Ndal. ”

Dy partitë më të mëdha politike të Shqipërisë janë rivalë të hidhur të zgjedhjeve. Përballjet midis mbështetësve të qeverisë së Ramës dhe opozitës kulmuan të mërkurën me vdekjen e një mbështetësi kryesor të Partisë Socialiste në qeverisje. Policia ka thënë se viktima u qëllua, sipas dyshimeve nga një anëtar i Partisë Demokratike të opozitës, gjatë një debati që përfshinte anëtarët e kampeve kundërshtare.

Meta ka denoncuar Ramën për drejtimin e një “regjimi kleptokratik” të supozuar që përqendroi të gjitha fuqitë legjislative, administrative dhe gjyqësore tek kryeministri. Ai gjithashtu akuzoi Ramën për deshtim në reagimin ndaj pandemise dhe vonesën e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian. Presidenti mban postin pa përkatësi partie. Meta më parë drejtonte Lëvizjen Socialiste për Integrim të krahut të majtë, e cila tani drejtohet nga gruaja e tij.

Gjatë bisedës së premten në mbrëmje, Meta e quajti Ramën një “gangster” dhe një “të sëmurë psikik”. Ai gjithashtu u trazua dukshëm pasi mori tekstin e Kim dhe bëri pretendime ekstreme në lidhje me ambasadorin e SHBA. Në një moment, presidenti la të kuptohej se Kim mund të ishte pjesë e një fushate ndërkombëtare lobimi kundër tij e udhëhequr nga Serbia. “Ka qarqe të korruptuara. Ka lobim të paguar nga Serbia, atje (në Sh.B.A) dhe në vendet e tjera, të cilat përdorin përfaqësuesit e Amerikës kundër Ilir Metës, “tha ai.

Meta pretendoi se Kim i tha atij gjatë një telefonate: “Ne dimë disa gjëra për ty.” “Unë i kam thënë (Uashingtonit) që nëse ke ndonjë problem me mua, të lutem më njofto sepse e di që mund të më vrasësh edhe mua,” tha ai. Meta shtoi se ai do të shkonte në një mal aty pranë dhe pastaj “ju mund të lëshoni një raketë mbi mua, në mënyrë që të mos dëmtoj njerëzit e tjerë”.

Pas takimit me Lulzim Bashën e partisë kryesore opozitare të qendrës së djathtë Demokratike, ambasadorja amerikane përsëriti të shtunën se Uashingtoni “nuk mbështet asnjë parti apo kandidat”. “Por ne absolutisht mbështesim të drejtën e të gjithë qytetarëve për të votuar lirshëm dhe në paqe,” shkroi Kim në Tëitter.

Fushata zgjedhore nuk lejohet në Shqipëri të shtunën para zgjedhjeve. Meta u dërgoi një letër partive opozitare të vendit duke u kërkuar atyre të mos lejonin “asnjë përpjekje për të prishur procesin zgjedhor”. Ai gjithashtu u bëri thirrje prokurorëve, policisë dhe komisionerëve të zgjedhjeve të jenë të paanshëm.

https://www.washingtonpost.com/politics/albanias-president-lambasts-us-ambassador-on-tv-talk-show/2021/04/24/7ad23ad6-a4dd-11eb-b314-2e993bd83e31_story.html?fbclid=IwAR3ydUPvXLKpvlOUArv6mAtkrL_YKVFa1a4QDtYgx1Njfw12LoxwCKvN4NI

Më të lexuarat