BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

“Ping-pong i dy njerëzve”/ Dosja e SPAK-ut për inceneratorin e Tiranës, Abilekaj ngre dyshimet: Skemë e Ramës, janë dënuar vetëm vartësit

“Ping-pong i dy njerëzve”/ Dosja e SPAK-ut për

Gazetari Enton Abilekaj ka folur për hetimet dhe arrestimet e SPAK në Bashkinë e Tiranës lidhur me aferën e inceneratorit, si dhe mungesën e masës për kryebashkiakun Erion Veliaj.

I ftuar në një program televiziv Abilekaj tha se inceneratori i Tiranës nis nga Edi Rama dhe vazhdon te Erion Veliaj si kryetar i Bashkisë Tiranë, që duhet ta bëjmë patjetër këtë edhe pse kundërshtohet dhe pse nuk ka mundësi financiare.

Ai theksoi se këto dosje të SPAK janë të pilotuara, pasi janë dënuar vartësit e kryeministrit dhe kryebashkiakut që kanë marrë vendime të paligjshme.

“Mendoj se këto janë dy dosje të ndërtuara para se të bëhen. SPAK ka ndërtuar dosjen për Arben Ahmetaj dhe e ka nisur që këtë do e nxjerr fajtor dhe do bëjmë hetimin e kësaj, do shohim telefonat, do nxjerrim raportet personale dhe në hetimin e dytë ka thënë do ta mbyllim çështjen me ata që janë dënuar më parë dhe me disa drejtorë të vegjël, pa shkuar më lartë në rastin e inceneratorin e Tiranës.

Inceneratori i Tiranës nis nga Edi Rama nuk nis vetëm nga Erion Veliaj, me atë 8-pikëshin e bonusit që i jepet kompaninë që nuk ekziston dhe ministrat i thonë që nuk bëhet, nuk ekziston i thotë ajo. Vazhdon nga Erion Veliaj si institucion i cili thotë që duhet ta bëjmë patjetër këtë edhe pse kundërshtohet dhe pse nuk ka mundësi financiare, këta i thonë nuk ka mundësi ai thotë që duhet bërë patjetër, duhet të bëjmë një gjë që nuk bëhet dot, patjetër dhe çfarë bën, i jep qeveria një garanci duke i dhënë shumicën e fondit dhe për të qenë dakord duhet të jenë të teta bashkitë e qarkut dakord sepse nuk mund të bëhej vetëm me Bashkinë e Tiranës, dhe ai firmos në emër të 5 kryetarëve të bashkive, pa mbledhur as këshillin e qarkut, pa i pyetur fare ata, firmos edhe në emër të Këshillit Bashkiak të Tiranës pa i mbledhur dhe pyetur fare dhe mbledhur as formalisht.

Kemi një bashkëpunim, një ping-pong, një skemë të dy njerëzve, Edi Rama dhe Erion Veliaj për të bërë një incenerator me paratë e qeverisë plus të bashkisë, ku e pësojnë ata që kanë zbatuar vendimin që e kanë marrë këta të dy, që është një vendim i paligjshëm.

Ata që kanë zbatuar një vendim, vartësit e tyre, që janë që nga Lefter Koka, Alqi Bllako, dy drejtorët e bashkisë dhe anëtarët e KVO-së, se kanë zbatuar me shpjetësi siç është kërkuar nga kryeministri dhe kryetari i bashkisë, një marrëveshje që ata kanë bërë me dy biznesmen.

Dosja është bërë në SPAK është e pilotuar që do dënohen këta dhe do mbyllet me këta. Në bashki dhe ministri kanë punuar njerëz që pagueshin nga inceneratorët”, tha Abilekaj.

 

Më të lexuarat